ماوس نوری یا لیزری

1392/7/2

همان‌طور که می‌دانید ماوس از جمله ضروری‌ترین تجهیزات هر رایانه است. بسیاری از کاربران اگر ماوس در اختیار نداشته باشند قادر نیستند برای مدت پنج دقیقه هم با رایانه کار کنند و این نشان‌دهنده اهمیت این وسیله بسیار ساده هنگام استفاده از رایانه است.
ماوس‌های قدیمی را به‌خاطر دارید؟ از نظر ظاهری بسیاری از آنها شبیه موش هستند که در بخش جلوی ماوس، دو کلید برای کلیک راست و کلیک چپ درنظر گرفته شده است. در میان این دو کلید نیز غلتکی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن عملیاتی همچون بزرگنمایی و کوچک‌نمایی یا اسکرول میان صفحات را به‌انجام برسانید.
زیر ماوس نیز گلوله‌ای وجود دارد که به کمک آن، ماوس روی پد ماوس و نشانگر روی رایانه حرکت می‌کند. امروزه نیز ماوس شکل و ظاهر همیشگی خود را حفظ کرده و تنها تفاوت آنها مربوط به گلوله‌ای است که ماوس برای تعیین موقعیت خود روی صفحه از آن کمک می‌گرفت؛ یعنی این گلوله جای خود را به نور و لیزر داده است.

ماوس‌های نوری (Optic) و لیزری بوفور در بازار یافت می‌شود. گاهی اوقات از برخی ماوس‌های نوری به ‌اشتباه ماوس لیزری نام برده می‌شود، در صورتی‌که ماوس لیزری با ماوس نوری متفاوت است.

آیا شما هم جزو آن دسته از کاربرانی هستید که فکر می‌کنید زیر هر ماوسی که یک نور قرمز رنگ مشاهده شود، آن ماوس لیزری است؟

بی‌سیم یا سیم‌دار؟

پیش از هر چیز بهتر است این نکته را یاد‌آور شویم که ماوس نوری و لیزری هر دو توسط درگاه یو‌اس‌بی به رایانه متصل می‌شود و در هر دو حالت نیز این ماوس‌ها می‌تواند بی‌سیم یا سیم‌دار باشد.

پس اگر ماوسی بی‌سیم باشد دلیل بر لیزری یا نوری بودن آن نیست و همچنین لزومی ندارد یک ماوس لیزری، بی‌سیم باشد.

لیزر یا چراغ؟

همان‌طور که می‌دانید، ماوس‌ها برای تعیین جهت حرکت روی صفحه (پد) از یک دوربین کوچک کمک می‌گیرد.

این دوربین تصویری از صفحه زیر ماوس را تهیه و پس از حرکت ماوس، تصویر جدید را با تصویر قبلی مقایسه کرده و به‌این ترتیب جهت حرکت را مشخص و نشانگر ماوس را در همان جهت حرکت می‌دهد.

یکی از مشکلاتی که برای تهیه تصاویر در چنین شرایطی رخ می‌دهد این است که صفحه زیر ماوس، تاریک است و برای رفع این مشکل ‌باید از یک منبع نور برای روشن‌کردن آن کمک گرفت.

این نور می‌تواند به دو روش تامین شود که هریک از این روش‌ها موجب می‌شود تا نوع ماوس شما تغییر کند.

به‌عبارت دیگر چنانچه نور توسط یک چراغ LED تامین شود، ماوس نوری است و چنانچه از لیزر برای روشنایی زیر ماوس استفاده شود، ماوس لیزری است.

از کجا بفهمیم؟

حالا که دلیل نوری و لیزری بودن ماوس‌ها را متوجه شدید شاید از خودتان بپرسید چطور باید تشخیص داد که ماوس لیزری است یا نوری؟ پاسخ این پرسش بسیار ساده است. اگر توجه کرده باشید در بسیاری از ماوس‌های امروزی، یک نور قرمز از زیر ماوس قابل مشاهده است.

این نور، حاصل یک چراغ LED کوچک است که زیر آن قرار گرفته است. به چنین ماوسی، نوری یا اپتیکال گفته می‌شود.

ماوس‌های لیزری برخلاف باور بسیاری از کاربران، هیچ نوری ندارند؛ به‌عبارت دیگر شما با مشاهده به زیر ماوس لیزری، نوری مشاهده نمی‌کنید چرا که ماوس‌ لیزری از اشعه اینفرارد استفاده می‌کند که با چشم انسان قابل مشاهده نیست. (برای مشاهده این اشعه می‌توانید از دوربین تلفن همراهتان به زیر ماوس نگاه کنید. نگاه‌کردن از دوربین دیجیتال موجب می‌شود تا اشعه اینفرارد نیز برای شما قابل مشاهده باشد) ** نقاط ضعف و قوت

حالا که راه تشخیص این ماوس‌ها را نیز یاد گرفتید، ممکن است این پرسش برایتان پیش بیاید که کدام‌یک بهتر است و هر یک چه ویژگی‌هایی دارد. در پاسخ به این پرسش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماوس‌های نوری

‌نقاط قوت: ارزان بودن هزینه تولید، حساسیت کمتر نسبت به آسیب‌دیدگی، حرکت راحت‌تر روی صفحات بزرگ به دلیل دقت پایین DPI و طول عمر طولانی لامپ LED مورد استفاده.

‌نقاط ضعف: دقت کمتر، برخوردار نبودن از کارکرد صحیح روی صفحات خیلی روشن یا خیلی تیره، ناتوانی در حرکت‌های بسیار ریز و دقیق به‌دلیل دقت پایین DPI.

ماوس‌های لیزری

نقاط قوت: دقت بسیار بالا، قابلیت تشخیص حرکت روی بسیاری از صفحات و حرکت بسیار روان و دقیق به‌دلیل رزولوشن بسیار زیاد لیزر.

نقاط ضعف: گران‌قیمت، اشکال در تشخیص حرکت روی سطوح شیشه‌ای شفاف، آسیب‌پذیری بیشتر و طول عمر کمتر نسبت به لامپ‌های LED.

توجه: امروزه فناوری‌های جدیدتری نیز همچون BluTrack (ارائه شده توسط مایکروسافت) روانه بازار شده‌ که برخی از نقاط ضعف ماوس‌های پیشین در آنها رفع شده است. همچنین شرکت Logitech ماوس‌هایی را طراحی کرده است که براحتی روی سطوح شیشه‌ای حرکت می‌کند و می‌توان از آنها استفاده کرد.

کدام را بخریم؟

در پایان چنانچه قصد دارید یک ماوس جدید بخرید و نمی‌دانید کدام ماوس برای شما مناسب‌تر است، پیشنهاد می‌کنیم انتخابتان را باتوجه به انتظارتان از ماوس انجام دهید. به‌عنوان مثال چنانچه قصد دارید حرکت‌های بسیار ریز و دقیقی را با استفاده از ماوس ‌انجام دهید، مطمئنا یک ماوس لیزری برای شما بهترین انتخاب است اما اگر به‌دنبال یک ماوس برای انجام کارهای روزمره با رایانه هستید، پیشنهاد می‌کنیم از ماوس نوری استفاده کنید؛ زیرا علاوه بر طول عمر بیشتر، قیمت ارزان‌تری هم دارد.
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0