مروری برموتورهای جستجوی هوشمند

1392/5/27

در حالي که بسياري عقيده دارند گوگل استاندارد فعلي را براي جستجو در وب تعيين مي‌کند، برخي از اهالي فن اعتقاد دارند با استفاده از پيشرفت‌هاي هوش مصنوعي ابزار بهتري مي‌توان به ‌کار برد.
 
جستجو براي بسياري از افراد مثل مصرف اکسيژن است. درک موفقيت‌هايي که گوگل در آناليز مستندات وب، ابر محاسبات و تبليغات اينترنتي کسب کرده است، بسيار ساده و در عين حال مفيد است. اين در حالي است که برخي از کارآفرينان عرصه هوش مصنوعي معتقدند گوگل پايان تاريخ نيست. بلکه تکنيک‌هاي آن مي‌تواند راهي به‌سوي آينده را به ما نشان دهد.
 
کارشناسان تکنيک‌هاي هوش مصنوعي معتقدند روزي خواهد رسيد که مردم مي‌توانند طرح يک داستان يا فهرست تمام سياستمداراني که نظري مخالف با نظر شما در اطراف خود طي 5 سال گذشته داشته‌اند را جستجو کنند. تکنيک‌هاي هوش مصنوعي مثل پردازش زبان طبيعي، تشخيص اشيا و يادگيري آماري ماشين، بار ديگر ذهنيت جستجوگران وب را به آتش خواهد کشاند.
 
از نظر موتور جستجو، وب اساسا بدنه‌اي از واژگان در ميلياردها صفحه همراه با ابرلينک‌هايي است که آن واژگان را به هم وصل مي‌کنند. يکي از موفقيت‌هاي بزرگ گوگل اتصال موثر آن کلمات، اندازه‌گيري ارتباط به‌‌وسيله ظاهر واژگان يک صفحه و تعداد ابرلينک‌هايي که به آن صفحه اشاره مي‌کنند يا ميزان محبوبيت آن است.
 
به‌عنوان يک قاعده بايد گفت موتورهاي جستجو کلمات را نمي‌فهمند، آنها تنها براي تطبيق دادن واژگان کليدي يک صفحه، نزديک بودن واژگان يا لينک شدن به صفحه‌هاي ديگر را بررسي مي‌کنند.
 
در نتيجه موتورهاي جستجو نکات زبان بشر را از دست مي‌دهند. براي مثال گوگل براي جستجوي يک عبارت ساده مثل «کتاب‌هاي نوشته شده توسط کودکان» به‌دنبال صفحه‌هايي مي‌گردد که کلمه‌هاي «کتاب‌ها» و «کودکان» را شامل مي‌شوند و کلمات ربط را به‌ اين دليل که در تمام صفحه‌ها به‌ مقدار زياد استفاده شده‌اند، در نظر نمي‌گيرد. البته اين کلمات در برخي موارد کلا معناي عبارت را عوض مي‌کنند. همان‌طور که عبارت «کتاب‌هاي نوشته شده توسط کودکان» با عبارت «کتاب‌هايي درباره کودکان» و «کتاب‌هاي کودکان» فرق مي‌کند.
 
يکي از بزرگ‌ترين موانعي که سر راه ساخت هوش مصنوعي در موتور جستجو قرار دارد، اين است که پياده‌سازي آن در مقياس بزرگ تقريبا غيرممکن است. براي اين‌که نتايج کارآمدي محاسبه شود، نيازمند نيروي محاسباتي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري بسيار است و اين عمل فوق‌العاده گران تمام خواهد شد. ولي قانون مور هزينه‌ها را براي کامپيوترها، پردازنده‌ها و پهناي باند پايين مي‌آورد و فرصت‌هاي زيادي را فراهم مي‌کند. همچنين جستجو يک کسب‌وکار پرمنفعت است. گوگل سالانه تقريبا 6 ميليارد دلار از تبليغاتي که به نتايج آن لينک شده‌اند، درآمد کسب مي‌کند.
 
گرفتن نبض جستجو
 
براي مثال سايت Medstory تکنيک‌هاي هوش مصنوعي را براي يکي از نواحي دانش که همان بهداشت و سلامت است، به‌کار برده که صنعتي پر از تغييرات است و باعث مي‌شود مردم نتوانند هميشه اطلاعات به‌روزي داشته باشند.
 
تمرکز روي يک بدنه بخصوص دانش بسيار اقتصادي‌تر و کارآمدتر است. روش‌هايي که Medstory براي بيرون کشيدن دانش بيشتر از علم پزشکي براي مشتريان و پزشکان استفاده مي‌کند، مي‌تواند در صنايع ديگر مثل سرمايه‌گذاري يا سرگرمي نيز استفاده شود.
 
سطح تکنيک‌هاي Medstory همانند گنجي از دانش است که به يكباره به کاربر داده مي‌شود. در غير اين صورت کاربر وب براي به‌دست‌آوردن آنها بايد ساعت‌ها يا روزها وقت صرف کند.
 
براي مثال بعد از جستجوي عبارت «کلسترول پايين» مجموعه‌اي از نتايج که به موضوعات ديگري مثل دارو، علائم و اطلاعات تغذيه تقسيم مي‌شوند، بازگردانيده مي‌شود. در داخل هر زيرموضوع فهرستي از موارد مربوط به کلسترول پايين يافت مي‌شود. براي مثال در تغذيه بيشترين لينک‌هاي مرتبط با اين موضوع، روغن زيتون است. اگر ماوس را روي آن ببريد صفحه‌اي حاوي اطلاعات روغن زيتون و فوايد آن براي کلسترول بالا باز مي‌شود! اگر به همين ترتيب جستجو کنيد شايد روزها براي پيدا کردن يک مطلب مفيد وقت نياز داشته باشيد!
 
تطبيق عکس
 
تصور کنيد عکسي از يک مبل راحتي را آپلود مي‌کنيد و از موتور جستجو مي‌خواهيد يکي شبيه به آن را پيدا کند. اين ابزار ممکن است هم مبل‌هاي شبيه را براي شما نمايش دهد و هم فروشگاه‌هايي که مي‌توانيد از آنها مبل بخريد.
 
در حال حاضر بيشتر موتورهاي جستجوي تصوير به کلمات کليدي يا توضيحات متني که به تصوير پيوست شده‌اند، تکيه مي‌کنند تا بتوانند فهرستي از نتايجي که با پرس‌وجو مطابقت دارند را برگردانند. اگر تصوير توضيحات کافي نداشته باشد اين روش کاربرد ندارد. سايت Riya که بنا به‌دلايلي در حال حاضر کار نمي‌کند، توسط هوش مصنوعي درون تصوير را نگاه مي‌کرد تا اطلاعاتي درباره کيفيت‌ آن استخراج کند. اين سايت از يک‌سري الگوريتم براي محاسبه تراکم، الگوها و بافت‌هاي تصاوير استفاده مي‌کرد و آنها را در يک نمايش رياضي از تصوير قرار مي‌داد که آن را امضاي ديداري مي‌نامند. هر تصوير از بيش از 6000 عدد تشکيل مي‌شود و اين موتور جستجو به‌وسيله هوش مصنوعي، وب را به‌دنبال امضاهاي مشابه مي‌گشت.
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0