تاریخچه اکسز کنترل و حضور و غیاب

1392/5/1

سیستم های حضور و غیاب و یا به حالت کلی تر آن سیستم های کتنرل تردد با هدف نظم بخشیدن به محیط های کاری و اطلاع از ساعت و چگونگی ورود و خروج افراد (و یا تجهیزات) یک سازمان با هدف تحقق اهداف کنترلی و امنیتی تولید شدند.
 
در گذشته شیوه کار به این صورت بود که هر فرد کارتی مختص به خود داشت و به ازای هر بار ورود (بسته به نوع محل و میزان امنیت و یا دقت کنترلی مجموعه) سوراخی بر روی کارت تعبیه می شد که با شمارش تعداد سوراخ ها دفعات ورود و یا خروج شخص محاسبه شده و استفاده های لازم از آن می شد.
 
با توجه به خطا های موجود در سیستم های سنتی، غیر قابل اطمینان بودن داده های خروجی این دستگاه، امکان گزارش گیری بسیار مشکل، عدم پویایی در گزارشات و ... بشر به صرافت تهیه دستگاه های مکانیزه و دیجیتالی با درصد خطای کمتر افتاد.
 
اولین نسل این دستگاه در سه بخش تشکیل شده بود، یک عدد کارت که حاوی اطلاعات فردی شخص و یا مشخصات وسیله نقلیه بود، یک چشم الکترونیک که ماموریت خواندن کارت و شناسایی اطاعات و محتویات کارت را بر عهده داشت و یک حافظه که ماموریت ذخیره سازی اطلاعات خوانده شده را برعهده داشت.
 
شیوه ی استفاده از این دستگاه ها به این صورت بود که فرد کارت مخصوص به خود و یا وسیله ی نقلیه خود را در مقابل چشم دستگاه قرار می داد و دستگاه اطلاعات موجود در کارت را در حافظه خود ثبت می کرد. با گزارش گیری از اطلاعات ثبت شده در دستگاه به راحتی می توان ساعات ورود و یا خورج افراد و تجهیزات مجموعه را تشخص داده. یکی از مهمترین ویژگی های این گونه دستگا ه ها درصد خطای پایین آن ها و امکان گزارش گیری پویا (در بازه های زمانی دلخواه) بود. که با این روش اهداف کنترلی تماما و اهداف امنیتی تا حدودی تحقق  می یافت.
 
با پیشرفت تکنولژی بشر به فکر افتاد تا با استفاه از این روش بیشتر به اهداف امنیتی توجه کند و صاحبان اماکن خاص (بسته به صلاح دید) با اتصال این دستگاه ها به کیت های الکترونیکی که به درب ها (و یا تجهیزات خاص) فرمان می دادند، هم ورود و خروج (ویا استفاده) را با جزئیات تمام ثبت می کردند و هم از ورود (و یا استفاده ی) افراد غیر مجاز جلوگیری می کرند. یکی از ویژگی های بازر این گونه سیستم ها امکان تنظیم بازه ی زمانی خاص برای افراد (کاربران) مختلف است که با استفاده از ویژگی مدیران مجوعه ها می توانند با تنظیم بازه ی زمانی خاص برای کاربران مورد نظر از ورود و یا استفاده آن ها در خارج از زمان مشخص شده به صورت کاملا خود کار و از پیش تعیین شده جلوگیری کنند. این گونه سیستم ها امروزه با نام تجاری Access Control در بازار های جهانی شناخته می شوند که انواع بسیار مختلف ومتنوعی دارند.
 
سیر پیشرفت تکنولوژی نوع تشخیص برای صدور مجوزها (authentications) را دستخوش تغییرات جدی کرد و این نوع تشخیص از کارت های دیجیتالی به اثر انگشت و از اثر انگشت به اسکن عبنبیه و از اسکن عنبیه تشخیص چهره و اکنون به کنترل DNA رسیده است.
 
امروزه در اکثر سازمان ها برای اینکه هم اهداف کنترلی - امنیتی تحقق یابد و هم وقت پرسنل صرف کشیدن کارت و یا زدن کد های چند رقمی نشود با استفاده از سیستم های دوربین مداربسته بدون اینکه فرد لحظه ای توقف کند چهره او شناسایی شده ساعت تردد او ثبت شده و در صورت لوزم مجوز ورود و یا استفاه به وی داده می شود.
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0