معرفي دوربين samsung ES81

1392/5/1

دوربين‌هاي ديجيتال كامپكت اين روزها به يكي از وسايلي تبديل شده‌اند كه در كمتر خانه‌اي نمي‌‌توانيد يكي از آن‌ها را پيدا كنيد. در واقع تنوع قابليت‌ها، مدل‌ها و قيمت‌هاي محصولات اين خانواده باعث شده تا هر خانواده با هر سطحي از بودجه بتواند يك نمونه مناسب با نيازها و شرايط خود را در بين آن‌ها انتخاب كند.
در اين عرصه، گروهي از توليدكنندگان تلاش مي‌كنند با عرضه طيف گسترده‌تري از محصولات متنوع، مجموعه بزرگ‌تري از مصرف‌كنندگان بالقوه را در گروه خريداران محصولات خود قرار دهند. شركت سامسونگ با تكيه بر قدرت صنعتي و تخصص خود در حوزه محصولات الكترونيكي و صوتي/تصويري، در بازار دوربين‌هاي ديجيتال كامپكت نيز حضور موفقي داشته است. يكي از اين محصولات كه در ادامه به بررسي آن خواهيم پرداخت، مدل ES81 است.
ES81 يك دوربين 12 مگاپيكسلي به‌شمار مي‌آيد. به‌طور دقيق‌تر، اين دوربين از يك سنسور CCD با چگالي 4/12 مگاپيكسل استفاده مي‌كند كه تفكيك‌پذيري موثر 2/12 مگاپيكسل را در اختيار شما قرار مي‌دهد.
اين دوربين از يك لنز 5/24-9/4 ميلي‌متري (معادل 135-27 ميلي‌متري استاندارد) با ديافراگم 9/5-5/3 استفاده مي‌كند. اين لنز وايد، يك نسبت زوم اپتيكال 5× را فراهم مي‌كند. به اين ترتيب مي‌توان گفت كه ES81 به‌رغم اندازه كوچك خود قابليت‌هاي مناسبي را در زمينه عكاسي براي شما فراهم مي‌سازد. براي تكميل مجموعه مذكور، شما يك تابع تثبيت ديجيتال تصوير را نيز در اختيار خواهيد داشت كه امكان ثبت عكس‌هاي واضح‌تري را ايجاد مي‌كند.
در قسمت پشتي دوربين، شما يك نمايشگر 4/2 اينچي با وضوح
112 هزار نقطه را در اختيار خواهيد داشت. سامسونگ اين نمايشگر را تحت عنوان LCD هوشمند (Intelligent) معرفي مي‌كند، زيرا به‌طور خودكار روشنايي محيط را تشخيص داده و روشنايي LCD را براي دستيابي به زاويه ديد بهينه تصوير تنظيم مي‌كند، خواه در حال گرفتن يك عكس شبانه از دوستان خود باشيد و خواه از يك آبشار در زير نور آفتاب عكس بگيريد.
ES81 از سطوح مختلف حساسيت بين ISO 80 تا ISO 1600 پشتيباني مي‌كند. اين دوربين همچنين امكان ضبط ويديو با كيفيت VGA را در اختيارتان مي‌گذارد.
در قسمت پشتي دوربين و سمت راست نمايشگر آن‌، شما از بالا به پايين يك كليد دو وضعيتي زوم، كليدهاي Menu و Mode، كليد چهار وضعيتي گزينه‌هاي اصلي با كليد OK در بخش مركزي آن و در نهايت دو كليد پخش ويديو و Fn را مشاهده خواهيد كرد. كليد Menu براي تنظيمات اصلي خود دوربين مورد استفاده قرار مي‌گيرد، در حالي كه كليد Mode امكان انتخاب حالت عكس‌برداري مورد نظر شما را فراهم مي‌سازد.
در سمت راست بدنه دوربين، كانكتوري در زير يك درپوش لولايي تعبيه شده است كه امكان انتقال ويديوها و فايل‌ها به كامپيوتر را فراهم مي‌كند. با استفاده از كابل مبدلي كه به همراه دوربين ارايه مي‌شود، شما مي‌توانيد از همين درگاه براي انتقال ويديو به نمايشگرها يا ساير ابزارهاي ويديوي بهره‌گيري نماييد.
ES81 ابعادي معادل 8/20 × 58 × 97 ميلي‌متر دارد و وزن آن به 8/124 گرم مي‌رسد.
كار عملي با اين دوربين نشان داد كه تلاش مي‌كند بهترين عكس ممكن را با كم‌ترين دخالت از سوي شما ثبت نمايد. به‌طور كلي مي‌توان گفت كه ES81 يك گزينه مناسب براي افرادي است كه آشنايي چنداني با عكاسي و تنظيمات مربوط به آن ندارند، ولي نمي‌خواهند فرصت‌هاي خود براي ثبت لحظات خاص را از دست بدهند.
تگ ها