با سوییچ شبکه آشنا شوید

1393/8/21

سوئیچ شبکه چیست ؟ یک سویچ شبکه (Network Switch)، دستگاهی است که امکان تبادل مستمر اطلاعات (دیتا) را بین چند دستگاه متصل به یک شبکه محلی (LAN) فراهم می‌سازد. البته یک هاب (Network Hub) نیز تقریبا همین کار را می‌کند با این تفاوت که هاب، تمامی دیتا و اطلاعات را بصورت یکسان و بدون غربال‌گری برای تمام دستگاه‌های متصل به شبکه، ارسال می‌کند و در واقع یک هاب (بر خلاف سوئیچ)، نمی تواند یک دیتای اختصاصی را فقط برای یک دستگاه خاص موجود در شبکه، ارسال کند.  ولی یک سویچ با اختصاص یک مک‌آدرس (MAC address) منحصر به فرد به هر دستگاه (پورت) متصل شده، امکان ارسال اطلاعات به هر دستگاه متصل را به صورت مجزا و اختصاصی فراهم می‌سازد. پس با استفاده از یک سوئیچ:
 می‌توان یک بسته‌ی دیتا را (data packet) فقط و فقط به یک دستگاه متصل به شبکه ارسال کرد. بار ترافیکی شبکه کاهش یافته و در نتیجه موجب افزایش عمکرد آن می‌شود. همچنین موجب ارتقای امنیت می‌گردد زیرا، دیتای ارسال شده به یک دستگاه خاص، از سوی سایر دستگاه‌های متصل به شبکه، قابل ردیابی و مشاهده نمی‌باشند.
سویچ‌ها در توسعه کارایی شبکه تاثیر به‌سزایی دارند. به عنوان نمونه برای اتصال همزمان چندین دستگاه به اینترنت، می‌توانید ابتدا اینترنت را وارد یک سوئیچ کرده و سپس به کمک آن سوئیچ، اینترنت را بین دستگاه‌های مختلف به اشتراک بگذارید. در واقع، اکثر مودم‌های وایرلس ADSL موجود در بازار امروز، مجهز به یک سوئیچ نیز می‌باشند و از طریق آن سوئیچ است که امکان اتصال همزمان به اینترنت از دستگاه‌‌های مختلف فراهم می‌شود.
اینترنت از یک روتر وارد سوئیچ شده و بعد بین دستگاه‌ها توزیع می‌شود
سویچ‌ها همچنین از نظر تعداد پورت اتصالی و سرعت انتقال اطلاعات دارای انواع مختلفی هستند. سویچ‌های عادی و خانگی  به طور متوسط دارای ۴ تا ۸ پورت هستند و سویچ‌های صنعتی که بین ۳۲ تا ۱۲۸ پورت اتصالی را پشتیبانی میکنند. از نظر سرعت هم آنهایی که در شبکه‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا 1Gbps و انواعی که به طور مثال در دیتا‌سنتر‌ها کاربرد دارند امکان انتقال دیتا تا 10Gbps را دارا هستند.
پس می توان گفت با توجه به این نکته که اکثر مودم‌های وایرلس ADSL موجود در بازار به صورت پیش‌فرض مجهز به سوئیچ (و حتی روتر) هم هستند، ما تقریبا هیچ‌گاه در خانه به یک دستگاه مستقل سوئیچ نیازی نداریم

تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0