صنعت چاپ سه بعدی، تحول دنیای اجسام تا سال 2020

1392/10/22

بنا بر تحقیقات اخیر بدست آمده در قسمت بازارهای چاپگرهای سه بعدی که توسط MarketsandMarkets به انتشار گذاشته شده است نرخ مارکت چاپگرهای سه بعدی شاهد رشدی در حدود 23% بین سال‌های 2013 تا 2020 خواهد بود

اگر تا به حال در مورد این تکنولوژی اطلاعاتی ندارید و بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، چاپ سه بعدی تکنیکی‌ست برای ایجاد اجسام سه بعدی برای قرار گرفتن لایه به لایه مواد مصرفی به کمک مواد افزودنی مورد نیاز که توسط  فابل دیجیتالی آن از طریق کامپیوتر به پرینتر منتقل می‌گردد. روش‌های پرینت‌های سه بعدی متداول که هم اکنون مورد استفاده واقع می‌شود عبارت اند از: SLA (لیتوگرافی)، LS (لیزری) و EBM (الکترونی)، FDM (جابه‌جایی فیوز)، LOM (تولید آهسته محصول) .
مدل‌های بیان شده در گذشته فقط محدود به نمونه اولیه و برای مقاصد غیر تجاری بودند ولی به دلیل تغییر رویه به سمت و سوی تولیدات انبوه و خاص که در کلیه صنایع مانند هوا فضا و حتی لوازم خانه صورت گرفته است هم اکنون شاهد تجاری شدن و تولید انبوه این کالای ارزشمند هستیم.
فاکتورهای مهمی که تأثیر به سزایی در رشد فزاینده پرینترهای سه بعدی داشتند را می‌توان به ایجاد تکنولوژی‌های جدید و ارتقاء یافته، تنوع مواد موجود از پلیمر گرفته تا مواد نگه دارنده معمول جدید و تسهیلات بیشتر دولت‌ها در این عرصه نام برد. در ادامه باید به این نکته نیز اشاره کرد که منقضی شدن پتنت هایی که در تکنولوژی بافت لیزری به کار می‌رفته است و در اختیار همگان قرار گرفتن آن نیز مزید برعلت شده تا این صنعت نوپا رشد بیشتری طی آینده ایی نه چندان دور به خود ببیند.
در میان بیشتر صنایع کاربردی، صنعت خودرو سازی، هوا فضا و محصولات سلامت، بیشترین میزان تولید را در محصولات تولید شده توسط چاپگرهای سه بعدی دارا می‌باشند و پیش بینی می‌شود که این میزان در بخش صنعت هوا فضا و سلامت در آینده بیشتر نیز گردد.
در تحلیل های صورت گرفته شده توسط بازارهای چاپگرهای سه بعدی، ایلات متحده و سپس اروپا دارای بیشترین سهم مصرفی  در دنیا را به خود اختصاص داده‌اند و انتظار می‌رود که اروپا در سال 2020 از ایالات متحده در این راستا پیشی بگیرد و این صنعت دارای سهامی برابر با ارزش 8.41 بیلیون دلار گردد.
در حال حاضر اگر بخواهیم بعضی از  که نام‌های شرکت‌های مطرح صنعت چاپگر های سه بعدی را نام ببریم می‌توان به Stratasys ,ExOne ,Arcam ,otomec ,EnvisionTEC ,Layerwise ,microTEC و Materialise اشاره نمود.   
همانطور که ملاحظه می‌کنید در نام‌های بالا اسم شرکت های معروف تولید چاپگرهای معمول دیده نمی‌شود، به نظر شما زمان آن فرا نرسیده که شرکت‌هایی همچون اچ پی، برادر، کنون و اپسون به این عرصه ورود پیدا کرده و روند تولید انبوه این محصول انقلابی را تسریع بخشند
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0