میزان محبوبیت مدیران شرکت های تکنولوژی در میان کارمندان شان

1392/4/11

به نظر شما یک مدیرعامل چه میزان محبوبیت در میان کارمندان و زیردستان خود دارد؟ آیا اصلا هیچگاه میانه کارمند و رئیس می تواند خوب باشد، یا اینکه مرئوس اصلا چشم دیدن رئیس را ندارد! خب، مثل اینکه حداقل در دنیای آی تی و تکنولوژی داستان اینگونه نیست. سایت Glassdoor در جدیدترین گزارش خود به بررسی میزان محبوبیت مدیرعامل شرکت های تکنولوژی آمریکایی در میان کارمندان شان پرداخته است. نتایج این تحقیق که دوره زمانی مارس ۲۰۱۱ تا مارس ۲۰۱۲ را مدنظر دارد، در مواردی جالب می شود که مدیرعاملی جایگزین فرد قبلی شده است.همانگونه که در عکس می بینید، جایگاه اول لیست در اختیار تیم کوک مدیرعامل اپل است که با محبوبیت ۹۷ درصدی میان کارمندان خود، شاید محبوبترین مدیرعامل دنیای تکنولوژی باشد. پائول جاکوبز مدیرعامل کوالکام با محبوبیت ۹۵ درصدی جایگاه دوم را از آن خود کرده است. و لری پیج مدیرعامل گوگل با ۹۴ درصد محبوبیت میان همکارانش، در جایگاه سوم این جدول ایستاده است. آقای پائول اوتلینی از اینتل با محبوبیت ۹۳ درصدی چهارم شده است.

تنها زن حاضر در این لیست مگ ویتمن مدیرعامل اچ پی است که توانسته با رضایت ۸۰ درصدی کارکنانش، در جایگاه نهم قرار گیرد. البته وی جانشین یک مرد در شرکت اچ پی شده که تنها ۶۷ درصد کارمندانش وی را دوست داشتند. جناب جف بیزوز هم ، با محبوبیت ۷۹ درصدی جایگاه دهم لیست را در اختیار دارد.

اما نکته جالب این جدول، ستون دوم از سمت راست آن است. که نشان دهنده میزان محبوبیت مدیرعامل در دوره زمانی مارس ۲۰۱۰ تا مارس ۲۰۱۱ است. برای مثال می بینیم که میزان محبوبیت آقای کوک در اپل ۲ درصد بیشتر از مدیرعامل قبلی، یعنی استیو جابز است. استیو در زمان مدیرعاملی توانسته بود محبوبیت ۹۵ درصدی را کسب کند. آقای پائول جاکوبز هم در کوالکام نشان داده که می تواند مدیر موفق و محبوبی باشد و طی یک سال ۷ درصد افزایش محبوبیت داشته است.

اما مثل اینکه گوگلی ها اریک اشمیت را بیشتر از جناب لری پیج دوست داشته اند و محبوبیت لری ۲ درصد کاهش یافته است. و اما بیشترین میزان افزایش محبوبیت را پائول مارتز، مدیرعامل vmware تجربه کرده است. وی که هم اکنون در مقام پنجم جدول ما جای گرفته، توانسته محبوبیت خود را در یک سال ۱۵ درصد افزایش داده و ۹۰ درصد کارکنان را دوستدار خود کند.

در نهایت، شاید سوال اصلی این باشد که: چرا ۳ درصد کارکنان اپل تیم را دوست ندارند؟ یا اینکه چرا ۶ درصد کارکنان گوگل از لری خوش شان نمی آید؟!
تگ ها