مادربورد‌‌‌‌‌‌‌‌های گیگابایت با طول عمر بالا

1392/4/28

بین خودمان بماند، نمی خواهم مدام در بوق کنم که به تصورم هیچ قطعه ای نمی تواند بر جایگاه بی مانند چیپ ست های اصلی مادربرد تکیه زند و همانند برخی از پردازنده های بی ظرفیت Core i۷ عمق دنیا را تا نوک دماغ خود محاسبه کند!
 
نه قصد دارم و نه حوصله اش را که به محصولات جدید Intel بپیچم که تابستان در راه است و مطلب بسیار، اما گفتم شاید تا آغاز فصل تابستان و پدیدارشدن توده هوای گرم در آسمان مراکز خرید، شاید زنده نباشم و روا نیست که این مطالب را نگفته و ترک دنیا کرده باشم!
 
راستش گاهی اوقات در کار امثال Intel و برخی دوستدارانش حیران می مانم. چنانچه ذهن های سبکبال خود را به یکی دو سال قبل تر پرواز دهید شاید به خاطر بیاورید که چیپ ست اشرافی Intel X۳۸ معرفی شد و غوغایی در بازار به پا کرد. هنوز فاکتور فروش این موجود خشک نشده بود که چیپ ست بیشتر اشرافی Intel X۴۸ به بازار عرضه و Intel مدعی شد که محصول جدید به نوعی مشکلات محصول قبلی را برطرف ساخته است. تست های بسیاری روی موجوداتی که نامشان رفت در آزمایشگاه های مجهز انجام شد و بیشتر آن ها اعلام کردند که چیپ ست Intel X۳۸ فقط در زمینه مدیریت مصرف انرژی قدری ضعیف تر از نمونه جدیدتر است و از بعد کیفی تفاوت قابل توجهی ندارد. جالب این جا بود که قیمت مدل Intel X۴۸ حداقل بین ۶۰ از مدل قبلی گران تر بود.!
 
از آن بدتر هنگامی بود که نتایج دقیق تر آزمایشگاهی به بیرون رسوخ پیدا کرد و بارها اعلام شد که نسبت کارایی به قیمت چیپ ست مظلومی مانند Intel P۴۵ به دفعات برای مصرف کننده حرفه ای صرفه بیشتری دارد. به بیان محلی باید بی خیال مدل های اشرافی شد!
 
چیپ ست Intel P۴۵ به عنوان بزرگ خاندان شناخته می شود و نزدیک خود مدل Intel G۴۵ را دارد که شامل موتور گرافیکی بسیار خوب GMA X۴۵۰۰ HD است. زیرساخت این چیپ ست مشابه Intel P۴۵ است و برای مصارف عام طراحی شده و نیم نگاهی به پردازش گرافیک سه بعدی نیز داشته. در ادامه بیشتر درباره Intel G۴۵ صحبت خواهم کرد.
 
رقیب قدر nVIDIA
 
هنگامی که ATI گرفتاری های خود را با AMD حل و فصل می کرد، شرکت nVIDIA بخش قابل توجهی از بازار تولید چیپ ست های سازگار با پردازنده های Intel را در اختیار گرفت. همین امر متولیان شرکت Intel را قلقلک داده بود که راهکار آن ها منجر به تقویت بخش طراحی سیستم های پردازش گرافیکی شد. اندکی بعد اعلام شد که Intel قصد دارد با پردازنده های گرافیکی Larrabee وارد عرصه تولید کارت های گرافیکی شود به دنبال آن شور و هیجانی در بازار به پا شد. کمتر از یک سال بعد بود که نشانه های موفقیت از آزمایشگاه های Intel نمایان و تغییر قابل توجهی در کارایی موتورهای گرافیکی مورد استفاده در چیپ ست های IGP این شرکت انجام شد. تست های گوناگون نشان داده است ترتیب سنتی برتری کیفیت موتورهای پردازش گرافیکی ATI، nVIDIA، Intel، VIA و SiS دستخوش تغییرات شد و محصولات VIA و SiS به شکل تلویحی از بازار خارج شدند و ترتیب جدید به صورت AMD/ATI، Intel و nVIDIA شکل گرفت. نکته جالب تر اینکه فاصله صدر جدول با رتبه های دیگر کاهش یافت. البته واقعیت این است که کارایی چیپ ست های AMD/ATI کاهش نیافت، بلکه محصولات Intel با جهشی قابل ملاحظه، خود را به صدر جدول کارایی نزدیک کردند. در حال حاضر باید ATI را از جدول خارج کرد، زیرا متولیان این شرکت تمایلی به ادامه طراحی برای محصولات سازگار با Intel ندارند و متولیان Intel نیز از این تصمیم استقبال کرده اند!
 
سهم اصلی بازار کنونی تولید چیپ ست های IGP که در بطن خود موتور گرافیکی دارند در دستان قدرتمند Intel قرار دارد. همانند شما قبول دارم که کارایی موتورهای گرافیکی چیپ ست Intel G۳۱ را با اغماض می توان قابل قبول خطاب کرد، اما آن چیزی که در بطن Intel G۴۵ نهان شده، بدون شک از بهترین های کنونی است. از زاویه ای دیگر این گونه می توان نگاه کرد که Intel رقیب سرسختی را در برابر محصول فاخر nVIDIA Geforce ۹۴۰۰ علم کرده است. محصول nVIDIA در بیشتر مادربردها تحت عنوان nForce ۷۳۰i و در نسخه های قدیمی آن از موتور پردازش گرافیکی Geforce ۹۳۰۰ استفاده می شود. همین موتور پردازشی روی بستر جدید nVIDIA ION نیز به کار می رود.
 
جایگاه این دو چیپ ست در تست های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند، اما کارایی گرافیکی Geforce ۹۴۰۰ در گرافیک سه بعدی مقداری بالاتر است. در موارد دیگر چه از لحاظ کارایی و چه از منظر غنای امکانات، تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند. ناگفته نماند که قیمت چیپ ست Intel G۴۵ مقداری از nForce ۷۳۰i بالاتر است، اما از آنجا که سازندگان مادربرد از چیپ ست Intel G۴۵ استقبال بیشتری کردند، با قیمت مادربردهای مبتنی بر چیپ ست های رقیب تفاوت فاحشی ندارد.
 
اگر قرار باشد صاف و ساده باشم، باید بگویم بهتر است محصول nVIDIA را تهیه کنید، اما اگر محصول Intel را نیز تهیه کردید، حتم داشته باشید که ضرر نخواهید کرد. کارایی Geforce ۹۴۰۰ اندکی در پردازش گرافیک سه بعدی بالاتر است. چیپ ست ها به دلیل دسترسی به تمامی اطلاعاتی که در داخل سیستم به این سو و آن سو می روند باید امین و رازدار باشند و لام تا کام درباره چیزهایی که می بینند و می شنوند با هیچ فردی صحبت نکنند! به نظر می رسد موجوداتی که در این نشست مورد بحث قرار گرفته اند این چنین باشند!
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0