اصطلاحات دوربينهای مدار بسته

1392/5/1

اصطلاحات  دوربينهای مدار بسته  
A/D
مبدل تصاوير آنالوگ به تصاوير ديجيتال ماژولی است که در دوربین های IP مورد استفاده قرار می گیرد .    
Acoustic Lens
عدسي صوتي ست كه امواج را در مسير دلخواه هدايت مي كند.
Auto Iris
مكانيسمي است كه دريچه ديافراگم را با فيدبكي كه از دوربين مي گيرد متناسب با نور موجود توسط موتور به صورت خودكار تنظيم مي نمايد . به عبارت ساده تر تنظيم خودكار دريچه ديافراگم تمامی  اسپید دامها و دوربین های زوم در کاتالوگ
Auto track
قابليت تعقيب جسم متحرك به طور خودكار که در  اسپید دام های حرفه ای مشاهده  این امکان وجود دارد مانند سامسونگ ،Agniو  زیمنس و ...
 BLCیا  HS-BLC    :(High Spotlight Back Light Compensation)
در واقع فن آوری جبران بازگشت نور است.به زبان ساده  نور پشت زمینه تصویر را خود دوربین تامین میکند  در تمامی دوربین ها این امکان وجود دارد ولی در دوربین های خانواده HZبه جز AHZ32 732و HT523 و 1813و A 1527 و تمامی دوربین های بدون لنز صنعتی و تمامی  دوربین هایی که OSD دارند  و اسپید و مینی  اسپیدها
CCD
مخفف واژه  Charged Coupled Device و نوعي سنسور مي باشد . چيپ ست CCD نورهاي دريافتي را به علائم الكتريكي تبديل مي كند . درواقع يك مبدل نور الكتريكي است .از انواع آن می توان HITACHI,SONIX,HAD,SHARP,SONY را نام برد.
CCTV
سیستمی  تلویزیونی که در یک مدار حفاظت شده توسط کاربر خود ، کار می کند و شخص دیگری نفوذی به آن  از لحاظ کنترل این سیستم  ندارد .
(Video  Closed Circuit Television) : این عبارت بیانگر سیستمی از دوربین های مداربسته است که اطلاعات تصویری را در تلویزیونهای معینی نمایش می دهند و قابلیت ضبط و ثبت تصاویر را از چند دوربین دارا هستند .
CIF( مقدار رزولیشن 240×320)
در بسياري از كاربردهاي آنالوگ فقط يك چهارم از حداكثر اندازه تصوير استفاده مي شود .تا امكان مشاهده همزمان 4 تصوير فراهم آيد .اين مقدار يك چهارم تصوير را اصطلاحا" CIF گويند .
CMOS (Complementary MOS)
این نوع سنسور نوری که باهوش ترین  نوع تشخیص تصویر محسوب می شود
نو عی سنسور نوری که از مزایای آن می توان به حجم پایین تصاویر اشاره کرد. تمامي دوربين هاي دجيتال عكاسي جديد و دوربين هاي گوشي موبايل داراي سنسورهاي تصويري CMOS هستند در چيپ ست CMOS  تك تك پيكسل ها پردازش مي شوند .و تصویر در هر
پیکسل آن به طور مجزا توسط CPU داخلی پردازش می شود .
Contrast
میزان اختلاف بین تاریک ترین و روشن ترین سطوح یک تصویر که در  دوربین های مجهز به منوی OSDاین عمل با کنترل دستی به حساسیت  ترین نقطه خود تنظیم می شود.
Contrast range
نسبت ميزان درخشندگي سفيد ترين با سياه ترين قسمتهاي يك تصویر،که رنگ واقعی نمایش داده می شود .
CRT
مخفف Cathode Ray Tube مي باشد و عبارت از يك لامپ الكترونيكي ست كه در آن الكترونهاي ساطع شده به وسيله يك كاتدگرم روي سطح كوچكي از پرده فلورانس كانوني مي شوند كه مي توانند روي پرده تصوير را به وجود آورند CRT. ها نمايشگرهاي مسطح مي باشند .بدون اشغال كمترين فضا و با هزينه هايي به مراتب كمتر از ديگر نمايشگرها،تصاويري با كيفيت مطلوب به وجود مي آورند .که در سیستم های مانیتورینگ کاربرد دارد و به دوربین های DVR  اختصاص داده نمی شوند .
D/A
 مبدل ديجيتال به آنالوگ در قسمت دکود
DAY & NIGHT
قابليت ديد در شب و روز- اينگونه لنزها قادر هستند با نور 0.05 LUX و حتي در تاريكي مطلق نيز با سوئيچ با وضعيت سياه و سفيد به كار خود ادامه دهند.دوربین هایی که این امکان را دارند میتوانند در           با وضعیت سیاه و سفید تصویر دهد که گاه این امکان در دوربین های مادون دار توسط IR مادون امکان پذیر می شود .
Day & night (D/N)
كيفيت تصوير اين قبيل دوربين ها در هنگام شب به شفافيت روز نمي باشند .
منظور از عدم شفافيت،فوكوس نبودن تصوير است كه ناشي از تغيير فاصله كانوني به دليل استفاده از طول موجهاي مادون قرمز براي ديد در شب مي باشد .
DHC
نوعي تكنولوژي تصويربرداري است كه در دوربين هايي كه جهت عكس برداري از پلاك خودرو استفاده ميشود بكارمي رود .
DNR
مخفف  Digital noise reduction حذف نویز به صورت دیجیتال که در DVRهای D1این امکان  وجود دارد .
Dome
دوربين سقفي
Dsp  ((Digital Signal Prossessor: پردازش سیگنال های دیجیتال که کار هر CPU می تواند باشد و به دوربین و سیستم CCTVربطی ندارد .
کار DSP در CCD پردازش تصویر در حالات مختلف است.
    
uplex دو طرفه
سيستم ضبط ديجيتالي تصوير قادر است تصوير چندين دوربين مختلف را بر روي يك مانيتور نمايش داده و در صورت نياز بر روي حافظه جانبی  خود ضبط نماید. DVR ها  از نظر فن آوری تولید و کارکرد به دو دسته  PC BASE  DVR یا Capture Card  و  STANDALONE  DVR تقسیم می شوند.
DVR PC BASE یا Capture Card
كارت هاي DVR هستند كه جهت ضبط تصاوير ديجيتال(با فشرده سازی سخت افزاری) به روي كامپيوتر نصب مي گردند . و از توان پردازنده رایانه و دیگر قطعات جهت عملکرد خود استفاده می کنند.
DVR STANDALONE
این دستگاهها  سيستم هايي مستقل هستند که نيازي به رایانه ندارند و در داخل اين سيستم ها تمامي سخت افزار مورد نياز تعبيه گشته و فقط كافي است تا دوربين ها و مانيتور مربوطه به آن متصل گردند.
Eis
مخفف  Stablizer Image Electronic اثرات لرزشي ناشي از باد و يا حركت ترافيك را خنثي مي كند .این امکان در دوربین های  و همانند  دوربین های  زوم و اسپید دامها  وجود دارد .
Ex-View
تكنولوژي اي است كه منجر به بالارفتن حساسيت CCD تا دو برابر براي نور مرئي و چهار برابر نور مادون قرمز مي گردد و ميزان لوكس آن دو برابر بهتر از CCDهاي نور  Super Had سوني مي باشد .
Fixed focal
لنز با فاصله كانوني ثابت
Fixed lens
به لنزهاي ثابت اطلاق مي گردد .
 
Focusing
فرايند كنترل ميزان همگرايي و واگرايي پرتوهاي الكترونيكي جهت بدست آوردن تصوير دلخواه به عبارتي عمل حركت عدسي نوري به سمت جلو يا عقب جهت بدست آوردن تصوير صاف از سوژه
Frame
فيلم از عكس هاي ثابتي به نام فريم شكل مي گيرد .اين عكسها به صورت پي در پي نمايش داده مي شوند و تصوير متحرك را شكل مي دهد .
Full Duplex
دو طرفه همزمان
Half Duplex
ارتباط يك طرفه
In door
فضا هاي مسقف و سر پوشيده
Interface
بردهاي واسطه
IP
مخفف Internet Protocol معمول ترين استاندارد انتقال اطلاعات در دنياست .
Ip Camera
دوربين اينترنتي و اصطلاحا" به دوربين هاي تحت شبكه اطلاق مي شود .
IP66
درجه حفاظت بدنه یک وسیله در برابر عوامل خارجی مثل گردوخاک،رطوبت و...  باIP  مشخص می شود.از آن جمله می توان به IP65,IP66,IP67 اشاره کرد.
IR
مخفف  Infrared به معني فراتر از قرمز است و منظور آن مادون قرمز مي باشد .
LED هاي IR گرچه باعث ديد در شب مي گردند،اما از آنجا كه به صورت يك پرده بر روي CCD قرار مي گيرند،خود باعث افت كيفيت تصوير در حالت سياه و سفيد مي گردند .
و به هیچ وجه  افت تصویر ایجاد نمی کنند بلکه باعث واضح تر شدن تصویر می شوند.
LCD
مخفف Liquid Crystal Display مي باشد .و عبارت است از يك نمايشگر مسطح كه از تعدادي پيكسل هاي رنگي در جلوي يك منبع نور و يا يك عنصر بازتابنده قرار گرفته اند،تشكيل يافته اند .در اين نوع نمايشگرها يك ماده رساناي شفاف روى يك سطح صاف شيشه اى قرار مى گيرد و سپس يك لايه ارگانيك روى آن را مى پوشاند. پس از آن باز لايه رسانا ديگري روى اين دو لايه قرار مى گيرد. اكنون با برقرار كردن جريان الكتريكى ميان اين دو لايه رسانا، ميدان الكتريكى به وجود مى آيد و لايه ارگانيك در اثر آن نورانى مى شود.بزرگترين اشكال نمايشگرهاى Lcd عمر كوتاه آنها است (حدود شش هزار ساعت). اين در حالى است كه عمر نمايشگرهاى معمولى به سى هزار ساعت مى رسد.
LED
ديودهاي نوراني هستند كه از خود نور مادون قرمز ساطع مي كنند .همانند مادون LED، 638،639،640
Lens
مهمترين عامل دريافت تصوير ، شفافيت ، ميدان ديد ، بزرگنمايي و ... مي باشند و از عدسي ها تشكيل شده اند كه در داخل يك بسته پلاستيكي استوانه اي جهت انتقال نور منعكس شده اشياء مقابل به روي CCD جاي گرفته اند .انواع لنزهای ثابت و دستی یا         که باmm سنجیده  میشوند که در ثابت ها برای مثال mm 306 و m 4و در متغیر mm 12
Loop
اتصال بسته (یعنی داشتن یک کانال خروجی به ازای هر کانال ورودی در دستگاه استندالون مثل HT-3016 که برای دیدن تصویر در دو مانیتور  مجزا  کاربد دارد.
Loos
افت ولتاژ
LUX
واحد شدت روشنايي در سيستم بين المللي است . و برابر با يك لومن(Lumen)  بر متر مربع است0.0 . لوکس را می توان به تاریکی وطلق و 0.05 را به محیط 12 متری تاریک که در آن یک شمع روشن باشدتشبیه کرد.
Manual zoom
به تنظيم دستي لنز اطلاق مي گردد- لنزهاي چند برابر دستي
Manually
تنظيم دستي
Mic
Microphone مبدلي است كه امواج صوتي را به سيگنال هاي الكتريكي تبديل مي كند .
Microphone Mixer
مخلوط كننده اي كه دو يا چند سيگنال خروجي ميكروفن را به ورودي يك تقويت كننده صوتي اعمال ميكند .
MONITOR (  نمایشگر )
علیرغم منسوخ شدن استفاده از این دستگاه ها اطلاعات آنها نیز ارائه می گردد ، توجه به این نکته ضروری است که این سیستمها بدلیل ماهیت آنالوگ خود و عدم امکان ضبط و آرشیو تصاویر فاقد صرفه اقتصادی و توجیه فنی می باشند .
Motorize zoom
لنزهاي چند برابر كننده  تصویر موتور دار که در دوربین های E718 , D718  استفاده شده
MPEG-H
يكي از فرمت هاي فشرده سازي .از ديگر فرمت ها مي توان به  MPEG – JPEG – M2 اشاره کرد.
MULTIPLEXER
اين سيستم در رنج هاي 16و 32 و 64  كاناله ساخته مي شود و قادر است تصاوير 16 يا 32 و    64 دوربين مختلف را بر روي يك تلويزيون بطور همزمان نمايش دهد .
NTSC
سيستم برخي از كشورها مثل ژاپن و آمريكا مي باشد كه در استاندارد NTSC از رزولوشن 480 TVL كه 30 فريم تصوير بر ثانيه است ، استفاده مي شود .
OPTIC
وابسته به چشم
OSD مخفف ON SCREEN DISPLAY
این سیستم نرم افزاری که در بعضی دوربین ها وجود دارد با فشار دادن یک کلید که بر روی بدنه یا سیم دوربین تعبیه شده است فعال می شود و دارای گزینه هایی جهت اعمال تنظیمات بر روی تصویر می باشد.گزینه هایی مانند Brightness(روشنایی) ، Mir(تصویر آینه ای) ، WDR ON/OFF , BLC ON/OFF و ... .
Out door
فضاهاي غير مسقف و روباز
PAL
استاندارد ايران مي باشد . در استاندارد PAL رزولوشن بالايي وجود دارد و خطوط افقي 576 TVL است . در حاليكه تعداد تصاويري كه بدست مي دهد 25 فريم در ثانيه است .
Pan
حركت افقي دوربين (حرکت افقی که در موتور 301PHهم مشاهده  میشود .
panomorph lens
دو مشخصه اينگونه لنزها زاويه ديد 180 درجه و وضوح تصوير بالاي آنهاست.
Per alarm buffering
اين قابليت همواره چند ثانيه تصاوير را در حافظه داخلي خود ذخيره مي كند تا در صورت وقوع آلارم آن را براي سرورها و يا براي آدرس هاي تعيين شده ارسال كند .
Pinhole lens
لنزهاي مينياتوري دوربين هاي كوچك ويا پين هول HT232B2
PIR
چشم هاي الكترونيك - نورهاي مادون قرمز
Pixel
كوچكترين واحد تصويري كه به اندازه يك نقطه بر روي CCD كه وظيفه تبديل يك بخش از تصوير به سيگنال الكتريكي را دارد ، پيكسل نام دارد .
POE
Power Over Ethernet  اين تكنولوژي جريان لازم برق را براي دستگاههاي تحت شبكه منتقل مي نمايد .بدون تغذیه مجزا که هیچ یک از IP های شرکت  دیاموند مجهز به POE نمی باشد که سوال اکثر مشتریان همین است .
Post alarm bufering
اين قابليت همواره چند ثانيه تصاوير را در حافظه داخلي خود ذخيره مي كنند تا در صورت وقوع آلارم آن را براي سرورها و يا براي آدرس هاي تعيين شده ارسال كند .
QUAD
سيستم بعدي كواد مي باشد كه قادر است تصوير چهار دوربين مختلف را بطور همزمان بر روي یک کانال DVR نمايش دهد البته كواد هاي هشت كاناله نيز وجود دارند كه مي توانند تصاوير هشت دستگاه دوربين را بر روي یک کانال DVR   به صورت دو صفحه چهارتايي كه با فاصله زماني قابل تنظيم بصورت پشت سر هم مي آيند نمايش دهد .
Real time
طبيعي،زنده
Redution
وضوح تصويري حداكثر رزولوشن يك تصوير آنالوگ 4% مگاپيكسل است .
Resolutin
وضوح تصوير- كيفيت بيشتر تصوير باعث افزايش جزئيات موجود در تصوير مي گردد .حداكثر رزولوشن دوربين هاي آنالوگ برابر 4/0 مگا پيكسل هستند .واين امر به دليل محدوديت تعداد خطوط در استانداردهاي PAL و NTSC مي باشد .
RXD
Recive  يعني دريافت
S/N RATIO
نسبت سیگنال به نویز که بر حسب DB (دسیبل) بیان می شود.
SSNR
سيستم حذف نويزهاي ناخواسته از تصوير
SSDR
سیستم تنظیم نور سایه
Super HAD
مخفف واژه Accumulotion Diod Hole  فناوري كه بر روي هر پيكسل يك لنز قرارداده شده تا نور بيشتري را بر روي پيكسل انتقال دهد . 637IRC-750AHZ25-759AHZ25
SV III
مخفف Vision III  Super مي باشد .و به مفهوم ما فوق بينايي نيز تلقي مي شود .در سري دوربين هاي  SV III پردازش تصوير به صورت ديجيتال صورت مي گيرد و وضوح تصوير فوق العاده اي دارند .به طور كلي در  SVIIIها همه تمهيدات مربوط به يك دوربين ايده آل انديشيده شده است .
SWITCH
سوئيچر ساده ترين نوع مانيتور كردن تصوير چند دوربين مختلف مي باشد . بدين صورت كه چند دوربين به آن وصل شده و خروجي آن به تلويزيون متصل مي گردد و مي تواند تصاوير اين دوربين ها را با يك زمان قابل تنظيم بر روي تلويزيون به شما نشان دهد . و اپراتور مي تواند در صورت نياز تصوير مورد نظر را ثابت كرده و يا غیر فعال گرداند.که در سیستم های انتقال تصویر IP کاربرد دارد .
Tilt
زاویه محور  آنتن نسبت به خط افقی
رعایت این نکته در انتقال  تصویر به  صورت رادیویی  الزامی است به طوری که  دو رادیو باید روبروی هم قرار گیرند .
Time laps
ويدئو تايم لپس سيستم آنالوگ ضبط تصاوير دوربين براي زمانهاي طولاني بر روي نوار ويدئو استفاده مي‏شود. در نوعي از اين دستگاه مي توان گزيده‏اي از تصاوير را تا مدت 960 ساعت نيز ضبط نمود و انتخاب ‏تصاوير به صورت خودکار و توسط خود سيستم مي‏باشد.این سیستم خیلی قدیمی است و از رده CCTV خارج شده است.
TV.Line
TV.LINE در اصطلاح همان خطوط افقی می باشد که در صفحه مانیتور دیدده می شود .  هر چقدر تعداد خطوط بیشتر باشد وضوح تصویر بیشتر است .مثال 540 tvl – 480 tvl
Twoway
نوعي ويژگي براي دوربين هاي تحت شبكه .كه علاوه بر ميكروفن امكان دريافت صوت به صورت همزمان را دارند .چنين سيستمي داراي يك خروجي صوت مي باشندو براي كاربردهاي ويدئو كنفرانس يا پيجينگ مناسبند .مانند دوربین HT-68C(E)
TXD
Transmiter يعني ارسال
Ups
 Un Interaption Power Supply برق اضطراري که برای سیستم دوربین مدار بسته به تناسب کانال از سیستم مخصوص CCTVو برای برق اظطراری از EPSاستفاده میکنند .
VARI-FOCAL (عمل فوکوس متغیر )
لنزهايي با فاصله كانوني متغير
Vari-zoom
لنزهاي زوم متغير
WDR مخفف  ( Wide Dynamic Rangeتصحیح نور پشت زمینه با سوژه ) به طور معمول میتوان به حذف نور اشاره کرد .
مشکلی که عمدتا در استفاده از دوربین ها در محل های سرپوشیده، پیش می آید، به اصطلاح ضد نور شدن تصویر می باشد . دوربین با قابلیت WDR امکان تصویربرداری با کیفیت بالا از مناظری با مشخصات فوق را داراست. در کل اکثر دوربین ها مجهز به WDR  می باشند ولی شدت حذف نور در آنها متغییر است خانوادهHT- AHZبه جز 732HT-AHZ23 –HT- 3012D-
Viewing Angle
زاويه ديد
VMD
مخفف  Motion Detection Video  تشخيص حركت توسط تصاوير ويدئويي.
Zoom
بزرگ نمودن بخش مشخصي از تصوير
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0