آشنایی با Html 4.01 و مقایسه آن با نسخه 4.0

1392/5/27

نسخه اصلاح شده 4.0 ميباشد که براي هماهنگي با نسخه جديد يعنيXHTML  و نسل بعدي زبان وب که XML باشد، در وب منتشر شد. اين نسخه با تغييرات کمي عرضه شد اما شما مجبور هستيد که اين قوانين را رعايت کنيد اگر ميخواهيد وب سايت شما هماهنگي بيشتري با نسخه جديد داشته باشد. بعضي از اين تغييرات را در اين بخش برايتان ميگويم ولي نکات اساسي در اين زمينه را در بخش XHTML خواهم گفت. بهتر است که شما بعد از فراگيري مجموعه HTML 4 قوانين بکار برده شده در XHTML را رعايت کنيد تا در آينده وب سايت شما به مشکل جدي برنخورد.استفاده يکسري تگها از طرف انجمن W3C ديگر توصيه نميشود وحتي بعضي از آنها ممنوع شدند.
 
 
براي شروع کدنويسي در HTML 4.01 اولين چيزيکه بايد رعايت کنيد DTD آن فايل است که در حال حاضر مرورگر ها بدون آن هم صفحه را نمايش ميدهند ولي در آينده ممکن است اينچنين نباشد. همانطور که ميدانيد DTD بايد قبل ازتگ نوشته شود. براي اين نسخه سه مدل در نظر گرفته شده است که در مدل اول صفحه شما فقط از تگهاي استاندارد و قابل قبول استفاده خواهد کرد:
 
 
‘’-//W3C//DTD HTML 4.01//EN” 
“http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd”>
 
 
اگر در آن صفحه تگهاي از رده خارج هم بکار برده ايد بايد از اين مدل DTD استفاده کنيد:
 
 
“-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN” 
“http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd”>
 
 
همچنين اگر از عنصر Frame استفاده ميکنيد اين مدل را بکار بريد:
 
 
“-//W3C//DTD HTML 4.01 Frameset//EN” 
“http://www.w3.org/TR/html4/frameset.dtd”>
 
 
 
 
بعد از مشخص کردن DTD آن صفحه بايد دقت کنيد که در اين نسخه بايد کليه تگها ، پايان دهنده داشته باشند. بعضي از تگها يا تگ پايان دهنده نداشتند و يا نوشتن آنها اجباري نبود مانند ,

. اما همه بايد بسته شوند و آنهاييکه تگ پايان دهنده نداشتند، در همان تگ و قبل از بستن تگ با علامت >   بايد علامت slash يعني/  را بگذارند. مانند:

 
 
 
اين قبيل تگها را بدين صورت بکار بريد:
 
 
,
,
,
, , ,
 • ,
  ,
  , , , , , ,
 •  
   
   
   
  اينها قوانيني بودند که در اين نسخه تغيير کردند تا اين نسخه با XHTML سازگار شود.

  Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

  Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0