۳ شکست بزرگ دنیای تکنولوژی در سال ۲۰۱۲

1392/5/14

چکیده:
سال ۲۰۱۲ برای برخی از شرکت های معروف و موفقی از جمله اپل، مایکروسافت و فیسبوک تا حدودی ناراحت کننده بود. تیم کوک، استیو بالمر و مارک زاکر برگ شاید الان از بابانوئل بخواهند که سال ۲۰۱۳ سال بهتری برای آنها باشد. اما مهمتر از این آرزو، آنها باید از اشتباهاتی که در این سال مرتکب شده اند درس بگیرند تا دوباره این اشتباهات را تکرار نکنند. در ادامه نگاهی می اندازیم به اشتباهات بزرگترین شرکت های دنیای تکنولوژی در سال ۲۰۱۲. با دیفوراف همراه باشید:
۳ شکست بزرگ دنیای تکنولوژی در سال ۲۰۱۲

 

 

 

ناکامی اپلیکیشن Maps در iOS 6:

شرکت اپل معمولا به خاطر چیزی، به این اندازه روشن و واضح از کاربران خود عذرخواهی نمی کرد. اما این دقیقا همان کاری بود که آقای تیم کوک انجام داد و اعتراف کرد که سرویس نقشه اپل در iOS 6 در حد استاندارد های مربوطه نبوده و از کاربران خواست تا زمانی که مشکلات این سیستم حل می شود صبور باشند. هیچ وقت تا به حال یکی از مدیران شرکت اپل به این صراحت از کاربران خود عذر خواهی نکرده بود، اما تیم کوک چنین کاری را کرد و علاوه بر آن از کاربران خواست از دیگر سرویس های نقشه استفاده کنند، چیزی که هیچکس انتظارش را نداشت.

 

 

اگر در جریان ماجرا قرار ندارید باید به اطلاعتان برسانیم که تیم کوک در نامه ای که در همین رابطه منتشر کرد، با عذرخواهی از کاربران نوشت: « ما واقعا به خاطر این مشکل که برای کاربران ما پیش آمده متاسف هستیم و همه کار می کنیم تا بتوانیم سرویس نقشه را بهبود ببخشیم. ». این سرویس نه تنها اطلاعات بسیار کمی از نقاط مختلف جهان به کاربران ارائه می دهد، بلکه همین اطلاعات بسیار کم هم اکثرا غلط هستند و مسیر های پیشنهادی این سرویس نقشه هم در بسیاری از موارد، مسیر های کاملا اشتباه را نشان می دهد.

 

 

با این که نمی توان چنین ناکامی بزرگی از طرف شرکت اپل را در این لیست قرار نداد، اما باید اعتراف کرد که عذرخواهی رسمی مدیر این شرکت و همچنین اقدامات سریع و جدی اپل برای رفع این مشکل واقعا تاثیر گذار بود و این می تواند نمونه خوبی باشد برای آنکه اگر شرکتی در چنین موقعیتی گیر افتاد چطور از پس این مشکل برآید. هرچند مطمئنا بهترین راه برای حل این گونه مشکلات آن است که شرکت ها دیگر هرگز محصولات و خدماتی که هنوز به طور کامل آماده نشده اند را منتشر نکنند.

سقوط ارزش سهام فیسبوک:

در ماه می، یعنی زمانی که ارزش اولیه فروش هر سهم از سهام فیسبوک به ۳۸ دلار رسیده بود، این شرکت به ارزش ۱۰۴ میلیارد دلار رسید و به عنوان پرارزش ترین شرکت بازرگانی عمومی شناخته شد. زاکربرگ و همکارانش تلاش های بسیاری کردند که سرمایه گذاران را با ارزش فروش اولیه هر سهم ۳۸ دلار متقاعد کنند. اما همانطور که برخی پیشبینی کرده بودند، در عرض یک هفته ارزش سهام فیسبوک شروع به سقوط کرد و تقریبا در طول چند ماه، ارزش سهام نصف شد.

 

 

روز اول معاملات، به دلیل برخی مشکلات کارها به خوبی پیش نرفت و همین مساله باعث شد تا ارزش سهام فیسبوک در آینده همانطور که پیشبینی می شد با شکست بزرگی مواجه شود. در روزهای بعد، ارزش هر سهم به هر حال به همان مقدار باقی ماند، اما یک هفته بعد ارزش فروش اولیه هر سهم ۱۰ دلار کاهش یافته بود. سه ماه بعد ارزش هر سهم به ۲۰ دلار سقوط کرد، یعنی تقریبا نصف میزانی که سرمایه گذاران سه ماه قبل پرداخت کرده بودند. با توجه به گزارش بلومبرگ، این سرمایه گذاران در طول این مدت حدود ۶۳۰ میلیون دلار ضرر کرده اند. در طول یک ماه بعدی، سرمایه گذارانی که دیگر اعتماد خود به فیسبوک را از دست داده بودند، از این شرکت شکایت کردند.

 

 

مطمئنا مارک زاکربرگ روزهای خوشی را پشت سر نگذاشته و از این به بعد هم اصلا دلش نمی خواهد در چنین شرایطی قرار بگیرد. سال ۲۰۱۲ برای او سال خیلی خوبی نبود اما شاید سال آینده برایش سال بهتری باشد. البته شاید….

سردرگمی مایکروسافت با سرفیس و ویندوز RT:

سال ۲۰۱۲ سالی بود که مایکروسافت به این نتیجه رسید که شرکت های سازنده سخت افزار های کامپیوتری کار خود را به خوبی انجام نمی دهند، برای همین تصمیم گرفت خودش دست به کار شود و سخت افزاری جدید بسازد: تبلت سرفیس با ویندوز RT. این سیستم عامل با سیستم عامل ویندوز ۸ تفاوت هایی داشت. RT ویندوزی است که با سخت افزار های مبتنی بر پردازنده های ARM هماهنگی دارد و فقط می تواند مایروسافت آفیس و نرم افزار های « مترو » را اجرا کند. در صورتی که ویندوز ۸ یک ویندوز کامل برای دیوایس های x86/x64  است.

مایکروسافت اقدامات زیادی برای آموزش ویندوز RT  و محدودیت های این سیستم عامل به کاربران خود انجام نداد. اکثر تبلیغات تبلت سرفیس که در رسانه ها منتشر شد توضیحات بسیار کمی در مورد ویندوز RT و آموزش این سیستم عامل ارائه دادند.

 

 

تنها تمرکز مایکروسافت روی فروش بیشتر این محصول بود در حالی که نمی دانست برای رسیدن به آمار بالا در میزان فروش، باید اقدامات زیادی انجام داد که تبلیغات واضح و روشن و صادقانه، آموزش کامل کار با دیوایس به کاربران و همین طور کاهش سردرگمی کاربران برای کار با یک دیوایس جدید از جمله این اقدامات بود. از لحاظ قیمت هم سرفیس تفاوت چندانی با دیگر تبلت های مطرح بازار ندارد، حتی در برخی موارد گرانتر هم هست.

 

نتیجه:

 

 

همانطور که دیدید تیم کوک، استیو بالمر و مارک زاکربرگ سال خیلی خوشی را پشت سر نگذاشتند. اما امیدواریم سال آینده سالی پر از موفقیت برای دنیای تکنولوژی باشد. آیا شکست دیگری در سال ۲۰۱۲ در دنیای تکنولوژی رخ داده است؟ می توانید نظر خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0