یک کامپیوتر با یک مرورگر

1392/5/26

در حال حرکت به سمتی هستیم که نرم افزارهای تحت ویندوز یا به عبارت کلی تر، نرم افزارهای دسکتاپ در حال کم رنگ شدن هستند. شاید بخشی از این سهم را نرم افزارهای متنوع تلفن های هوشمند و تبلت ها گرفته باشند. اما در اینجا نمی خواهم در مورد این دسته از نرم افزارها صحبت کنم. بلکه می خواهم توجه شما را به سمت وب و مرورگرهایی که با آن در محیط وب به گشت و گذار می پردازید، جلب کنم.
 
امروز، بیش تر از قبل شاهد نرم افزارهای تحت وب و تنوع در آن ها هستیم. همان طور که پیش از این نیز صحبت کرده ایم، شماری از تولیدکنندگان نرم افزارهای دسکتاپ در حال تهیه نسخه تحت وب نرم افزارشان هستند. برخی از پیشروهای تولید نرم افزارهای تحت وب نیز با محصولات خود، جایگاه نرم افزارهای دسکتاپ را کم رنگ تر کرده اند. بسیاری از افرادی که امور پیچیده ای با سری نرم افزارهای آفیس انجام نمی دهند، کارشان با سرویس های آنلاین مشابه Google Docs راه می افتد؛ یا بخش وسیعی از کاربران به دلیل آن که کار حرفه ای و پیچیده ای با تصاویر خود انجام نمی دهند، شاید واقعاً برای انجام این امور به قدرت فتوشاپ نیاز نداشته باشند و نیازشان با ابزارهای متنوع موجود در fotoflexer.com یا pixlr.com به طور کامل برطرف شود.
 
فارغ از نرم افزارهای دسکتاپ و تحت وب، واقعیت این است که در حالت کلی و به غیر از قشری خاص، بیش تر افراد کامپیوتری و گاهی غیرکامپیوتری، عمده زمان خود را در محیط وب می گذرانند. جدا از وب گردی ها، تحقیقات، مطالعه اخبار و اموری که پیش از این نیز وجود داشته اند، شبکه اجتماعی مفهومی بسیار فراتر از یک طرح، یک ایده، یک نرم افزار جذاب یا یک سرگرمی تحت وب دارد. شبکه اجتماعی دقیقاً خصلت اجتماعی بودن و نیازمند ارتباط بودن انسان و تمایلات او در این راستا را مد نظر قرار داده است. بازی های آنلاین نیز با توجه به همین ویژگی ها فراگیر شده اند. علاوه بر این، خروج از محدودیت و اتصال به بی نهایت، ریشه در ذات آدمی دارد. می شود روزی را تصور کرد که دیگر هیچ یک از ما تحمل لحظه ای قطع ارتباط با اینترنت را نداریم. اتفاقی که همین امروز نیز برای قشری از کاربران به وضوح رخ می دهد و با اختلال در وضعیت اینترنت، افراد متعددی را در اطراف خود مشاهده می کنیم که به مرغ های پرکنده ای مبدل شده و به دنبال یقه ای هستند که به چنگ زنند!
 
همگام با این رخدادها، به قدرت بخشیدن ابزارها و حتی استانداردهای وب توجه بسیاری شده است. زمانی که HTML۵ معرفی شد، در فهرست تغییرات آن نسبت به نسخه قبلی، اضافه شدن تگی ساده تحت عنوان canvas مشاهده می شد. اما با توجه به قدرت زبان جاوااسکریپت، برای همین تگ و قابلیت های آن کتاب ها تدوین شده و نتایج کار موجب شگفتی های فراوان شده است. در این شماره از ماهنامه شبکه، طراحی یک بازی ساده با canvas آموزش داده شده است. اگر ابعاد این بازی ساده را طبق پیشنهادات پایانی آن کمی بزرگ تر کنید، مشاهده خواهید کرد که در برخی مواقع، بازی با کندی مواجه می شود. در حالی که بازی های فراوانی با جلوه های گرافیکی جادویی با استفاده از توانمندی های سخت افزار بدون کوچکترین تأخیر در پاسخگویی اجرا می شوند. چنین مسئله ای به این معنی است که مرورگرها همچنان نقاط ضعفی دارند که باید برطرف شوند. یکی از مهم ترین این ضعف ها در کنار استفاده غیربهینه از حافظه، ضعف در سرعت تفسیر جاوااسکریپت و به بیان دیگر وجود کاستی هایی درموتور جاوااسکریپت است. البته همین حالا با همین مرورگرهای تأخیردار نیز می توان بازی هایی تولید کرد که از توانمندی های کارت گرافیک استفاده کنند. WebGL یکی از همین فناوری ها است که توسعه و استفاده از آن به شدت در حال گسترش است. بازی هایی که با استفاده از این فناوری تولید شده است، نتایجی غیرقابل انتظار از محیط وب را در پی داشته است. توسعه دهندگان مرورگرها نیز بی کار ننشسته اند. در همین راستا موزیلا اعلام کرده است که با اعمال تغییراتی، سرعت موتور جاوااسکریپت مرورگر خود را به سرعت اجرای برنامه های دسکتاپ خواهد رساند. گوگل نیز اعلام کرده است که موتور layout مرورگر خود را در نسخه آتی از webkit به blink تغییر خواهد داد. در کنار شبکه های اجتماعی و بازی های آنلاین، آموزش مجازی نیز در حال حاضر و به ویژه در آینده دستخوش تغییرات فراوانی خواهد شد. همین canvas که از آن برای طراحی محیط بازی استفاده کردیم، می تواند به منظور ایجاد محیط های تعاملی آموزشی به کار گرفته شود. در کنار این کاربردها، فراهم آمدن بستر های سخت افزاری ذخیره سازی و پردازش در محیط وب و پررنگ شدن مفهوم cloud، گرایش به سمت تحت وب شدن امور را بیش از پیش آشکار ساخته است.
 
افزایش انفجاری رویکرد های تحت وب در کنار پشتیبانی مستقیم مرورگرها از سخت افزار در آینده و همچنین برابری کردن سرعت کارکرد آن ها با سرعت ماشین و به حداقل رسیدن سربارهای میانی، به آرامی ما را به سمتی می برد که تنها به یک ماشین (شامل همه نمود های سخت افزاری کامپیوتر) با یک مرورگر نیاز داشته باشیم. البته گمان می کنم شاید این اتفاق هرگز به طور کامل رخ ندهد و تنها رویکرد کلی به این سمت متمایل خواهد شد. زیرا در کنار برخی مقاومت ها از جانب کاربران و گرایش به سمت کاربری سنتی از کامپیوتر، همواره اموری نیز هستند که ماهیت اجرای محلی دارند. این امور نه کم هستند و نه کم اهمیت.
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0