مصاحبه مدیر عامل HTC پس از معرفی One: اندروید، ویندوز فون و بازاریابی بهتر ما را بالا می برند

1392/3/12

مصاحبه مدیر عامل HTC پس از معرفی One: اندروید، ویندوز فون و بازاریابی بهتر ما را بالا می برند

آقای پیتر چو (Peter Chou) یکی از 3 مؤسس و در عین حال مدیر عامل فعلی HTC دیروز مراسم شرکتش در لندن را برگزار و جدیدترین پرچمدار خود یعنی One را به دنیا معرفی کرد.

پس از مراسم، این مدیر سیاه پوش با آرامش خاطری که همیشه در گفتارش دیده می شود، به گفتگو با The Verge نشست و نظرات خود درباره محصول جدید و چشم انداز آینده شرکتش را بیان کرد.


  مهم ترین درس هایی که پارسال از One X و One S گرفتید چه بودند؟ [این را می پرسم] چون آنها نماینده یک تغییر بزرگ در حوزه طراحی برای HTC هستند، درست مثل One؛ رویکرد امسال شما با پارسال چه تقاوت هایی خواهد داشت؟
خب، پارسال ما مجبور بودیم محصولات عالی ای بسازیم که نوآوری زیادی در خود داشته باشند و بررسی های [سایت ها از] آن محصولات هم بسیار مثبت بود، ولی ما در برقراری ارتباط با افرادی که از محصولات مان آگاهی داشتند و واقعاً تحسین شان می کردند شکست خوردیم. فکر می کنم "چطور به نتیجه رساندن بازاریابی" یکی از درس های ما از آن شکست بود و به همین خاطر است که رویکرد بازاریابی جدیدی را شروع کرده ایم. می خواهیم از این پس ما باشیم که تغییرات را رهبری می کنیم و نوآوری را جلو می بریم، حتی قوی تر از قبل. در ضمن، تغییرات بازاریابی را هم باید درست هدایت کنیم.

  شما همیشه به دنبال نوآوری بوده اید، بنابراین این چندان تغییری نکرده ولی [پرسشم این است که] پیامی که برای مشتریان خواهید فرستاد چه تغییری کرده؟
خیلی چیزها [تغییر کرده]، مورد اول این است که بازاریابی به گونه ای مستحکم و قوی شده تا مردم واقعاً پیام ما را بگیرند، و مورد دوم این است که باید بتوانیم به طور صحیح و کارا، بازاریابی خودمان را با شرکا، بازارها و مناطق مختلف هماهنگ کنیم تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. ما نمی خواهیم خیلی گسترده عمل کنیم، می خواهیم باهوش و چالاک باشیم و اول از همه، با آن مشتریانی پیوند برقرار کنیم که معتقدیم هسته اصلی مشتریان مان هستند.

  و فکر می کنید آنها چه کسانی هستند؟
فکر می کنیم کسانی هستند که به دنبال متمایز بودن اند و در مورد چیزی که به آن اعتماد دارند، پر اشتیاق اند. آنها چیزی متفاوت از تلفن های جریان اصلی (معمولی) می خواهند، برای نوآوری ارزش قائل اند، قدر طراحی پیشرفته و برجسته و همین طور قدر تجربه های الهام بخش را می دانند. بنابراین ما چنین افرادی را هدف می گیریم.

  در همین مورد، [می خواهم بدانم] فردی که محصول HTC را به جای سامسونگ یا اپل می خرد چه طور فردی است؟ چرا باید HTC را به دیگران ترجیح دهد؟
افرادی که از HTC خرید می کنند برای نوآوری ارزش قایل هستند، عاشق طراحی اند، تجربه کاربری خوب را می پسندند و یک اولویت احساسی برای تجربه های الهام بخش قایل اند. در واقع، تجربه کاربری موضوع خیلی برجسته ای است -و برجسته بودن هم یکی از خصوصیت های اصلی HTC است. پس ما یک تجربه برجسته ارائه می کنیم و به شدت معتقدیم که مشتریان با چیزهایی مثل HTC BlinkFeed، تجربه موسیقایی بی نظیر ما، و عکس های Zoe ارتباط برقرار خواهند کرد.

  اخیراً مشکلات مالی نسبتاً زیادی داشته اید، پس این سوال به وجود می آید که چرا چنین مشتریانی [که توصیف کردید] به اندازه کافی وجود ندارند؟
وقتی مردم واقعاً محصول را دوست داشته باشند، سود و مسائل مالی به خودی خود از راه می رسد. اولین کاری که باید انجام داد -ما باید انجام بدهیم- این است که بر روی نوآوری و اجرای صحیح تمرکز کنیم.

  به نظر شما مشکلات چند سال اخیر به خاطر ناتوانی در برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه HTC بوده؟
دلایل مختلفی هست. جلوتر از همه، این مورد بوده که بازار رقابتی تغییر کرده و در ضمن ما هم در روش های بازاریابی مان مشکلاتی داشته ایم، بنابراین واقعاً یک ترکیبی از مشکلات در بین هست.


  از Sense (رابط کاربری HTC) چه خبر؟ آیا تصمیمی دارید تا محصولی در خانواده نکسوس داشته باشید؛ یعنی محصولاتی که یا با اندروید خالص کار کنند یا اینکه آن را در کنار Sense ارائه کنند؟
به عنوان یک شرکت، ما واقعاً دنبال این هستیم که یک چیز منحصر به فرد و متمایز ارائه کنیم و Sense در این زمینه به ما کمک می کند. اگر شما [کاربر] کیفیت های عمیقی را که Sense ارائه می کند نداشته باشید، قادر به استفاده از چیزهایی مثل BlinkFeed و تجربه ویژه دوربین محصول ما نخواهید بود و بدون آن، ما هم نمی توانیم از دیگران متمایز باشیم یا نوآوری را به جلو برانیم.

  بنابراین برای نوآوری در زمینه نرم افزار، شما به Sense نیاز دارید؟
بله.

  نتیجه سرمایه گذاری سنگین بر روی نرم افزارهای اختصاصی مثل Sense چه بوده؟
آدم باید به چیزی که اعتقادش هست متعهد باشد و بعد جلو برود تا به مرور زمان مردم آن را در آغوش بگیرند؛ راه درست انجام کارها این است و بس. نه اینکه فقط از دیدگاه بازگشت سرمایه یا اعداد و ارقام به قضیه نگاه کنید. تنها ارزش واقعی، از نوآوری به دست می آید، زمانی به دست می آید که شما به اعتقاد خودتان متعهد باشید.

  وقتی در مورد HTC One صحبت می کنیم، آیا دستگاهی با رابط Sense 5 است که پی ریزی آن بر روی اندروید صورت گرفته یا با یک دستگاه اندرویدی طرفیم که ظاهر Sense 5 را دارد؟ کدام در اولویت قرار می گیرد؟
اوه نه، نه، نه. هر دو در هم تنیده اند، ما به هیچ کدام اولویت نمی دهیم. تمام تجربه اندروید در دستگاه هست. هیچ جداسازی خاصی وجود ندارد. مردم زیاد از این حرف ها می زنند ولی در اصل چنین حرفی اشتباه است. چنین مفهومی وجود خارجی ندارد. این محصول، یک دستگاه اندرویدی است.

  به سوالات نرم افزاری ادامه بدهیم. شما کدام سیستم عامل را ترجیح می دهید، ویندوز فون یا اندروید؟ با کدام شان خوشحال تر هستید؟
مردم فرق گذاشتن بین چیزها را دوست دارند و هیچ چیز تکی هم نیست که همه دوستش داشته باشند. ما یک شراکت عالی با گوگل داریم، و نیز یک شراکت عالی با مایکروسافت. به عنوان یک شرکت، دلمان می خواهد ذهنی باز داشته باشیم و به مردم حق انتخاب بدهیم تا خودشان تشخیص دهند که چه می خواهند.

  ولی خودتان کدام را دوست دارید؟
هر دو را.

  در حال حاضر از کدام استفاده می کنید؟
هر دو را دوست دارم(!)

  آیا در حال بررسی هیچ سیستم عامل دیگری هم هستید؟ مثلاً اوبونتو یا فایرفاکس یا تایزن؟
نه، اصلاً. ما فقط روی اندروید و ویندوز فون تمرکز کرده ایم. اگر این طور نبود، شما به پرسیدن این که کدام یکی را بیشتر دوست دارم ادامه می دادید؟!

  دلیل این تمرکز چیست؟ یعنی شما اندروید و ویندوز فون را [برای آینده] با دوام ترین سیستم عامل ها می دانید؟
خب، دلیلش شراکت های ما ست و البته، ارزشی که این [پلتفرم] ها دارند و اینکه فکر می کنیم می توانیم متقابلاً با اضافه کردن ارزش هایی به آنها، باعث بلوغ بیشترشان شویم.

  تبلت های اندرویدی ارزش چنین کاری را ندارند؟ نمی خواهید کار بیشتری در این زمینه ها بکنید؟
چرا، ما قطعاً به تبلت ها علاقه داریم، فقط نیازمند این هستیم که راه درست برای ارائه یک تبلت متمایز را پیدا کنیم.

  و چنین تبلتی از کدام سیستم عامل استفاده می کند؟ ویندوز RT؟
هووم، ترجیح می دهم بگویم هر کدام که منطقی باشد. در HTC ما یک طبیعت نوآورانه داریم، یک DNA نوآورانه. بنابراین به چیزهای زیادی نگاه می کنیم و به اینکه کدام یک منطقی تر است.

  شایعات زیادی در باره ساخت یک تلفن فیسبوکی توسط HTC شنیده می شد، حقیقت دارد؟
من درباره شایعات نظر نمی دهم.


  یک سوال بزرگ برای خود من اندازه است؛ پرچمدار جدید شما 4.7 اینچی است درست مثل پرچمدار قبلی، و البته Droid DNA (و باترفلای) 5 اینچی را هم دارید...
به نظر ما مردم مختلف اندازه های مختلفی را دوست دارند و البته که ما تلفن های کوچکتری هم داریم.

  بله! ولی سوال من این است که چرا یک تلفن پرچمدار در ابعاد کوچکتر ندارید؟
(باز هم) به عنوان یک شرکت، ما محصولات متنوعی داریم و می خواهیم حق انتخاب زیادی را فراهم کنیم. به زودی مدل های جدیدمان هم از راه می رسند.

  چرا به نمایشگر 4.7 اینجی وفادار ماندید؟ علت این انتخاب چیست؟
خب، هیچ علتی ندارد. این فقط انتخاب ما برای طراحی این تلفن است. همین.

  ولی این باید به خاطر انتظار شما در مورد ترجیحات مصرف کننده باشد، مگر نه؟
همان طور که گفتم، ما طراحی های مختلفی داریم و قالب های طراحی مختلفی. به نظر ما آدم های مختلف چیزهای مختلفی می خواهند. همین. بنابراین این قالب جدید (One) را برای مشتریان مان ساخته ایم و آنها در آغوش اش خواهند گرفت و تحسین اش خواهند کرد.

  آیا فکر می کنید این (4.7 اینچ) محبوب ترین قالب طراحی است؟ از نظر محبوبیت چه چیزی را در رده دوم قرار می دهید؟
این یکی از قالب های محبوب است، البته از نظر ما. یک قالب طراحی برای عموم مشتریان در این بازار بزرگ است. در HTC ما دنبال این نیستیم که رده خاصی تعریف کنیم، بلکه ابتدا چند محصول می سازیم و بعد بازخورد بازار را می گیریم. در این زمینه ذهنی باز داریم.

  بیایید برگردیم سر نحوه حضور در بازار. گفته اید که مشکل قبلی تان در زمینه کار با اوپراتورها بود. حالا به سراغ یک رویکرد سر راست و متمرکز رفته اید تا مشتریان خاصی را که برند شما را دوست دارند، هدف بگیرید. آیا این به آن معنا است که می خواهید بودجه بیشتری به بخش بازاریابی اختصاص دهید؟
ما می خواهیم رویکرد بازاریابی مان را ارتقا بدهیم تا مطمئن شویم که HTC به مرحله خوبی از آگاهی مردم نسبت به برند و ترجیح آن [به سایر رقبا] برسد. این یکی از چیزهایی است که فکر می کنیم باید بهبودش دهیم. به یاد بیاورید که HTC فقط از سال 2007 به این طرف در بازار ست و در این مدت به یکی از برندهای شناخته شده دنیا تبدیل شده. ما خوب می دانیم که یک شرکت جوان هستیم. داریم یاد می گیریم. از چالش خوش مان می آید. چالش خوب است، باعث پیشرفت، نوآوری و بروز تغییر می شود.

  سوال پایانی ما این است که آیا امکان دارد ایده ای درباره انتظارات آینده از HTC به ما بدهید؟ "چیز بزرگ بعدی" که می شود از HTC انتظار داشت چیست؟
الآن کل شرکت بر روی این متمرکز شده که راه را برای HTC One هموار کند.

  One آینده نزدیک شرکت شما است. در مورد چند ماه آینده چطور، یا یک سال دیگر، انتظار بزرگ بعدی مان از HTC چه باشد؟
فعلاً فقط روی One متمرکز هستیم.
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0