مشکلات معمول Linux

1392/5/25

شرایط

راه حل های پیشنهادی

دستگاه چاپ نمی کند

 • بررسی کنید آیا درایور چاپگر در سیستم شما نصب شده است یا خیر. Unified Driver Configurator را باز كنید و به زبانه Printers در پنجره Printers configuration بروید تا فهرستی از دستگاه های موجود را مشاهده كنید. مطمئن شوید که دستگاه شما در لیست وجود دارد. اگر دستگاه در این فهرست نبود، Add new printer wizard را برای راه اندازی دستگاه خود باز کنید.

 • ببینید آیا دستگاه آغاز به کار کرده است یا خیر. Printers configuration را باز کنید و دستگاه خود را از فهرست چاپگرها انتخاب كنید. شرح را در صفحه Selected printer مشاهده كنید. اگر وضعیت آن دارای رشته Stopped است، دکمه Start را فشار دهید. عملكرد عادی چاپگر پس از این باید از سر گرفته شود. ممکن است وضعیت stopped در زمانی كه برخی مشكلات چاپ روی داده اند فعال شده باشد. به عنوان مثال، شاید در زمانی که درگاه برای عملیات اسکن درخواست شده است سعی در چاپ سندی داشته اید.

 • بازبینی نمایید آیا درگاه مشغول است یا خیر. از آنجایی که اجزا فعال دستگاه (چاپگر و اسکنر) از رابط I/O (درگاه) مشترکی استفاده می کنند، امکان دسترسی همزمان برنامه های مصرف کننده مختلف به یک درگاه یکسان وجود دارد. برای جلوگیری از تداخل های احتمالی، فقط یکی از آنها در هر زمان مجاز به در اختیار گرفتن کنترل وسیله خواهند بود. مصرف كننده دیگر با پاسخ device busy مواجه خواهد شد. باید پیکربندی درگاه ها را باز کنید و درگاه تخصیص داده شده به دستگاه خود را انتخاب کنید. در صفحه Selected port می توانید ببینید كه آیا این درگاه توسط برنامه دیگری اشغال شده است یا خیر. اگر چنین بود، باید تا پایان كار فعلی صبر کنید یا دكمه Release port را فشار دهید، البته اگر مطمئن هستید كه برنامه فعلی درست کار نمی کند.

 • بازبینی نمایید آیا برنامه شما گزینه خاص چاپ مانند -oraw را دارد یا خیر. اگر -oraw در پارامترهای خط فرمان تعیین شده باشد، آن را حذف کنید تا كار چاپ درست انجام شود. برای Gimp front-end، print -> Setup printer را انتخاب كنید و پارامتر خط فرمان را در جزء فرمان ویرایش كنید.

 • نسخه CUPS (سیستم چاپ مشترک Unix) توزیع شده در SuSE Linux 9.2 (cups-1.1.21) دارای مشکل با IPP (پروتکل چاپ اینترنت) است. از سوکت چاپ به جای IPP استفاده کنید یا نسخه جدیدتر CUPS (یعنی cups-1.1.22 یا بالاتر) را نصب کنید.

دستگاه کل صفحات را چاپ نمی کند و نصف صفحه خروجی آن چاپ شده است

این مشکل، مشکل شناخته شده ای است که هنگام استفاده از چاپگر رنگی با نسخه 8.51 یا نسخه های قبلی سیستم عامل Ghostscript، 64-bit Linux رخ می دهد و به عنوان Ghostscript Bug 688252 به bugs.ghostscript.com گزارش می شود. این مشکل در AFPL Ghostscript v. 8.52 یا نسخه های جدیدتر برطرف شده است. برای حل این مشکل، آخرین نسخه AFPL Ghostscript را از http://sourceforge.net/projects/ghostscript/ دریافت و آن را نصب کنید.

نمی توان از طریق Gimp Front-end اسکن کرد

بررسی کنید که آیا Gimp Front-end دارای Xsane هست یا خیر: Device dialog. در منوی Acquire. اگر این گزینه وجود نداشت، می توانید رابط یا افزونه Xsane را برای Gimp در کامپیوتر خود نصب کنید. شما می توانید بسته نرم افزاری رابط یا افزونه Xsane برای Gimp را از روی CD منتشر شده Linux یا صفحه خانگی Gimp در اینترنت بردارید. برای آگاهی از جزئیات و اطلاعات کامل، به راهنمای CD منتشر شده Linux یا برنامه Gimp Front-end رجوع کنید.

اگر مایل هستید از برنامه اسکن دیگری استفاده کنید، به راهنمای آن برنامه مراجعه کنید.

اگر با خطای Cannot open port device file در حین چاپ یك سند مواجه شدید

از تغییر دادن پارامترهای کار چاپ (مثلاً از طریق LPR GUI) در حین اجرای یک کار چاپ خودداری کنید. اگر گزینه های چاپ تغییر یابند ویرایش های شناخته شده سرور CUPS کار چاپ را مختل خواهند ساخت و باید کار را مجدداً از ابتدا آغاز کنید. از آنجایی كه Unified Linux Driver در حین چاپ درگاه MFP را قفل می كند، خاتمه غیرمنتظره درایور، درگاه را قفل نگه می دارد و دیگر برای كارهای چاپ بعدی قابل استفاده نخواهد بود. در صورت وقوع این حالت، با انتخاب Release port در Port configuration درگاه را آزاد کنید.

دستگاه در لیست اسکنرها مشاهده نمی شود

 • مطمئن شوید دستگاهتان به کامپیوتر وصل شده، از طریق یک کابل USB به درستی متصل گردیده، و روشن است.

 • ببینید آیا درایور اسكن كننده برای دستگاه شما در سیستم نصب شده است یا خیر. پیکربند Unified Linux Driver را باز كنید، به Scanners configuration بروید و Drivers را فشار دهید. مطمئن شوید که درایوری با نام متناظر با دستگاه شما در پنجره لیست شده است.

 • بازبینی نمایید آیا درگاه مشغول است یا خیر. از آنجایی که اجزا فعال دستگاه (چاپگر و اسکنر) از رابط I/O (درگاه) مشترکی استفاده می کنند، امکان دسترسی همزمان برنامه های مصرف کننده مختلف به یک درگاه یکسان وجود دارد. برای جلوگیری از تداخل های احتمالی، فقط یکی از آنها در هر زمان مجاز به در اختیار گرفتن کنترل وسیله خواهند بود. مصرف كننده دیگر با پاسخ device busy مواجه خواهد شد. این موضوع معمولاً هنگام شروع کار اسکن رخ می دهد. یک پیام متناسب ظاهر می شود.

  برای شناسایی علت مشکل، Ports configuration را باز کنید و درگاه اسکنر خود را انتخاب کنید، علامت درگاه /dev/mfp0 با مشخصه LP:0 نمایش داده شده در گزینه های اسکنر متناظر است، مثلاً /dev/mfp1 به LP:1 ارتباط دارد و بقیه به همین ترتیب. درگاه های USB از /dev/mfp4 آغاز می شوند، لذا اسکنر روی USB:0 با /dev/mfp4 ارتباط خواهد داشت و بقیه نیز به همین ترتیب خواهند بود. در صفحه Selected port می توانید ببینید كه آیا این درگاه توسط برنامه دیگری اشغال شده است یا خیر. اگر چنین بود، باید تا پایان كار فعلی صبر کنید یا دكمه Release port را فشار دهید، البته اگر مطمئن هستید كه برنامه درگاه فعلی درست کار نمی کند.

دستگاه اسکن نمی کند

 • مطمئن شوید سندی در دستگاه قرار گرفته، مطمئن شوید دستگاه شما به کامپیوتر وصل است.

 • ببینید خطای I/O حین اسکن کردن وجود نداشته باشد.

تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0