سه کاره Canon MP610 در یک نگاه !

1392/6/8

ین خودمان بماند، اما این چاپگرهای سه کاره در واقع از دو دستگاه چاپگر و اسکنر تشکیل می شوند و قادرند سه عملیات مختلف را انجام دهند. عملکرد آن ها به گونه ای است که یک دستگاه کپی را شبیه سازی می کنند. در واقع مهم ترین خصلت این دستگاه ها به همین شبیه سازی مربوط می شود که امکان تهیه کپی از اسناد را بدون حضور کامپیوتر فراهم می کند. به بیان دیگر این دستگاه می تواند بدون کامپیوتر و به طور مستقل به عنوان دستگاه کپی استفاده شود.

نکته دیگر اینکه، بسیاری از این دستگاه های چندکاره جوهرافشان از تکنولوژی جدید PictBridge بهره می برند و امکان اتصال کارت حافظه و چاپ تصویرهای داخل آن را بدون دخالت کامپیوتر فراهم می کنند. از این رو اگر دقت کرده باشید یک صفحه نمایشگر LCD روی این قبیل دستگاه ها نصب می شود تا امکان مشاهده تصاویر پیش از صدور فرمان چاپ را مهیا کند.

علاوه بر این موارد، امکان انتقال تصاویر از گوشی تلفن همراه به کمک رابط کمی قدیمی Infrared (IrDA 1.2) نیز فراهم شده است تا امکان اتصال بدون سیم برای چاپ تصاویر موجود در درون حافظه گوشی ها نیز مهیا شود. چنانچه یک آداپتور جانبی ویژه را تهیه کنید، می توانید از رابط بی سیم Bluetooth نیز بیگاری بکشید!

با این اوصاف سه کاره ذکر شده دارای شخصیتی مستقلی است که اگر فرصت کند به کامپیوترجماعت نیز سرویس می دهد!

? کمی درباره اسکنر

بیشتر اسکنرهای قدیمی از CCD استفاده می کردند. اسکنرهای جدید مسطح از حسگرهای جدیدی استفاده می کنند که CIS خطاب می شوند و مصرف انرژی آن ها به دلیل استفاده از دیودهای نوری (LED) کاهش و سرعت اسکن و کیفیت تصویر نیز افزایش یافته اند.

نکته دیگر اینکه، استفاده از اسکنرهای مسطح (Flatbed) برای کاربری های عام گزینه مناسب تری است. نوع دیگر اسکنرها که Sheet نامگذاری شده اند بیشتر در چندکاره هایی به کار می روند که کاربرد اداری دارند و برای اسکن برگه های اسناد استفاده می شوند. برای کاربر خانگی و اداری که خواهان محدودیت نیست، اسکنرهای مسطح گزینه مناسبی محسوب می شوند که به طور معمول محدودیتی در نوع اسکن ندارند!

? نرم افزار

افرادی که کاربر اسکنرهای Canon Lide بوده اند به طور حتم نرم افزار OCR این شرکت را به خاطر خواهند داشت. نرم افزار OCR به طور معمول در تبدیل متن های اسکن شده (عکس) به فایل متنی مانند Word کاربرد دارد، اما از آنجا که این نرم افزار از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند، کمتر مورد توجه و استفاده اهالی ایران قرار گرفته!

البته تعدادی نرم افزار ویرایش تصویر نیز در داخل دیسک همراه دستگاه ارایه شده است که به زعم نگارنده می تواند جایگزین حداقلی برای Photoshop مغرور در انجام کارهای ساده شود!

? تانک های مستقل رنگی

این چاپگر از پنج تانک رنگی استفاده می کند که دو تانک آن به رنگ مشکی اختصاص یافته است. فلسفه این عمل Canon به مشکل عمده بیشتر چاپگرهای جوهرافشان میان قیمت مربوط می شود که به هر بهانه ای تانک مشکی رنگ را خالی می کنند. برای جلوگیری از این مشکل، استفاده از تانک های رنگ مشکی را به نوع چاپ متن و تصویر وابسته کرده اند. با این تمهید، کیفیت رنگ مشکی در چاپ صفحات گرافیکی و عکس ها افت نخواهد کرد. دیگر اینکه، استفاده تفکیکی از تانک های مشکی رنگ به سود مشتری است و هزینه چاپ صفحات را کاهش خواهد داد.

یادم رفت بگویم که کیفیت چاپ رنگ های زرد و صورتی که در بیشتر مدل های ارزان قیمت چندان دل چسب نیست، در این مدل قابل قبول است. بالاخره بیش از 200 هزار تومان ناقابل قرار است که خرج این موجود کنید و اگر این ها را نیز نداشته باشد که به درد لای جرز دیوار می خورد!

? نکات تکمیلی

مدل PIXMA MP610 به نوعی برای جایگزینی مدل MP600 طراحی شده و با توجه به امکاناتی که ارایه کرده، موفق نشان داده است. امکان چاپ بر روی دیسک های نوری، چاپ دو طرفه، چاپ بدون حاشیه به خصوص برای تصویرها، نمایشگر درست و درمون و موارد دیگر نشان می دهد که با یک دستگاه پدر و مادردار طرف هستیم.

این نکته را فراموش نکنید که استفاده از این قبیل دستگاه ها برای کپی کردن اسناد چندان عاقلانه نیست و توصیه نمی شود. به زعم حقیر مزیت دستگاه های چندکاره جوهرافشان در فشرده شدن دو دستگاه در یک دستگاه است که هم مصرف انرژی کمتری دارد و هم مکان مختصری را اشغال می کند، مضاف اینکه نیازی به استفاده از کابل مجزای برق نیز ندارد و انرژی خود را از طریق همان کابل USB تأمین می کند!

بهترین استفاده از این موجود در چاپ عکس و اسناد گرافیکی است و اگر نیاز مبرمی به دستگاه کپی دارید، بهتر است که از یک چندکاره لیزی استفاده کنید. بین خودمان بماند که اگر نیاز چندانی به چاپ عکس ندارید می توانید از چندکاره لیزری رنگی بهره بگیرید که چاپ صفحات برای شما ارزان تر تمام شود.

? مشخصات

ـ سازنده: Canon

ـ مدل:PIXMA MP610

ـ خانواده: سه کاره جوهرافشان

ـ نوع چاپگر: جوهرافشان چهار رنگ

ـ اندازه کاغذ: A4 (150 برگ)

ـ حداکثر وزن کاغذ: 273 گرم بر مترمربع

ـ دقت واقعی چاپگر: 2400 نقطه در اینچ مربع (dpi)

ـ سرعت چاپ مشکی: 15 برگ در دقیقه

ـ سرعت چاپ رنگی: 12 برگ در دقیقه

ـ تعداد رنگ: 4 رنگ استاندارد

ـ تعداد تانک: مشکی (2 تانک)، صورتی، فیروزه ای و زرد

ـ نوع اسکنر: CIS و مسطح (Flatbed)

ـ دقت واقعی اسکنر: 2400 × 4800 نقطه

ـ عمق رنگ اسکنر: 48 بیت

ـ رابط دستگاه: USB2، Infrared و Bluetooth (با آداپتور)

ـ امکانات دیگر: PictBridge، چاپ CD/DVD و چاپ دو طرفه

ـ نمایشگر LCD: دارد، 5/2 اینچی

ـ تعداد کپی متوالی: 99 برگ

ـ کارت حافظه: SD، Memory Stick، MMC و CompactFlash

ـ مصرف انرژی: 19 وات

ـ ابعاد دستگاه: 450 × 389 × 188 میلی متر

ـ وزن دستگاه: 10 کیلوگرم

ـ قیمت ایران: 210 تا 230 هزار تومان

ـ گارانتی: یک سال

? ارزیابی فنی

ـ امکانات: عالی (9 از 10)

ـ کیفیت چاپ: عالی (9 از 10)

ـ سرعت چاپ: خوب (7 از 10)

ـ ارزش قیمت: عالی (9 از 10)

ـ امتیاز کلی: عالی (9 از 10)
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0