گازی بر بستنی نونی (اندروید نسخه 4)

1392/5/11

اندرويد ۴/۰ يا همان بستني نوني بسيار مورد توجه قرار گرفته است. اين نسخه به خاطر تغييرات بنيادي از جمله تغيير ابزارك ها، صفحه خانگي قابل ويرايش، اجرای چند نرم‌افزار با هم و. .. توانسته بسيار سريع در بين كاربران و دستگاه‌هاي مختلف از قبيل انواع تلفن همراه و تبلت، جاي خود را باز كند.
 
اگر از كاربران اندرويد باشيد قطعا با مشخصات عمومي اين سيستم‌عامل آشنا هستيد. دكمه‌هاي نرم‌افزاري سه‌گانه اندرويد وظايف اصلي را به عهده دارند؛ با يكي از آنها به صفحه خانگي منتقل مي‌شويد، از طريق دكمه چند وظيفه‌اي بين برنامه‌هايي كه در حال اجرا هستند، جابه‌جا مي‌شويد و نهايتا با دكمه عقب يك مرحله در برنامه جاري به عقب‌تر خواهيد رفت.
 
يك ويژگي ديگر اين است كه وقتي در حال اجراي برنامه هستيد با چند بار فشردن دكمه بازگشت به عقب مي‌توانيد از برنامه به صورت كامل خارج شويد كه در نسخه قبلي اين امكان وجود نداشت. در نسخه جديد به جلوه‌هاي بصري حين كار با نرم‌افزار بسيار توجه شده تا تجربه هيجان انگيزي از كار با گوشي هوشمند يا تبلت خود را از طريق اين سيستم‌عامل تجربه كنيد.همچنين در دستگاه‌هاي با صفحه نمايش كوچك‌تر يك نوار ابزار به منظور جا دادن ابزارهاي پركاربردتان به شما داده مي‌شود. در اين نوار شما مي‌توانيد ابزارك‌هايتان را جاي‌گذاري كنيدتا در هر قسمت از گوشي يا تبلت خود، بتوانيد به آنها دسترسي سريع داشته باشيد. يكي ديگر از امكانات جديد، نسخه جديد اندرويد ويجت‌هاي متغير است كه در وهله اول تغييرات آن خيلي محسوس به نظر نمي‌رسد. اما پس از اينكه كمي از اين امكان جديد استفاده كرديد متوجه تغييرات آن خواهيد شد كه يكي از مهم‌ترين تغييرات ايجاد شده، امكان قراردادن ويجت برنامه‌هايي است كه به صورت لحظه‌اي به روز مي‌شوند مانند شبكه‌هاي اجتماعي و اي‌ميل. با اين امكان ديگر نياز به باز كردن همه ابزارها و برنامه‌ها نداريد و صرفا با كمك اين ويجت‌ها كارهاي خود را مديريت مي‌كنيد. براي اينكه بتوانيد بيشترين كار را در حداقل زمان ممكن به انجام برسانيد، صفحه خانگي اندرويد چهار، به گونه‌اي طراحي شده كه بتواند بيشترين ويجت ممكن را در خود جاي دهد.
 
در اين راستا حتي قابليت بزرگ و كوچك كردن ويجت‌ها نيز وجود دارد. در اين نسخه شما امكانات بيشتري هنگام قفل صفحه نمايش دستگاه خود داريد. به‌عنوان مثال مي‌توانيد مستقيما به دوربين رفته يا صفحه وظايف خود را باز كنيد تا به پيامك جديدي كه برايتان ارسال شده، پاسخ دهيد و يا تماس‌هاي از دست داده‌تان را ساماندهي كنيد. زماني كه در حال گوش دادن به موسيقي هستيد اين قضيه جالب‌تر هم مي‌شود؛ چرا كه مي‌توانيد فهرست آهنگ‌ها و مشخصات آهنگ خود را نيز مرتب كنيد و يا تغيير دهيد.
 
در اين صفحه جديد حتي هنگامي كه مي‌خواهيد پاسخ يك تماس را با پيامك مبني بر مشغول بودنتان ارسال كنيد. نيازي به بازكردن صفحه نمايش نداريد، در همان محيط قفل مي‌توانيد به‌راحتي اين كار را انجام داده و از بين پيام‌هاي ازپيش‌تعيين‌شده، يكي را ارسال كنيد يا در صورتي كه مايل هستيد، پيام اختصاصي خود را داشته باشيد پيامي را از قبل در قسمت تنظيمات ايجاد كنيد تا بتوانيد از آن به‌عنوان جواب تماس‌هايي كه آنها را رد يا اصطلاحا ريجكت مي‌كنيد، استفاده كنيد.
 
543046_452959541397103_230543216972071_1756921_527319252_n
 
بستن راحت برنامه‌ها
 
تا نسخه پيشين اندرويد براي بستن برنامه‌ها نياز به يك برنامه جانبي داشتيد ولي در اين نسخه به راحتي مي‌توانيد براي بستن برنامه‌هایي كه اخيرا استفاده كرده‌ايد با حركت دادن انگشت دستتان روي صفحه نمايش به سمت بيرون اين فهرست آن برنامه را ببنديد. همچنين جالب است كه بدانيد اين قابليت در پنجره‌هاي مرورگر اينترنت نيز قابل استفاده است.
 
پيشرفت در وضعيت ورودي متن‌ها و غلط‌گير
 
در اين نسخه سرعت عكس‌العمل حروف كي‌بورد مجازي بسيار بيشتر و دقيق‌تر شده است. اصلاح‌كننده و پيشنهاد‌دهنده كلمات به واسطه اضافه شدن كتابخانه‌هاي جديد لغات بسيار پيشرفت كرده است؛ در حدي كه بسياري از مشكلات از جمله سرهم يا جدا بودن كلمات، حروف جامانده مخصوصا در زبان انگليسي و... به خوبي رفع شده‌اند. براي راحتي هرچه بيشتر، در هر لحظه صرفا سه كلمه پيشنهادي كه از نظر املا به حروف تايپ شده شما نزديك هستند، در نوار پيشنهادها در بالاي صفحه‌كليد، نمايش داده مي‌شود. براي رفع اشكال احتمالي در تايپ كلمات انگليسي مي‌توانيد از ابزار اصلاح‌كننده اين نسخه از اندرويد كمك بگيريد. كلماتي كه اشتباه تايپ شده باشند زيرخط دار مي‌شوند و مي‌توانيد با زدن يك ضربه انگشت روي صفحه، كلمات پيشنهادي را مشاهده كنيد تا از ميان آنها انتخاب كنيد يا حتي كلمه‌اي را به كتابخانه اندرويد اضافه يا حذف كنيد.
 
دوربين
 
در اندرويد جديد امكانات جديد و متنوعي به دوربين اضافه شده است.فوكوس ادامه دار و نقطه‌ای ،كاهش زمان گرفته شدن عكس و تشخيص چهره به صورت خودكار به شما امكان گرفتن عكس‌هاي بهتري را مي‌دهد. از نكات جالبي كه در اندرويد 4 گنجانده شده، مي‌توان به امكان گرفتن اسنپ شات به صورت تمام صفحه با ضربه زدن روي صفحه نمايش در حين ضبط كردن ويدئو اشاره كرد. علاقه‌مندان به عكس‌هاي پانوراما نیز می‌توانند با فشردن يك دكمه و چرخاندن دوربين به آرامي يك عكس پانوراما از محيط اطراف بگيرند. امكان اشتراك‌گذاري عكس‌ها با بلوتوث، اي‌ميل، ام ام اس و شبكه‌هاي اجتماعي بلافاصله پس از گرفته شدن نيز از ديگر امكانات اين سيستم‌عامل است. امکان جابه‌جایی بین دوربین اصلی و دوربین جلوی دستگاه هم که از قبل وجود داشت.
 
واي‌فاي مستقيم و بلوتوث اچ‌دي‌پي
 
با استفاده از سيستم واي‌فاي مستقيم، يك راست به ديگر وسايلي كه درون شبكه اينترنت واي فاي با شما مشترك هستند، متصل مي‌شويد كه در نتيجه اين كار سرعت ارتباط و امنيت تبادل اطلاعات بيشتر خواهد شد. اين كار بدون نياز به اتصال به اينترنت انجام مي‌شود. اين سيستم به شما كمك خواهد كرد تا به ابزارهاي واسط به منظور كارهاي روزانه به گونه‌اي ساده‌تر متصل و از ابزارهايي مانند پرينترها و ابزارهاي اشتراك‌گذاري بهره‌مند شويد. همچنین می‌توانید با اتصال بلوتوث به ساده‌ترین موبایل‌های بازار، از اینترنت جی پی آر اس و ایج آنها استفاده کنید.
 
تقويم
 
براي مرتب‌سازي و سازماندهي قرارهاي ملاقات و اتفاقات روزمره، مي‌توانيد از تقويم جديد اندرويد كمك بگيريد كه اطلاعات شما را با دسته‌بندي‌هاي مشخص برايتان مرتب مي‌كند. با اجازه‌اي كه كاربر به برنامه مي‌دهد تاريخ قرارها و اتفاقات از برنامه‌هاي ديگر به صورت خودكار به اين تقويم منتقل مي‌شود تا به شما يادآوري شوند.
 
باز كردن قفل صفحه با تشخيص چهره
 
در نسخه جديد اندرويد امكان افزايش امنيت و شخصي‌سازي دستگاه‌تان به كمك تشخيص چهره ايجاد شده است. از طريق اين سرويس مي‌توانيد با كمك سيستم تشخيص چهره كه از دوربين جلويي دستگاه‌تان استفاده مي‌كند و يا رمز كمكي كه در حين ثبت چهره هنگام فعال كردن اين سرويس وارد كرده‌ايد، قفل صفحه نمايش را باز كنيد. با اين سيستم مطمئن مي‌شويد كه صرفا خودتان از دستگاه مجهز به اندرويد نسخه چهار استفاده مي‌كنيد.
 
بهينه شدن سرويس اي‌ميل
 
استفاده از سرويس اي‌ميل در اين نسخه راحت‌تر و بهينه‌تر شده است. اكنون راحت‌تر مي‌توانيد اسامي را در فهرست مخاطبان خود انتخاب كنيد، چراكه سرويس كامل كردن خودكار نام مخاطب به اين نسخه اضافه شده است. اين نسخه جديد با پشتيباني از استاندارد یی ای اس وی ۱۴ اين امكان را مي‌دهد كه سيستم به صورت هوشمند به سينك يا همان يكسان‌سازي بپردازد. همچنين مي‌توانيد دانلود خودكار فايل‌هاي الحاق‌شده به نامه‌هاي الكترونيك را نيز غيرفعال يا از لحاظ حجمي محدود كنيد. ابزار دسترسي سريع به اي‌ميل‌هاي اخير نيز به راحتي به شما امكان بررسي چند اي‌ميل آخر را مي‌دهد تا در صورت امكان با باز كردن اي‌ميل به صفحه پاسخگويي برويد.
 
تنظيمات و كنترل شبكه و باتری
 
در بخش تنظيمات اندرويد شما مي‌توانيد به جدول‌هاي رنگارنگي كه براي كنترل ميزان اطلاعات منتقل شده در شبكه ايجاد شده‌اند، دسترسي داشته باشيد. علاوه بر اين مي‌توانيد ميزان حجمي را كه هر كدام از برنامه‌هاي درحال اجرا اشغال كرده‌اند، مشاهده كنيد تا بتوانيد پردازشگر دستگاه خود را راحت‌تر مورد بررسي و مراقبت قراردهيد و نمودار مصرف باتری و همچنین درصداستفاده شده توسط هرکدام از ابزار‌ها را مشخص می‌کند.
 
موتور قوي پردازش صوتي
 
در نسخه جديد اندرويد شما قادر به خواندن متون براي دستگاه به هريك از زبان‌هايي كه اندرويد را پشتيباني مي‌كنند، خواهيد بود اما، با اين تفاوت عمده که در اين نسخه مي‌توانيد جملات طولاني را براي دستگاه بخوانيد و در ميان كلمات‌تان از ابزار نگارشي مانند ويرگول به صورت صوتي استفاده كنيد. سيستم در حين تايپ كردن گفتار شما در صورتي كه كلمه‌اي اشتباه تايپ شود آن را به صورت خاكستري زيرخط‌دار نشان داده و گزينه‌هاي موجود را پيشنهاد مي‌دهد كه مانند بخش قبل مي‌توانيد با يك كليك آن را انتخاب كنيد.
 
پشتیبانی بهتر از زبان فارسی
 
اندروید ظاهر فونت فارسی را از نسخه 3 به خود اضافه کرده بود. درحالی که تایپ تاچ فارسی کار می‌کرد از نسخه 3.2 کی‌بورد فیزیکی نیز امکان تایپ فارسی را پیدا کرد. در نسخه 4 اندروید کیفیت سرویس فارسی خود وخصوصاً پیشنهاد دهنده کلمات را ارتقا داده است حال به راحتی می‌توانید از راست به چپ در نرم افزارها و برنامه‌های آفیس تایپ کنید
 
درباره اندروید بیشتر بدانید
 
اين سيستم‌عامل كه به سبب بهره‌گيري از پشتيباني شركت بزرگي مانند گوگل روزبه‌روز در حال پيشرفت و جذب مخاطب و علاقه‌مند است سعي در يكسان‌سازي سرويس‌هاي ارائه‌شده خود دارد. به‌عنوان‌مثال يك كاربر مي‌تواند قرار ملاقات خود را در تقويم گوگل ثبت كند و سپس در هر زمان و از هر وسيله‌اي به اطلاعات خود در اين سيستم دسترسي داشته باشد؛ چه از طريق ابزار مجهز به سيستم اندرويد و چه از طريق يك كامپيوتر در يك كافي نت. پيشرفت اين سيستم‌عامل و محبوبيت آن با سرعت بسيار زيادي روبه‌افزايش است؛ اين سرعت، انتظارات را از گوگل و عروسك سبزرنگ اندرويد افزايش مي‌دهد. بايد منتظر بود و ديد كه آيا گوگل در اين بازار نيز مي‌تواند به اندازه بازار موتورهاي جست‌وجو موفق باشد يا خير.  جالب است بدانید که اندروید سیستم عاملی بر پایه لینوکس است
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0