از کجا بفهمیم کسى مخفیانه از کامپیوترمان استفاده کرده است یا نه؟

1392/4/12

فکر می‌کنید هم اتاقی یا خواهر یا برادرتان کمی در مورد کامپیوترتان کنجکاو است و شک دارید از آن استفاده کرده یا نه؟ در اینجا ترفندی ساده معرفی خواهم کرد که می‌توانید به راحتی تشخیص دهید که آیا کسی از کامپیوترتان استفاده کرده است یا نه. می‌توانید از پسورد و یا برنامه prey استفاده کنید اما همان طور که می‌‌دانید راه‌هایی برای دور زدن پسورد نیز وجود دارد و ضمنا در این روش نیازی به نصب نرم افزار خاصی نیست. این ترفند را در ادامه‌ی مطلب برای دو سیستم عامل ویندوز و مک آورده‌ام.


سیستم عامل ویندوز

کاربران ویندوز تنها باید برنامه Event Viewer را باز کنند، این برنامه به شما کمک می‌کند بفهمید کامپیوترتان آخرین بار کی روشن خاموش شده و چه عملیاتی انجام داده است.

۱- به منوی استارت رفته و Event Viewer را در جعبه جستجو تایپ کرده و اینتر بزنید.

۲- در نوار سمت چپ روی Windows Logs دو بار کلیک کنید.

۳-روی System راست کلیک کرده و Filter Current Log را انتخاب کنید.

۴-در پنجره ای که نمایش داده می شود دنبال Event Sources بگردید. Power-Troubleshooter را از منوی کشویی انتخاب کرده و روی OK کلیک کنید. به بخش وسطی پنجره Event Viewer نگاه کنید، باید  زمان‌های روشن و خاموش شدن کامپیوتر را ترتیب زمان ببینید و دنبال زمانی که شک دارید کامپیوترتان روشن شده یا نه بگردید. می‌توانید با کلیک بر روی آن‌ها جزئیاتشان را هم ببینید. پس از آن می‌توانید ردپاهایی که شخص در اسناد، مرورگر و… از خود بر جای گذاشته دنبال کنید.
قدم بعدی این است که یک برنامه ضد دزد روی کامپیوترتان نصب کنید تا بتوانید او را سر بزنگاه غافلگیر کنید.


سیستم عامل مک

اگر از سیستم عامل مک اسفاده می‌کنید موارد دستورات زیر را اجرا کنید:

۱- روی آیکون Spotlight کلیک کرده و برنامه Console را پیدا کنید.

۲- پس از باز کردن Console، روی آیکون kernel.log در نوار سمت چپ کلیک کنید. اگر نوار سمت چپ را نمی بینید ابتدا روی Show Log List کلیک کرده و سپس /private/var/log را بسط دهید.

۳- در نوار جستجو Wake reason: EC.LidOpen را تایپ کنید.

۴- حالا باید لیستی از زمان هایی را که کامپیوترتان روشن شده به ترتیب ببینید. همانند روش ویندوز این هم به شما نمی‌گوید چه کسی از کامپیوترتان استفاده کرده اما برای مواقعی که برنامه ضد دزد ندارید به کار می آید .با نصب نرم افزار prey می‌توانید شخص را هنگام استفاده از کامپیوتر غافلگیر کنید.

تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0