قانون مهم در تایپوگرافی وب سایت ها

1392/5/27

از زمان پیدایش نخستین وب سایت، متن ها یکی از اجزای مهم صفحات وب بودند. هر چند به مرور زمان با ورود تصاویر، صوت و فیلم کمی از بار مسئولیت متون کم شد اما هنوز جایگاه خود را از دست نداده اند و بخش مهمی از کار را به عهده دارند.
 
بسیاری از طراحان وب سایت به صورت تجربی بهترین ترکیب و ظاهر را برای نمایش متن ها انتخاب می کنند. اما اصولی وجود دارد که با رعایت آن ها، تاثیرپذیری و زیبایی سایت چند برابر خواهد شد.
 
در ادامه مطلب قصد داریم تعدادی از اصول مقدماتی تایپوگرافی را مرور کنیم. علاقه مندان به طراحی سایت می توانند این نکات را به عنوان یک چک لیست ساده برای طراحی های آینده خود استفاده نمایند.
 
رعایت اولویت و سلسله مراتب
 
رعایت سلسله مراتب قسمت های مختلف متن به اشکال مختلف امکان پذیر است. استفاده از فونت، رنگ، وزن (bold) و ... از جمله تنظیماتی هستند که قسمت های مختلف متن را می توانیم با توجه به موقعیت تفکیک کنیم. هدف اصلی در این مورد، نشان دادن اهمیت متن به کاربر است. در صورتیکه این تنظیمات را رعایت نکنیم، خواندن و تفکیک متن برای کاربر بسیار سخت خواهد شد.
 
سایز فونت ها
 
فونت های داخل سایت باید به گونه ای قرار گیرند که کاربر به راحتی بتواند آن ها را بخواند. کوچک بودن اندازه فونت ممکن است تمایل کاربر برای بازگشت به وب سایت را کاهش دهد. برای زبان فارسی، فونت تاهوما با سایز 13 پیکسل می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد.
 
 نوع فونت ها
 
نکته مهم در انتخاب فونت این است که باید متن ها حداکثر خوانایی را داشته باشند. شاید برای افرادی که با طراحی سایت و تایپوگرافی آشنایی ندارند بارها این سوال به وجود آمده باشد که چرا اکثر وب سایت های فارسی از این فونت (تاهوما) استفاده می کنند. فونت تاهوما حتی در سایز های کوچک به مراتب خواناتر از بسیاری از فونت های دیگر است.
 
تنوع فونت ها
 
یکی از بزرگترین اشتباه ها در طراحی وب سایت، استفاده از تعداد زیاد فونت است. متخصصین معتقدند استفاده از بیش از 2 یا 3 فونت در وب سایت، علاوه بر کاهش خوانایی، باعث گیج شدن کاربران می شود.
 
فاصله بین خطوط
 
کم بودن فضای خالی بین خطوط باعث می شود کاربر در خواندن و یافتن خط مورد نظر دچار مشکل شود. با در نظر گرفتن فاصله مناسب بین خطوط (با استفاده از line-height) به آن ها اجازه تنفس و به کاربر خوانایی بیشتر را هدیه می دهیم. مقدار 20 تا 22 در واحد پیکسل می تواند عدد مناسبی برای line-height در زبان فارسی باشد.
 
عرض خطوط
 
طولانی بودن خط ها و عرض زیاد آن ها می تواند باعث از بین بردن تمرکز خواننده شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، خواندن پاراگراف پایین به مراتب راحت تر از نمونه مشابه با عرض بیشتر
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0