نقاشی با دوربین دیجیتال و حرفه ای

1392/5/1

، شاخه ای از هنر عکاسی است که به واسطه آن تصاویر دلخواه خود را با نور نقاشی می کنید. برای این هنرنمایی فرقی نمی کند دوربین شما چیست. با همه انواع دوربین های حرفه ای و دیجیتال می توانید سرگرمی جدیدی برای خود ایجاد کنید. زیباترین بخش این هنرنمایی نیز این است که فقط با یک دوربین انجام می شود و فتوشاپ و ویرایشی در کار نیست. با یک چراغ قوه نقاشی های زیبا خلق و ثبت می کنید.
 
 
وسایل مورد نیاز
 
•    دوربین های DSLR یا هر نوع دوربینی که سرعت شاتر کمتر از 5 ثانیه دارد
•    سه پایه
•    کابل کلید شاتر (یا سلف‌تایمر دوربین)
•    چراغ قوه
 
در اینجا به شما آموزش می دهیم چگونه با نور نقاشی کنید. ابتدا باید دوربین را متناسب با منظره ای که می خواهید عکاسی کنید، تنظیم کنید. شاید تنظیم نور ابتدا کمی گیج کننده و سخت به نظر برسد اما پس از گرفتن چندین عکس از نقاشی های نوری روش کار را متوجه می شوید.
 
ابتدا باید تصویری که می خواهید خلق کنید همچون  یک جمله، کلمه یا ... را برای خود مشخص کنید.  وقتی قرار است سرعت شاتر پایین باشد و دیافراگم برای مدت طولانی باز بماند، باید به میزان نوری که وارد حسگر می شود نیز توجه داشته باشید. سوژه های نوری بزرگ همچون توپی از نور به حجم بالایی از نور نیاز دارد حتی اگر شما بتوانید عکس را در کمتر از 60 ثانیه بگیرید.
 
توصیه ما به آماتورها این است که این هنر را از اتاق های تاریک آغاز کنند زیرا حتی نورهای خفیفی همچون صفحه نمایش کامپیوتر یا موبایل نیز می تواند نقاشی شما را خراب کند. وقتی به خوبی هنر نقاشی با نور به کمک دوربین را یاد گرفتید، بیرون بروید و در میان نورهای محیطی که وجود دارند، نقاشی های نوری زیبایی خلق کنید.
 
برخی از تنظیمات دوربین برای این هنرنمایی را در پایین برایتان توضیح داده ایم.
 
•   تنظیم دیافراگم
 
تنظیم دیافراگم در واقع تنظیم میزان نوری است که وارد حسگر دوربین می شود. برای اینکه نور زیادی وارد شود باید سرعت شاتر پایین باشد. سرعت شاتر به مدت زمان باز بودن دریچه دیافراگم گفته می شود. هر چه بیشتر باز باشد، نور بیشتری وارد می شود. معمولا دیافراگم های بالای f/8 برای هنر نقاشی با نور مناسب هستند. حتما تعجب می کنید این نوردهی برای عکاسی در اتاقی کاملا تاریک چطور ممکن است، اما به ما اطمینان کنید. در ضمن، می توانید عکس نور را بعدها نیز با نرم افزارهای مرتبط ویرایش کنید.
 
•  ISO (حساسیت نوری)
 
برای نقاشی با نور، میزان حساسیت نوری دوربین هرچقدر کمتر باشد، بهتر است. تا جایی که می توانید ISO را کاهش دهید تا عکس های زیباتری خلق کنید.
 
•  سرعت شاتر
 
برای نخستین تمرینات خود در ثبت نقاشی های نوری بهتر است