چاپگرهای الکترونیکی یا جوهر الکترونیکی

1392/4/29

شرکت Royal philips Electronics , Sony گروهی را به صورت خصوصی برای برگزاری EINK (چاپگر یا جوهر الکترونیکی) تشکیل داد. این گروه در ارتباط با Librie (کتابچة الکترونیکی) اطلاع رسانی کردند و قرار شد Librie در عرض یک ماه در ژاپن به فروش برسد.
 
EINK تقریباً شبیه PDA است اما نمایش آنها توسط تکنولوژی جوهر الکترونیکی EINK انجام می گیرد. این تکنولوژی مدعی است که عرضه مطالب خواندنی شبیه کاغذ با طبع و چاپ روزنامه رقابت می کند. در حال حاضر مشکل اساسی روند تکامل مفهوم کتابهای الکترونیکی، در شکل ظاهری و چگونگی نمایش آنها می باشد. چشم ها تقریباً به کاغذ عادت کرده اند ، لذا خواندن کتاب از طریق نمایش الکترونیکی را به راحتی قبول نمی کنند. در حالی که برای خواندن مطالب کاغذی نیازی به دانش تکنیکی، وسیله الکترونیکی، دستور العمل دستی و یا پرینت گرفتن از آن نیست.
 
نمایش از طریق کاغذ الکترونیکی EINK قابل انعکاس است و در مقابل نور خورشید و یا نور بسیار کم هم قابل خواندن است. وضوح هر صفحه ۱۷۰ پیکسل ( Pixel) در هر اینچ است و این تقریباً شبیه به روزنامه می باشد. این ابزار فقط ۴ باتری AAA استفاده می کند و از انرژی ذخیره شده خود زمانی استفاده می نماید که یک صفحه را حرکت دهد و یا عکسی که روی صفحه نمایش است تغییر کند.
 
به گفته شرکت های فوق الذکر، استفاده کننده قبل از اینکه باتریها احتیاج به تعویض شدن داشته باشند، می تواند ۱۰۰۰۰ صفحه را حرکت دهد.
 
خود دستگاه هم اندازه یک کتاب کاغذی است و قابلیت ذخیره سازی متون ۵۰۰ جلد کتاب را در آن واحد دارد. همین امر نقطه قوت اصلی کتاب الکترونیکی است.
 
امروزه با اینکه امکان دسترسی به اطلاعات دیجیتالی روز به روز بیشتر می شود اما هنوز از کاغذ استفاده می کنیم. هنوز کتاب های کاغذی را می خریم و با خود حمل می کنیم. در حالی که با وارد کردن همه اطلاعات خواندنی به درون یک وسیله الکترونیکی سبک، به همان اندازه که برای خوانندگان رغبت برانگیز است، استفاده از کتابها را نیز آسان می کند. همچنین استفاده از کتابهای الکترونیکی می تواند تا حد زیادی از حجم چمدانهای مسافرتی در پروازهای طولانی بکاهد.
 
سال گذشته ( Barnesand Noble ) فروش کتاب های الکترونیکی قابل دان لود شدن (دریافت داده های اطلاعاتی از منبع اصلی به صورت مستقیم On Line) را از سایت شرکت خود متوقف کرد. همچنین سال گذشته ( Gemstar ) فروش نرم افزار الکترونیکی و محتویات کتب الکترونیکی خود را متوقف کرد. اگر کتاب الکترونیکی و روند تکامل آن مورد قبول واقع شود و با موفقیت پیش رود به ناچار باید در آن تغییراتی نیز انجام شود. ابتدا باید مطالب خواندنی دقیق و صحیح انتخاب شوند و با بهترین عناوین در اینترنت قرار گیرند تا آزادانه و به طور رایگان پخش و توزیع شوند. این برای ناشران ریسک بزرگی است، زیرا هر کسی به راحتی می تواند به آن دسترسی داشته باشد.
 
استفاده کننده های PDA هنوز مشغول دان لود نمودن کتاب هستند. Palm source به جهت کاربرد کتاب الکترونیکی در قطعات دستی که سیستم عامل Palm را راه اندازی می کــند و این کتـــابها را به فروش مــی رساند. نقــشه حملــه (Plan of Attack) Bob Wood Ward نیز به قیمت ۱۴ دلار و ۹۹ سنت در اینترنت قابل دریافت است و به راحتی دا ن لود می شود.
 
Microsoft نیز کتابهای الکترونیکی را برای خوانندگان مایکروسافت در قسمت نرم افزاری در ارتباط با سیستمهای راه اندازی Windows Mobile (Windows Mobile نسخه ای از Windows است که می توان آن را در کامپیوترهای Laptop نصب و راه اندازی نمود.) به فروش می رساند. اما سال گذشته سیستم حفاظت و امنیت مایکروسافت از هم پاشید.
 
صنعت ضبط، با این مشکل به صورت آشکار و ماهرانه ای در کشمکش بود و در نهایت توانست به طریقی با این مشکل مقابله کند. این صنعت گروههایی را که به صورت غیر قانونی فایلهای غیر مجاز را دریافت و ضبط می کردند تحت پیگرد قانونی قرار داد . همچنین فایلهای موزیک خود را برچسب دار کرده و به طور دروغین و ساختگی در اینترنت پخش و توزیع کرد. هدف آنها از این کار منصرف کردن کسانی بود که به طور غیر مجاز فایلها را دریافت و کپی می کردند با این کار افراد فقط با یک سری فایل موزیک بی محتوا روبه رو شده، از تلاش خود بهره ای نگرفته و در نهایت از ادامه کپی برداری منصرف خواهند شد.
 
اگر ipod از Apple Computer با یک موزیک مناسب در کنار هم قرار گیرند، می توانند خدماتی را همانند Apple itune ارائه دهند و با این کار به اثبات موفقیت خود بپردازند. در حالی که Apple اخیراً به دنبال سازندگان برنامه نرم افزاری به نام Play Fairمی باشد که از حق طرح مدیریت دیجیتالی Apple دفاع می کند و نام این برنامه را به Fair Play تغییر داده است. در این میان ناشران اطلاعات زیادی را از تجارب itunes آموخته اند.
 
اگر ابزار جدید خواندنی Sony به حالت ipod خوانندگان الکترونیکی برگردد، ناشران مجبور به گسترش و توسعه این سیستم هستند تا این سیستم معادل و هم ارز خوانندگان itunes شود.
 
(Librie نام وسیله و دستگاهی است در شکل وسط متن اصلی Librie به صورت یک دفترچه الکترونیکی نمایش داده می شود.)
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0