فناوری هایی که باید فراموششان کنیم

1392/5/14

فناوری هایی که باید فراموششان کنیم

چکیده:
همانطور که امروز همه به تلویزیون های لامپی، تلفن های سیم دار، دوربین های نگاتیوی و ... به عنوان یک خاطره نگاه می کنند و نسل جدید تنها عکس هایی از آن ها را دیده اند ، در آینده ای نه چندان دور نیز برخی از تکنولوژی های امروز به خاطرات افراد تبدیل خواهند شد. ؛ در آینده ای نه چندان دور برخی از فناوری ها به تنها در موزه ها یافت خواهند شد و نسل آینده به آن ها خواهد خندید.
فناوری هایی که باید فراموششان کنیم

 

 

عینک*های سه*بعدی

 


نیازی نیست که نابغه رایانه*ای باشید تا زوال عینک*های سه*بعدی را به چشم ببینید! به خصوص وقتی با افراد عینکی مواجه می*شوید که روی عینک طبی خود یکی از همین عینک*های سه*بعدی کذایی را قرار داده*اند و به نمایشگر زل زده*اند، بیشتر به نتیجه تحقیق خود مطمئن می*شوید. این نوید را به شما می*دهیم که به زودی تلویزیون*های هوشمند سه*بعدی تازه*ای روانه بازار خواهند شد که دیگر نیازی به عینک*های عجیب و غریب ندارند.

 

 

سیم و کابل

 


همین سیم*هایی که همه جا را گرفته و گاه زیر دست و پایمان می*رود به زودی زود از بین خواهد رفت! فرقی نمی*کند که از شبکه استفاده می*کنید یا مشغول شارژ کردن باتری وسیله برقی خود هستید، چند سال آینده این سیم*های دست و پا*گیر از زندگی الکترونیکی همه ما رخت برخواهند بست و فناوری بی*سیم همه جا را فتح خواهد کرد.

 

کامپیوتر رومیزی

 


اشکال و انواع جدیدی از کامپیوتر*های رومیزی همچون اولترابوک*ها، تبلت*ها و گوشی*های هوشمند با به*کار*گیری سرویس*هایی چون Cloud رفته*رفته جای رایانه*های رومیزی را خواهند گرفت؛ احتمالا فرزندان ما برای بازدید از رایانه*های رومیزی به موزه*های فناوری اطلاعات مراجعه خواهند کرد.
دیسک*های نوری از آنجایی که دیسک*های بلوری (Blu-Ray) آخرین حد پیشرفت فناوری این دیسک*ها به حساب می*آیند، به زودی اشتراک*گذاری و فروش آنلاین فیلم و آهنگ و سایر اطلاعات، نسل این دیسک*های فشرده دوست*داشتنی را منقرض خواهد کرد.
امروزه با ظهور سرویس*هایی چون iTunes (سرویس فروش ارزان*قیمت آلبوم*های موسیقی اپل) و Netflix (سرویس اجاره و نمایش فیلم و سریال) نمی*توان بیش از این اقبالی را برای دیسک*های نوری در نظر گرفت.


 

صفحه کلید

 


شاید صفحات کلید هم عاقبتی چون دیسکت*ها را به چشم ببینند و در آینده نه چندان دور از صحنه روزگار خارج شوند. حقیقت آن است که تبلت و گوشی*های امروزی بدون داشتن صفحه کلید مجزا نیز توانسته*اند کارایی بسیار خوبی از خود نشان دهند؛ از این گذشته معرفی فناوری*هایی چون Kinect، چشم*خوانی (eye tracking) و هرچه پیشرفته*تر شدن نرم*افزارهای تشخیص صوت و کلام موجبات انقراض امپراتوری صفحه*کلید را کلید زده*اند!


 

درایوهای USB

 

باید با فلش درایوهای رنگ*ووارنگ و همه شکلی که میز رایانه، جیب شلوار، داشبورد ماشین، جاسوییچی و همه قسمت*های زندگی ما را اشغال کرده*اند، خداحافظی کنید. در واقع با همه*گیر و ارزان*تر شدن سرویس*های Cloud و افزایش روزافزون حضور و سرعت اینترنت (البته اگر از سرعت اینترنت کشور ما فاکتور بگیرید) به زودی دیگر خبری از فلش مموری*های چند گیگابایتی نخواهد بود.

 

iPod، راهیاب ماهواره*ای و دوربین*های دیجیتال

 


امروزه بسیاری از مردم ترجیح می*دهند به جای هزینه کردن چندباره و خرید انواع و اقسام ابزارهای الکترونیکی با این اوضاع اقتصادی، یک ابزار همه*فن*حریف تهیه کنند. شاید همان*طور که گوشی موبایل با داشتن امکاناتی همچون ساعت باعث شد تا کار و کاسبی ساعت*فروشی*ها خراب شود، حال تبلت*ها مانند غولی شده*اند که قرار است همه چیز را قورت بدهند.

 

کتابخوان دیجیتالی کیندل

 


در آینده*ای نه چندان دور صفحات نمایشی ارایه خواهند شد که مطالعه متون را به راحتی برگه*های کاغذ که نه، اما راحت*تر از صفحات نمایش فعلی خواهند کرد. هر چه این فناوری پیشرفته*تر می*شود، باز هم دست گرفتن یک کتاب، لمس صفحات آن، بو کردن تازگی و گاه سر و کله زدنش لذتی است که هیچ جایگزینی نخواهد یافت.

 

ریموت کنترل*های دوست*داشتنی

 


به گزارش مشرق، این فناوری قدیمی قرار است که بند و بساط خود را جمع کند و برود. همان*طور که شرکت*های سامسونگ و ال*جی اعلام کرده*اند، قرار است ریموت*های لمسی و حرف*گوش*کنی به خانه*مان بیاید که یک*تنه کار همه ابزارهای الکترونیک خانگی را انجام دهند.

 

تلفن*های ثابت

 


لفن*های ثابتی که عمو گراهام*بل با آن همه مشقت، اختراع و به خانه انسان*ها روانه کرد و خبرهای خوب و بد زیادی را برایمان منتقل کردند کم*کم باید رخت برببندند و بروند و فرزندش یعنی گوشی تلفن همراه جای آن را تمام و کمال خواهد گرفت. البته ما شک داریم که بتوان از تلفن*های ثابت خداحافظی کرد.

تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0