پیش به سوی اینترنت گیگا بیتی

1392/5/27

پیشتر در رابطه با طرح گوگل مبنی بر عرضه اینترنت یك گیگابیت بر ثانیه گفته بودیم. هفته گذشته خبر جدیدی در این باره منتشر شد و گوگل اعلام كرد در سه شهر این سرویس را ارائه خواهد كرد.
 
این خبر بسیاری از سرمایه‌گذاران و تكنیسین‌ها را دچار سردرگمی كرده است چراكه دو سوال مهم به‌وجود می‌آید:
چرا گوگل دست به چنین اقدامی زده است؟
 
میزان تعهد گوگل به اجرایی كردن چنین عملی چقدر است؟
 
پاسخ‌های زیادی به چنین پرسش‌هایی شده است كه خیلی هم بی‌ربط از یكدیگر نیستند:
 
ـ این محل آزمایشی خواهد بود برای تشخیص پتانسیل‌هایی كه می‌توان از طریق این سرویس ارائه داد.
 
گوگل به این می‌اندیشد كه با عرضه اینترنت پرسرعت واقعی می‌توان دیگر شركت‌های سرویس‌دهنده اینترنت را وادار كرد تا سرمایه‌گذاری خود را در بخش رشد سرعت اینترنت افزایش دهند و در نتیجه زیرساخت اینترنت به طور كلی سریع‌تر خواهد شد و این برای گوگل كه تمام سرمایه‌گذاری خود را روی اینترنت و سرویس‌های وابسته به آن انجام داده است، مفید خواهد بود.
 
ـ لری پیج و پتریك پیچت، مدیرعامل و مدیر‌مالی گوگل اعتقاد دارند اینترنت سریع‌تر برای كاربران بهتر خواهد بود.
 
گفت‌وگوی كوتاه تحلیلگر كارلوس كرنر و پیج را در ادامه می‌خوانیم:
 
كرنر: چطور انتظار دارید فیبر تاثیر بزرگی در جامعه بگذارد، با توجه به این كه به سرمایه‌گذاری میلیاردی نیاز دارد تا بتوان به 20 میلیون خانه این اینترنت را رساند حال اگر شركت بزرگی در این حوزه نباشید و با مشتركانی كمتر از كامكست یا AT&T در بازار حضور داشته باشید؟
 
پیج: ما به دنبال مشاغلی هستیم بسیار بزرگ‌تر از كاری كه هم‌اكنون انجام می‌دهیم و دوست داریم در این حوزه‌ها نیز وارد عمل شده و سرمایه‌گذاری كنیم، اما به گمان من تعداد این شركت‌ها بسیار اندك است. بنابراین می‌توانیم در حوزه فیبر، در جایگاه پیش‌بینی شده خودمان بایستیم و محصولی تولید كنیم كه زندگی بسیاری از افراد را تغییر خواهد داد. در این فاصله نیز می‌توانیم سودرسانی خوبی داشته باشیم.
 
كرنر در یادداشتی درباره این گفت‌وگو می‌نویسد:
 
ـ مطمئن هستیم كه اقدام گوگل در عرضه فیبر، یك آزمایش نیست و گوگل در پیاده‌سازی این نقشه جدی است.
 
ـ گوگل دوست دارد در درازمدت مهره‌های خود را حركت دهد و اساسا تمایل ندارد طی سه تا پنج سال صنعت تلویزیون‌های پولی و سرویس‌های اینترنتی را تغییر دهد، اما این كه سرویس‌های جدید چه زمانی عرضه می‌شود، نمی‌دانیم و باید صبر كنیم ردپای فیبری گوگل بیشتر گسترش پیدا كند.
 
با آن كه برنامه‌های گوگل هنوز عملی نشده است، اما كم‌كم رقبای كوچكی از گوشه و كنار جهان برای گوگل خط و نشان می‌كشند. سرویس جدیدی در ژاپن راه‌اندازی شده است كه سرعت دو گیگابیت بر ثانیه دانلود و یك گیگابیت بر ثانیه آپلود را به كاربران خانگی عرضه می‌كند.
 
نورو، نام این سرویس‌دهنده اینترنت است كه از سوی سونی پشتیبانی می‌شود. هفته گذشته سرویس خانگی و مشاغل كوچك خود را در شش محله راه‌اندازی كرده است. هرچند بهتر است بدانیم بدون توجه به این سرویس، ژاپن در حال حاضر سریع‌ترین میانگین اینترنت جهان را دارد و با 2/42 مگابیت بر ثانیه، در رتبه اول جای دارد. (مقایسه كنید سرعت متوسط كاربران ایرانی را با این رقم!)
 
سریع‌ترین اینترنت جهان چقدر می‌ارزد؟
 
نورو در نظر دارد با قراردادی دو ساله، ماهانه 51 دلار (حدود 200 هزار تومان با احتساب دلار بازار آزاد) و 535 دلار (دو میلیون تومان) هزینه نصب دریافت كند.
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0