چگونه یک بارکدخوان بخریم؟

1392/6/29

راهنمای خرید بارکدخوان

بارکدها، کدهای قابل خوانده شدن توسط نور هاستند که از سال ۱۹۷۰ مانند یک زندگی روزمره ما فراگیر شدند. خیلی سریع تقریبا در تمام مغازه ها و صنایع تولیدی ظاهر شدند. اخیرا از مدیریت بیماران تا خط مونتاژ و بازاریابی مویرگی از فناوری بارکد استفاده می کنند. با استفاده از اسکنر های بارکد، که وظیفه خواندن بارکد ها را دارند، عملیات فروش در یک فروشگاه، انتقال اطلاعات بیماران در بیمارستان ها تا مدیریت انبار ها بسیار ساده و سریع شده است. از آنجایی که بارکدخوان ها جهت مصارف مختلفی تولید شده اند در اندازه ها و نوع های مختلفی در بازار وجود دارند. انتخاب درست یک بارکدخوان مناسب بستگی دارد به دانستن مزایا و معایب هر نوع از بارکدخوان ها، و تطبیق پذیری هر نوع با محیطی که قرار است از آن استفاده شود.

با توجه به طیف گسترده ای از بارکدخوان ها، با تکنولوژی ها و ویژگی های مختلف، امکان پیدا کردن یک بارکدخوان مناسب برای استفاده های مختلف با بودجه های مختلف بسیار وجود دارد. بارکدخوان های لیزری کوچک قابلیت مانور بیشتری به شما می دهند و همه کاره هستند، در حالی که یک بارکدخوان که برای دستگاه های پوز با مقیاس متناسب با آن درست شده است از قدرت مانور کمتری برخوردار است. در حالی که هنوز بیشتر بارکدهای موجود یک بعدی هستند، اما بارکدهای جدیدی که توسط سیستم های تولید بارکد دو بعدی ایجاد می شوند تنها بارکدخوان های دو بعدی قادر به خواندن شان می باشند. همچنین خریداران می توانند بارکدخوان هایی با تکنولوژی های ویژه ای نیز پیدا کنند مانند: بارکدخوان های با قدرت خواندن از فاصله های دور،بارکدخوان های بادوام بیشتر و بارکدخوان های بی سیم.

اطلاعات پایه ای در مورد بارکدخوان ها

از سال ۱۹۷۰ تاکنون،بارکدها بسیار سریع در همه جای صنایع بزرگ و کوچک جای خود را باز کرده اند.اغلب در مراحل بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند. یک بارکدخوان دستگاهی است الکتریکی که بارکدها با استفاده از دیکد کردن می خواند و اطلاعات مربوطه را با یک کامپیوتر مبادله می کند. بارکدخوان ها مانند اسکنر های تخت،از یک منبع نور و یک حسگر نور برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کند.

تعریف یک بارکد

بارکد ها بازنمودهای نور از داده ها هستند،که طراحی شده اند برای ذخیره اطلاعات و بوسیله دستگاه ها تفسیر می شوند. در ابتدا بارکد ها بوسیله خطوط عمودی که در عرضشان فاصله هایی با اندازه های مختلف وجود داشت و امروزه در همه ی مغازه ها و همه ی محصولات پیدا می شوند. مانند کد های UPC.

بارکد های یک بعدی و دوبعدی

درحالی که بارکد های اولیه سمبل های یک بعدی ساده بودند،اغلب سیستم های بارکد های مدرن با استفاده از اشکال دو بعدی مانند مربع و نقطه ها درست شدند. این بارکد های دوبعدی، از کد های QR و تعدادی از استاندارد های صنعتی خاص درست شده اند، که اطلاعات بیشتری را درواحد سطح نسبت به بارکد های یک بعدی خطی می توانند نگهداری کنند. در حالی که بارکد خوان های دوبعدی هم بارکد های یک بعدی را می توانند بخوانند و هم بارکد های دوبعدی.بارکد خوان های یک بعدی فقط قابلیت خواندن بارکد های یک بعدی خطی را دارند. اگر شما احتمال می دهید که در آینده نیاز به بارکدهای دوبعدی پیدا می کنید و یا ویژگی هایی را نیاز پیدا می کنید که در بارکد های دو بعدی موجودند قبل از خرید بارکدخوان حتما از نیاز هایتان مطمئن شوید و سپس خرید کنید.

 تکنولوژی بارکدخوان

تکنولوژ های اسکن مختلفی در بارکدخوان ها استفاده می شوند.بیشتر بارکدخوان ها از تکنولوژی اسکن لیزری استفاده می کنند، در حالی که سیستم های دیگر مزایا و معایب خود را دارند که از یکدیگر متمایز می شوند.به استثنای بارکدخوان های قلمی همه ی این تکنولوژی ها در بارکدخوان های مختلف استفاده شده اند، از بارکدخوان های دستی تا بارکدخوان هایی که برای دستگاه های پوز ایستاده.

 بارکدخوان های قلمی

بارکدخوان های قلمی،اغلب به اسم بارکدخوان های خودکاری هم شناخته می شوند،که از منبع نور و حسگر نور تعبیه شده در آخر این ابزار برای خواندن بارکد ها استفاده می کند. از پارامتر هایی که در مورد بارکدخوان توجه می شود، سرعت اسکن یا خواندن آن ها می باشد و سرعت آن ها برحسب بازتاب نور اندازه گیری می شود.بارکدخوان های قلمی کار با آن ها بسیار ساده است و ارزان هستند که با این مشخصات بهترین انتخاب برای کسب و کار های کوچک می باشد. در هر حال این نوع بارکدخوان ها به طور معمول کند تر از بقیه تکنولوژی ها می باشند و نسبت به خطای کاربر حساس هستند.

 بارکدخوان های لیزری

بارکدخوان های لیزری معمول ترین نوع بارکدخوان هایی می باشند که استفاده می شوند. بارکدخوان های لیزری از حسگر های نوری و عکس برای اندازه گیری انعکاس خاموش بارکد استفاده می کنند و از فاصله چند اینچی تا چند فوتی کار می کنند. سیستم های لیزری در همه نوع بارکدخوان یافت می شود، از بارکدخوان های دستی قابل حمل تا بارکدخوان های فرستنده امواج در جهت مناسب که می توانند بارکد ها را در هر جهت و حتی در حال حرکت بخوانند. در حالی که ابرکدخوان های لیزری مقرون به صرفه تر هستند و به طور گسترده ای در دسترس هستند،تنها قادر به خواندن بارکدهای یک بعدی می باشند، که ممکن است جهت استفاده در برخی موارد که نیاز به بارکدهای دوبعدی دارند مناسب نباشند.

بارکدخوان های مبتنی بر تصویر

بارکدخوان های مبتنی بر تصویر(بارکدخوان های نوری) از دوربین ویدئویی برای گرفتن عکس از بارکد استفاده می کنند،که سپس عکس گرفته شده توسط بارکدخوان تفسیر می شود.از آنجایی که بارکدخوان های مبتنی بر تصویر عکس را به جای بازتاب تفسیر می کنند،آن ها با استفاده از نور محیط کار می کنند و به منبع نور احتیاج ندارند.بارکدخوان های مبتنی بر عکس معمولا بهتر و آسانتر بارکدهای آسیب دیده یا ناقص چاپ شده را از بارکدخوان های قلمی یا بارکدخوان های لیزری می خوانند.که این نوع بارکدخوان ها ایده آل هستند برای محیط هایی که دارای اسکن پرتکاپو هستند.

 بارکدخوان های تصاویر دو بعدی

در حالی که بارکدخوان های ساده مبتنی بر تصویر بارکدهای یک بعدی را می خوانند، دیگر بارکد خوان ها دارای کارکرد بیشتری می باشند. بارکدخوان های دوبعدی مبتنی بر تصویر می توانند همه نوع بارکدی را بخوانند: بارکدهای یک بعدی، دوبعدی و… . بارکدخوان های دو بعدی مبتنی بر تصویر قابلیت خواندن بارکد از هر جهتی را دارند.صرفه جویی در وقت با قابلیت خواندن بارکدها از هر سطحی: تلفن همراه یا مانیتور کامپیوتر.این ویژگی های اضافه شده همراه با کارایی بالا، بارکدخوان های دوبعدی را برای خیلی از صنایع ایده آل ساخته است.

انواع بارکدخوان

بارکدخوان ها در انواع و اشکال متفاوتی در بازار موجود می باشند، که هر کدام با توجه به ویژگی ها و نیازهای خاصی طراحی شده اند.

بارکدخوان های دستی

بارکدخوان های دستی رایج ترین نوع بارکدخوان هستند و هم بصورت لیزری و هم مبتنی بر تصویر (نوری) موجود هستند. کار کردن با بارکدخوان های دستی بسیار ساده است: بسادگی کشیدن ماشه تفنگ، ماشه را بکش و بارکدها را بخوان.بعضی از بارکدخوان های دستی بی سیم هستند، در حالی که بعضی با استفاده از پورت USB یا سریال کار می کنند. بیشتر بارکدخوان های دستی به همراه پایه عرضه می شوند برای اسکن بدون استفاده از دست و سریع بارکدها.

بارکدخوان های بی سیم

انواع متنوعی از بارکدخوان های دستی بی سیم هستند، که نیازی به اتصال فیزیکی به کامپیوتر را ندارند.این نوع بارکدخوان ها معمولا با استفاده از بلوتوث یا امواج رادیویی به تبادل اطلاعات می پردازند،البته برخی هم از شبکه های wifi استفاده می کنند. بارکدخوان های بی سیم برای جلوگیری از درهم برهم شدن محیط و مکان هایی که کابل ها ایمنی را تهدید می کنند بکار می روند.
مسافت کارکرد بارکدهای بی سیم و عمر باطری آن های شدیدا به نوع تکنولوژی بکار رفته در آن های بستگی دارد.

بارکدخوان های کامپیوتر های قابل حمل

برخی از بارکدخوان های بی سیم در کامپیوتر های قابل حمل گنجانده شده اند، که هم بارکدخوان،هم تفسیرگر بارکد، هم ذخیره کننده اطلاعات و کار های تبادل اطلاعات در یک دستگاه فراهم شده است. بدون نیاز به اتصالات کامپیوتر جدا،این دستگاه ها می توانند آزادانه مورد استفاده قرار گیرند که این خصوصیت آنان را برای استفاده در انبار ها که نیاز به تحرک دارد ایده آل ساخته است.علاوه بر این، بیشتر موبایل های هوشمند موجودند می توانند بعنوان بارکدخوان های همراه مورد استفاده قرار گیرند.

بارکدخوان های صنعتی

برخی از بارکدخوان ها با عمر طولانی و دوام بالا برای مصارف صنعتی تولید شده اند.این نوع بارکدخوان ها مقاوم در برار رطوبت،ضربه و گرد و غبار هستند، که این ویژگی ها آن ها را برای مصارف بیرونی مناسب ساخته است.

بارکدخوان های Hands-free

در حالی که بیشتر بارکدخوان های دستی به همراه پایه ثابت بفروش می رسند،بسیاری از برنامه های کابردی می توانند از یک بارکدخوان هندزفری کامل استفاده کنند.اسکنر های ثابت هندزفری یک فضای ثابت بزرگتر و بیشتری را به شما جهت خواندن بارکدها می دهد، که این ویژگی استفاده از آنان را سریعتی و راحت تر می کند و موجب خواندن تعداد بیشتری بارکد در زمانی کوتاه می شود. این نوع بارکد جهت استفاده در کنار دستگاه ها پوز ایده آل می باشند.

تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0