ویژگی‌های مادربوردهای جدید

1392/4/28

حافظه و مجموعه‌تراشه‌ی جدید 
مادربوردهای مذکور به پردازشگرهای Pentium۴ اجازه می‌دهند که بیش از یک نوع حافظه را پشتیبانی کنند. تاکنون فقط پردازشگرهای Pentium۴ که دارای مجموعه‌تراشه‌ی ۸۵۰ بودند می‌توانستند از RDRAMهای دو کاناله پشتیبانی کنند. اگرچه RDRAM عملکرد خوبی را ارایه می‌دهد اما از حافظه‌های SDR و DDR SDRAM بسیار گران‌تر است. وجود یک ‌چنین حافظه‌های گران‌قیمتی باعث بالا رفتن قیمت پردازشگرهای Pentium۴ می‌شود و کاربران کمتری را به سوی خود جلب می‌کند. 
شاید یکی از دلایلی که پردازشگر مذکور تاکنون از بازاری که اینتل انتظارش را داشت برخوردار نبوده است؛ گران بودن آن باشد. برای رفع این نقیصه، شرکت اینتل مادربوردهای جدیدی را که دارای حافظه‌ی SDRAM بوده و از مجموعه‌تراشه‌ی ۸۴۵ پشتیبانی می‌کنند معرفی کرده است. به این ترتیب کاربران هنگام تهیه‌ی Pentium۴ می‌توانند نوع حافظه را انتخاب نمایند. 
یکی از مادربوردهایی که در همین راستا وارد بازار شده است، مادربورد AX۴BS محصول شرکت Aopen می‌باشد. 
در این مادربورد نیز به تبعیت از مادربوردهای اینتل، پشتیبانی از مجموعه‌تراشه‌ی۸۴۵ گنجانده شده است و به این ترتیب مادربورد مذکور قادر به پشتیبانی از حافظه‌ی PC ۱۳۳SDR می‌باشد. البته سازندگان مادربورد در صدد هستند که بتوانند پشتیبانی از حافظه‌ی DDR را نیز در این مادربوردها بگنجانند. چرا که این نوع حافظه از عملکرد بالایی برخوردار بوده و در مجموع افزودن آن بهای چندانی به Pentium۴ اضافه نخواهد کرد. 
ویژگی‌های استانداردی که در مادربورد AX۴BS وجود دارد شامل Socketهای ۱۶۸ پایه‌ای از نوع DIMM که قادر به پشتیبانی از بیش از GB۳ حافظه‌ی SDR SDRAM PC۱۳۳ هستند، ۵ شیار ۳۲ بیتی از نوع PCI و یک شیار AGP ۴X می‌باشند. این مادربورد نیز همچون مجموعه‌تراشه‌های جدید اینتل دارای یک مجموعه‌تراشه‌ی صوتی AC۹۷ می‌باشد. 
اگرچه در این مادربورد اندازه‌ی Socket ۴۷۸ در مقایسه با مادربوردهای قبلی به طور چشمگیری کاهش یافته است اما حجم اتصال‌دهنده‌ی ATX که در جلوی Socketهای DIMM قرار دارد باعث شده که این اتصال‌دهنده فضای اطراف خود را اشغال کرده و همین موجب می‌شود که هنگام کار با Socketهای مذکور به سختی بتوان به آنها دسترسی پیدا کرد. چنین مشکلی می‌تواند بر روی بازار یک محصول تأثیرگذار باشد. 
● پشتیبانی از CPUهای جدید 
اخیراً شرکت اینتل جدیدترین Pentium۴ خود را با نام Northwood به بازار عرضه کرده است. این پردازشگر نسبت به Pentium۴های قبلی که با نام رمزی Willamette وارد بازار شدند دارای مزایای بیشتری می‌باشد. یکی از مهمترین مزایای اساس ساخت Northwood این است که مبتنی بر پردازش ۱۳/۰ میکرون است. یک چنین پردازشی، گرمای کمتری را هنگام کار پردازشگر ایجاد می‌نماید و به این ترتیب شرکت اینتل توانسته است با بهره‌گیری از این ویژگی سرعت پردازشگر را به آسانی افزایش دهد. 
این در حالی است که پردازشگرهای Willamette براساس پردازش ۱۸/۰ میکرون ساخته شده‌اند و سرعت آنها به GHz۲ می‌رسد ولی سرعت پردازشگر Northwood ، GHz۳ است. همچنین طراحی مربوط به حافظه‌ی پنهانی Northwood بهبود یافته و این موجب می‌شود که عملکرد پردازشگر مذکور به‌طور قابل‌ِتوجهی افزایش یابد. این پردازشگر در Socket جدید Socket ۴۷۸ قرار می‌گیرد که از نظر اندازه نصف، Socketای است که بر روی پردازشگر Willamette می‌باشد. مادربورد AX۴BS اولین مادربوردی است که بر روی خود Socket ۴۷۸ را دارا می‌باشد و از آن می‌توان برای Northwood استفاده نمود. 
● سخن‌آخر: 
اگرچه حافظه‌ی RDRAM از عملکرد بهتری در Pentium۴ برخوردار است اما مادربوردهایی که از حافظه‌های چندگانه پشتیبانی می‌کنند این اجازه را می‌دهند تا با استفاده از حافظه‌ی SDRAM کاربر مبلغ کمتری را هزینه کند. البته نتایج حاصل از به‌کارگیری SDRAM اصلاً قابل مقایسه با RDRAM نیست. چرا که در هر صورت پهنای باند بالایی که RDRAM از آن پشتیبانی می‌کند بر روی عملکرد CPU تأثیر به سزایی می‌گذارد. پهنای باندی که SDRAM داراست یک گیگابایت در ثانیه می‌باشد در حالی که حافظه‌ی دو کاناله‌ی RDRAM از پهنای باند ۲/۳ گیگابایت در ثانیه پشتیبانی می‌کند. 
در این راستا با ظهور یک معماری جدید، حافظه‌ای که هم از پهنای باند بالاتر و هم از زمان تأخیر (بیکاری) کمتری برخوردار است به رقابت بین حافظه‌های SDRAM و RDRAM پایان دهد. این حافظه DDR است که از آن می‌توان در پردازشگرهای Pentium۴ استفاده نمود. 
با وجود حافظه‌ی DDR ، استفاده از پردازشگری مانند Pentium۴ (که می‌تواند از پهنای باند بالا پشتیبانی کند) همراه با حافظه‌ای مانند SDRAM که از پنهای باند چندان بالایی پشتیبانی نمی‌کند؛ کار عاقلانه‌ای نیست. 
اگرچه استفاده از SDRAM هزینه‌ی صرف‌شده را به طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد، اما عملکردی که می‌توان از یک پردازشگر Pentium۴ انتظار داشت نیز به همان میزان کم می‌شود. بنابراین بهترین توصیه‌ای که می‌توان داشت، استفاده از پردازشگر Pentium۴ با مادربوردی است که از مجموعه‌تراشه‌ی ۸۵۰ و حافظه‌ی RDRAM پشتیبانی می‌کند یا مادربوردی است که از مجموعه‌تراشه‌ی ۸۴۵ و حافظه‌ی DDR پشتیبانی می‌نماید.
 
تگ ها