مصرف انرژی در جستجوهای اینترنتی

1392/5/27

تایپ كلمه «پیتزا» در موتور جستجوگر مورد علاقه‌تان ممكن است به نظر بی‌خطر بیاید، ولی شاید ندانید با این عمل ساده، شما در حال تبادل اطلاعات با صدها دستگاهی هستید كه ممكن است هزاران هزار كیلومتر دورتر از جایی باشد كه شما نشسته‌اید.
 
هر ماشین جستجوگر در فرآیند فعالیت خود انرژی مصرف می‌كند. تعداد كمی از مردم روز خود را بدون كامپیوتر سپری می‌كنند. از كامپیوترهای سنتی رومیزی و لپ‌تاپ‌ها تا تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، بیشتر كامپیوترهایی كه مردم استفاده می‌كنند هر روزه به اینترنت متصل است و تایپ، كلیك و جستجو برای یافتن پاسخ‌هایی حتی برای سوال‌های احمقانه، كاری بسیار ساده و آسان شده است.
 
ما از این نعمت آنچنان لذت می‌بریم كه فراموش می‌كنیم هر جستجویی در واقع انرژی مصرف می‌كند و این خود باعث انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود. «هر بار كه شما چیزی را در گوگل تایپ می‌كنید، گوگل از چند دستگاه برای پیدا كردن پاسخ شما و نمایش مطالب روی كامپیوتر استفاده می‌كند. همه این كارها به برق احتیاج دارد.»
 
به همان مثال تایپ كلمه پیتزا توجه كنید. پس از تایپ، ممكن است شما به اطلاعاتی درباره این كلمه برخورد كنید یا از سوی گوگل درباره رستوران‌ها و وب‌سایت‌ها به شما پیشنهادهایی شود و نقشه‌خوان گوگل نیز ممكن است به شما مكان‌هایی مربوط به پیتزا، نقشه رستوران و حتی طرز تهیه پیتزا را ارائه كند.
 
هر جستجویی نیازمند تعداد زیادی دستگاه است؛ هم برای پردازش حجم عظیمی از اطلاعات و هم برای پردازش این اطلاعات در كسری از ثانیه. جستجوی كلمه پیتزا توسط شما فقط یكی از میلیاردها جستجو در اینترنت است. همزمان با شما میلیون‌ها انسان دیگر در حال جستجو هستند. بر طبق تحقیقات دی ماه گذشته كاربران اینترنت در سراسر جهان بیشتر از 200 میلیارد جستجو انجام داده‌اند.
 
این كامپیوتر های پر مصرف
 
كامپیوترها و لوازم الكترونیكی، حدود 9 درصد از مصرف برق خانگی را به خود اختصاص می‌دهند؛ كه این میزان، اندكی كمتر از برق مصرفی لوازم پرمصرفی مانند وسایل گرماساز و تهویه مطبوع است.
 
لكن استفاده شما از كامپیوتر منزلتان برای جستجو در اینترنت، تاثیراتی دارد كه شعاع آن فراتر از خانه شماست.
 
به وب‌سایت‌هایی چون گوگل، یاهو و بینگ، موتور جستجوگر گفته می‌شود. اینها برنامه‌هایی است كه در سراسر اینترنت می‌گردند تا وقتی شما عبارتی را تایپ می‌كنید و دكمه جستجو را فشار می‌دهید، نتایج آن را به شما ارائه كنند اما وقتی شما از یك موتور جستجو استفاده می‌كنید نه‌تنها كامپیوتر شما بلكه سایتی هم كه هزاران ارتباط با سایت‌های دیگر و سرورهای آنها برقرار می‌كند تا به همراهی آنها نتایجی كه شما می‌بینید ارائه نمایند نیز انرژی مصرف می‌كند.
 
معنای این حرف آن است كه انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از مصرف انرژی برای جستجوی شما با مكان‌ها متفاوت فراوانی كه در آن واحد برای یك جستجو به كار گرفته می‌شود، در ارتباط است.
 
بیشتر تكنولوژی‌هایی كه برای تولید الكتریسیته به كار می‌رود ـ از قبیل سوختن زغال‌سنگ، نفت یا گازهای طبیعی ـ باعث انتشار دی‌اكسیدكربن در هوا می‌شود. این اصطلاح گاز گلخانه‌ای وقتی بیش از اندازه در جو زمین منتشر شود، به پدیده گرمایش جهانی می‌انجامد.
 
مصرف انرژی تاثیرات مهمی بر محیط‌زیست دارد، حتی اگر در ظاهر چنین به نظر نیاید. درواقع، گزارش جدید سازمان هواشناسی جهانی بیانگر آن است كه تولید و استفاده از كامپیوترها، چاپگرها، گوشی‌های تلفن و ابزارهایی از این قبیل در سال 1385 به اندازه كل صنعت هواپیمایی، گاز دی‌اكسیدكربن منتشر كرده است.
 
بررسی‌های آژانس حفاظت از محیط‌زیست نشانگر آن است كه در ایالات متحده، به دلیل استفاده روزافزون از اینترنت و افزایش ضرورت این استفاده، میزان برق مصرفی توسط پایگاه داده‌ها و مكان‌های استقرار سرورها طی پنج سال گذشته افزایش یافته است.
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0