چطور بهترین چاپگر را با بودجه‌ای مناسب برای حجم بالای کار انتخاب نماییم؟

1392/4/27

چاپگر لیزری، رنگی، جوهرافشان، لارج فرمت، عکاسی، چندکاره، دارای قابلیت بی سیم، تک رنگ و... این همه اصطلاح رنگارنگ در هنگام خرید این دستگاه جانبی ما را احاطه کرده و انتخاب درست را کمی دشوار می کند؛ انتخاب ما همان دستگاهی است که با قیمتی منطقی توان پردازش حجم زیادی از کار را داشته باشد و بتواند نیاز ما را به طرز مناسبی پاسخ گوید. در این مقاله شما را با هر یک از این مفاهیم آشنا خواهیم کرد تا بتوانید به درستی چاپگر مورد نیاز خود را تشخیص داده و خریداری نمایید.

معیار های انتخاب چاپگر مناسب چیست؟

 چطور بهترین چاپگر را با بودجه‌ای مناسب برای حجم بالای کار انتخاب نماییم؟

چه عواملی می توانند دامنه ی انتخاب ما را کوچک و ساده کرده و به صرفه جویی در وقت و هزینه  بینجامند. با شناخت این معیارها می توانیم سریع تر به چاپگر مورد نظر دست پیدا کنیم. کوشیده ایم تا عواملی موثر در این فهرست را به ترتیب اهمیت و اولویتی که اغلب خریداران در نظر داشته اند گردآوری نماییم.

بدین ترتیب شخصی که درآمد ماهیانه چند صد هزار تومانی دارد و در حال حاضر بودجه ی کافی برای تهیه ی مورد گران قیمتی را ندارد، بهتر است این عوامل را به دقت بررسی کرده و با چشم بازتری به انتخاب بپردازد، چرا که لزوماً گران ترین همیشه مناسب ترین نیست.

گفتنی است که عوامل با در درجه ی اهمیت بالاتر در ابتدای فهرست درج شده اند. البته باید با توجه به محدودیت های خود انتخابتان را صورت دهید، پس بهتر است این فهرست را به درستی مطالعه کرده و با توجه به شرایط خودتان انتخاب نمایید.

 

بودجه:

تا چه حدی می توانید هزینه ی مربوط به خریداری چاپگر جدید را بپردازید و در واقع بودجه ای که برای این منظور در نظر گرفته اید چقدر است؟ اگر محدودیت مالی دارید بهتر است مدتی دست نگه داشته و چند ماه بعد اقدام به خرید کنید.

قابل اعتماد بودن:

این موضوع ارتباط مستقیمی با بودجه ای که برای خرید صرف می کنیم دارد، البته لزوماً چاپگر ارزان، چاپگری غیرقابل اطمینان نیست. هرچند یک چاپگر ارزان زودتر راهی سطل زباله شده و در نهایت هزینه ی غیرمستقیم بیشتری بر روی دستتان خواهد گذاشت.

کیفیت:

منظور از کیفیت، در واقع کیفیت چاپ نهایی این دستگاه است. باید ببینید کیفیت چاپ مورد نظر شما چیست؟ آیا به عنوان یک عکاس نیاز به چاپگری با حداکثر وضوح خروجی هستید یا اینکه امور اداری و چاپ رومیزی تان چندان حساس نیست؟

تعداد چاپ:

آیا قصد دارید هر از گاهی از این چاپگر استفاده کنید؟ یا اینکه مایلید با آن به تکثیر تراکت های تبلیغاتی یا سایر امور حرفه ای دفاتر فنی بپردازید و از آن برای ارائه ی خدمات به مشتریان کمک بگیرید. برای این منظور شاید بهتر باشد به یک دستگاه صنعتی تر رجوع کنید.

رنگی یا سیاه و سفید:

البته این مسئله برای چاپگر های پایین فهرست چندان صادق نیست، اما اگر به یک چاپگر با کیفیت بالا احتیاج دارید بهتر است قدری پول بیشتری خرج کنید. اما برای چاپگر های سیاه و سفید معمولی (تک رنگ) زیاد نگران نباشید. هرچند خروجی چاپگرهای تک رنگ به خوبی چاپگرهای رنگی نیست، اما هزینه ی اولیه مورد نیاز برای خریداری شان به مراتب منطقی تر است.

فرمت:

ابعاد کلی کارهای چاپی شما چیست؟ آیا اندازه ی معمول A4 کفایت می کند یا باید تا ابعاد بزرگ (لارج فرمت) و بزرگ تر از آن چاپ بگیرید. شاید هم تنها دوست دارید برخی از تصاویری که با دوربین یا گوشی  هوشمند خود گرفته اید را چاپ کنید. البته این روزها چاپگرهای سه بعدی نیز عرضه می شوند که هر چند هزینه ی بالای تهیه ی آن ها فعلاً مناسب کاربران عادی نیست، اما می توانند نیازهای صنعتی را برآورده کنند.

کاربرد:

آیا چاپ صرف کفایت می کند یا اینکه باید پس از چاپ اسناد مورد نظر، آن ها را اسکن کرده و فکس نمایید؟ فکس؟ بله درست خوانده اید! هنوز هستند بسیاری از شرکت ها و مؤسساتی که با وجود انواع سرویس آن لاین از روش های منقرض شده ای نظیر فکس استفاده می کنند.

اصطلاحات فنی برای خرید چاپگر:

در این بخش شما را با برخی از پرکاربردترین اصطلاحات فنی مربوط به چاپگرها و معانی آن ها آشنا خواهیم کرد:

جوهر افشان:

این دسته از چاپگرها با پاشیدن رنگ (چه رنگی یا سیاه و سفید) با سرعت و دقت بالا بر روی کاغذ و خشک شدن سریع آن عمل چاپ را انجام می دهند. کیفیت تصاویر خروجی این چاپگرها به نسبت نمونه های لیزری قدری کمتر است.

لیزری:

این دست از چاپگرها با استفاده از لیزر و گرم کردن تونر (رنگ پودری مخصوص) و انتقال آن با حرارت بر روی برگه کاغذ اقدام به چاپ می کنند. چاپگرهای لیزری قادر به ایجاد تصاویری با کیفیت بسیار بالا بوده و بالاترین دقت ممکن را ارائه می کنند.

فرمت (قالب):

اندازه ی چاپ هایی که می گیرید چقدر است؟ کاغذهای رسمی و اداری و اندازه های کوچک تر را می توان با چاپگرهای کوچک و معمولی بدست آورد. هر اندازه ای بزرگ تر از این را لارج فرمت گویند.

چند کاره:

چاپگرهای چند کاره اغلب دارای قابلیت استفاده از اسکنر، دستگاه کپی و فکس در کنار چاپگر هستند که برای دفاتر اداری کوچک، دفاتر خانگی و مصارف شخصی مناسب هستند.

 چطور بهترین چاپگر را با بودجه‌ای مناسب برای حجم بالای کار انتخاب نماییم؟

چاپگر کوچک عکس (Snapshot):

این دسته از دستگاه ها برای چاپ عکس های رنگی بر روی کاغذهایی با کیفیت بالا و مخصوص عکاسی به کار گرفته می شوند و اغلب ابعاد کوچک و معمولی دارند.

تک رنگ:

چاپگرهای تک رنگ تنها می توانند طیف رنگی سیاه و سفید تا خاکستری را ایجاد نمایند.

چاپگرهای سه بعدی:

چاپگرهای سه بعدی که اخیراً به بازار ارائه شده اند می توانند مدل های پلاستیکی بسازند. این چاپگرها که واقعاً جالب توجه هستند برای طراحی صنعتی و اموری از این دست بسیار مناسب بوده و روند کار را ساده تر می کنند.

 چطور بهترین چاپگر را با بودجه‌ای مناسب برای حجم بالای کار انتخاب نماییم؟

پلاتر:

پلاتر در واقع چاپگرهای عریضی است که برای چاپ طراح و نقشه های بسیار بزرگ رنگی و سیاه و سفید کاربرد دارد. پلاترها اغلب در چاپ نقشه و طرح های ساختمانی کاربرد دارند. البته برخی از مدل های جدید قادر به چاپ بنر و عکس های بزرگ نیز هستند.

 چطور بهترین چاپگر را با بودجه‌ای مناسب برای حجم بالای کار انتخاب نماییم؟

چاپگرهای شبکه بی سیم:

این دسته از چاپگرها را می توان بدون نیاز به کابل کشی های معمول و تنها با استفاده از امواج بی سیم در شبکه به کار برد. به همین خاطر کاربری آن به خصوص در دفاتر و ادارات که تعداد زیادی از رایانه ها از یک یا چند چاپگر استفاده می کنند بسیار ساده و راحت است.

کامپکت:

چاپگرهای کوچکی هستند که در سفرها کاربرد دارند و فرد می تواند آن ها را با خود حمل کرده و هر زمان که اراده کرد چاپ بگیرد. ابعاد این چاپگرها به کوچکی باتری لپ تاپ است و هر چند بسیار گران قیمت هستند، اما برای افرادی که دائماً در سفر به سر می برند انتخاب خوبی به شمار می رود.

 چطور بهترین چاپگر را با بودجه‌ای مناسب برای حجم بالای کار انتخاب نماییم؟

فراتر از این فهرست و معیارهایی که در بالا اشاره شد، زمانی که قرار است تصمیم به خرید ابزارهای جانبی همچون چاپگر بگیرید بهتر است عوامل مهم و کلیدی تر خود را مد نظر داشته باشید و با توجه به بودجه و کاربردی که از آن انتظار دارید، چاپگر مناسب را خریداری نمایید، چرا که لزوماً یک خرید گران قیمت نمی تواند تمامی نیازهای شما را به درستی بر طرف کند.

تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0