تاریخچه صندوق های فروشگاهی

1392/6/29

مارس تا جولای 1996

راوی  نمایشگاه

چرتکه (ABACUS) ،   پیشرو در صندوقداری

یکی از اختراعات  اولیه در (بحث) صندوقداری معاملات تجاری چرتکه است ، ابزاری که به شخص در انجام محاسبات ریاضی کمک می کند.در حدود 4500 سال پیش در خاورمیانه ابداع شدو بعد ها توسط چینی ها و مصری ها به شکل امروزی درآمد. انواع مختلفی از چرتکه با طراحی های  گوناگون وجود دارد. واژه چرتکه (ABACUS) از واژه یونانی ABAX  به معنی "تخته حساب کردن"  مشتق شده است. این وسیله در زبان های آسیایی نامهای گوناگونی دارد. صندوقدارها امروزه بسیاری از کارکرد های چرتکه را به صورت مکانیکی اجرا می کنند.

در نمونه های باستانی چرتکه متشکل از ردیف هایی  از شیار درون ماسه بود که گوی های سنگی  درون این شیار ها قرار داده می شد.بعدها  استفاده از یک لوح سنگی یا یک تخته آنرا به صورتی قابل حمل درآورد که در آسیا کاربرد گسترده ای یافت.

امروزه ( چرتکه) از سیم های موازی که مهره های چوبی  بر روی آن قرار دادرد و دارای قابی چوبی و مستطیل شکل است درآمده و در جاهایی که هنوز برق و باتری  نایاب یا گران  هستند بکار می رود. برای مثال نسخه روسی آن  "چوتی " (SCHOTY) تا دهه گذشته نیز به طور گسترده ای بکار برده می شد.

چرتکه بر اساس ارزش مکانی  ( عدد نویسی- مترجم)  کار می کند . محل قرار گیری مهره جایگاه ارزشی ( عددی-مترجم) آنرا نشان می دهد.به همین خاطر به تعداد محدودی مهره نیاز است تا بتوان ارقام بزرگ را نمایش داد. برای محاسبه ارقام، یا دادن ارزش عددی به مهره ها آنها را در یک جهت حرکت می دهند.

 

صندوق های کشو دار

در میانه قرن نوزدهم صندوق های کشو دار با جدا کننده های سکه و اسکناس یک پدیده مرسوم درموسسات خرده فروشی سراسر جهان محسوب می شد.اما با گسترش حجم تجارت تحت تاثیر انقلاب صنعتی و گسترش شهر نشینی  برای هر نقطه فروش نیاز به (سیستمی)دقیق و سریع برای خلاصه سازی  معاملات روزانه  احساس می شد.با توجه به اینکه راه آسانی در جهت ممیزی معاملات وجود نداشت ، صندوقداران متقلب  در هنگام عدم حضور ناظرانشان اقدام به برداشت پول از صندوق می نمودند و به این ترتیب درآمد خود را افزایش می دادند.

محدودیت های صندوق های کشو دار

جان پترسون رییس و موسس شرکت ملی صندوق های فروشگاهی از پیام های زیر در خلال سالهای 1885 تا 1915 برای بیان محدودیت های مرتبط با صندوق های کشودار خودکار استفاده میکرد:

من قدیمی ترین مجرم تاریخ هستم .

من با ظرفیت کنونی ام هزاران سال است که عمل می کنم.به من اعتماد شد و میلیون ها دلار به من سپرده شد.


صندوق کشو دار

بخش بزرگی از این پول را گم کردم.

من بیش از آنچه که مورد اعتماد واقع شدم  دیگران را وسوسه کردم.

ظرف یک هفته قوی ترین و ضعیف ترین ها را مقهور می کردم.

من علت شکست افراد جوانان ساده و پول پرست بودم.

من باعث شکست تجاری که شایسته موفقیت بودند، بودم.

من به بیچارگانی که به من وابسته شده بودند خیانت کردم.

من متعلق به گذشته ام.

دوره ام به سر رسیده...

من شکست خورده ام.

من صندوق فروشگاهی بی در و پیکر هستم...

 

اختراع صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی در سال 1879 توسط جیمز ریتی  کافه داری  اهل دیتون اوهایو اختراع شد.او حق انحصاری ماشینی را با ساختاری شبیه به آنچه قبلا  در مکانیزم دور شمار پروانه کشتی در کشتی های اقیانوس پیما دیده بود  را به ثبت رسانید.صندوق بدون خطای او دکمه های فلزی ای داشت متصل به عقربه هایی که میزان فروش  را مشخص می کرد. زنگی بود که در هنگام فروش نواخته می شد. آن همچنین مجهز به سیستمی بود که جمع کل فروش یک روز را با فشار یک دکمه مشخص می کرد. اختراع ریتی چشم جان  اچ پترسون را  زمانی که چند عدد از ماشین های ریتی را برای فروشگاه  خورده فروشی اش خریداری می کرد ، گرفت. پترسون حقوق ریتی را از آن اختراع به ارش 6500 دلار در سال 1884 از آن خود کرد ( از جیکوب اچ اکرد که حق انحصاری را قبلا از جیمز ریتی خریداری کرده بود) و  تحت لوای شرکت تازه تاسیس شده  " شرکت ملی صندوق های فروشگاهی" NCR  آنرا به تولید رسانید. پترسون با شخصیتی خود محور و تهاجمی NCR را به شرکتی موفق بدل کرد. 84 شرکت محصولات او را در خلال سالهای 1888 تا 1895 می فروختند. در این میان تنها 3 شرکت سنت لوییس وآیدل و میشیگان در این میان دوام آوردند.  پترسون بخشی را برای کشف هرچه بیشتر و بهتر مشخص کردن دستبرد ها ایجاد کرد.  پترسون دوره های آموزشی برای مسئولین فروش که قالبا از افراد تازه وارد می ترسیدند و خودشان این امر را متقبل می شدند برگزار کرد.از آنرو که جان پترسون به صندوق فروشگاهی متکی بود. جان پترسون رییس و بنیانگذار شرکت ملی صندوق های فروشگاهی بود و اولین تولید کننده  صندوق فروشگاهی بود که قبلا مالک یک مغازه خوار و بار فروشی در اوهایو بود. او داستان  الزام صندوق فروشگاهی را برای تجارتش این گونه  تعریف کرد" ما مجبور بودیم که در بیشتر مواقع از فروشگاه دور باشیم بنا بر این مجبور بودیم تا یک کارمند همه فن حریف استخدام کنیم در پایان سال سوم گرچه ما همه ساله 50000 دلار کالا می فروختیم اما به نحو عجیبی حساب های ما با هم همخوانی نداشت و زیان هنگفتی می کردیم بدهی ها زیادی داشتیم که سندی  از آنها موجود نبود ، چرا که نه سندی وجود داشت و نه کالایی به سرقت رفته بود . اما یک روز من فهمیدم بسیاری از برچسب های نان به کناری افتاده بود  ومتوجه شدم که قدیمی ترین صندوقدار ما با فروختن زیر قیمت مجاز به دوستان خودش کمک می نمود.روز بعد متوجه شدم مشتری هایی از خوار و بار فروشی نسیه  خرید می کردند ، همان شب متوجه شدم که صندوقدار اصلا این موارد را ثبت ننموده است! و این مورد من را به این فکر انداخت که ممکن است اغلب کالا ها بدین صورت و بدون اخذ حتی 1 سنت از فروشگاه بیرون برود. روزی آگهی اختذاع ماشینی را که پول و فروش را در فروشگاه های کوچک ثبت می کرد را دریافت نمودیم. قیمتش 100 دلار بود . ما  دو تا از آنها را تلگرافی سفارش دادیم.وقتی که آنها را دیدیم از این قیمت گران متعجب شدیم آنها اکثرا از چوب بودند و بدون کشو بودند آنها خیلی زمخت بودند.( این اختراع بدون خطای ریتی بود) اما ما آنها را در فروشگاه بکار گرفتیم و علی رغم تمام مشکلات پس از 12 ماه ما 6000 دلار  سود بردیم."


فراگیر شدن صندوق های فروشگاهی

در خلال سالهای 1888 تا 1915 صندوق های فروشگاهی با بدنه فلزی تقریبا در هر فروشگاه کوچکی دیده می شد. صندوق های این دوره اغلب دارای بدنه برنجی بودند که هنوز هم در عتیقه فروشی ها به چشم می خورند. غیر از فلز برنج از مواد دیگری نیز در بدنه آنها استفاده می شد.آهن، چوب ، دکمه های فلزی پرداخت شده با فلز برنج نیکل مس و حتی نقره و ورقه های طلا!  اما در خط تولید شرکت NCR بدنه برنجی 95 % بازار را تسخیر کرده بود. NCR بدنه برنجی یکی از بزرگترین اختراعات عصر خود محسوب می شد. 

جنگ جهانی اول پایان دوره ماشین های قدیمی بود. بعد از جنگ جهانی اول نقطه عطفی بزرگ در این خصوص ایجاد شد. دوره ای که کارهای اینچنینی دیگر جاذبه ای نداشت.  تولید کنندگان بیشتر به کارکرد ماشین ها می اندیشیدند تا به صرف هزینه اضافی برای زیبایی و شکیل بودن بیشتر! بازار صندوق های اولیه داغتر بود.

 نمی توان فروشگاهی را بدون صندوق تجسم کرد. قبل از سال 1879 تجار چنین وسیله ای در اختیار نداشتند. تجارت خانه های اندکی حقیقتا از میزان کارایی این وسیله در سود و زیان مطلع بودند .بنا بر این تعجب آور نیست که صندوق فروشگاهی تبدیل به چنین موهبت  ارزشمندی به شرکت ها شد. این وسیله تنها برای یافتن دستبرد های احتمالی به صندوق نبود  بلکه وسیله ای بود  تحلیلگر، که منتج به سود دهی با طبقه بندی نظام مند اطلاعات می شد. 

در آغاز قرن  حسابرسی  اطلاعات یکی از ویژگی های این وسیله  بود که در ماشین های امروزی موجود نمی باشد. دو گروه از این اختراع که از همان آغاز سال 1879 که اختراع شد  و به مچگیر معروف شد، راضی نبودند!   صندوق داران درستکار و صندوق داران متقلب! 

با ثبت هر فروش در صندوق فروشگاهی دستبردن در حسابها برای فروشندگان متقلب دشوار شد.صندوقداران درستکار نیز تصور می کردند  صداقت آنها زیر سوال رفته است. صاحبان مغازه ها با  این وجود از این ماشین استقبال کردند ؛ نه تنها برای ثبت فروش های روزانه بلکه این وسیله  کمک مناسبی نیز در جهت پیگیری و کنترل دفاتر  برای دفتر داران محسوب می شد.

بین سالهای 1884 هنگامی که صندوق ها متداول شدند تا سال 1916 ( جنگ جهانی اول) بیش از 5/1 میلیون عدد( از این ماشینها) فروخته شدند.در خلال جنگ جهانی اول فلز برنج و برنز بنا به اقتضای شرایط جنگی بکار میرفت ( کمیاب شد- مترجم)

 

جان پترسون جنجالی

دهه  1880 و دهه 1890 شاهد دعاوی حقوقی و تاکتیک های رقابتی بین شرکت ها بود. بسیاری از رفتار های مرسوم آن زمان امروزه ناروا و ( غیر قانونی- مترجم) هستند. دعوی حقوقی مورد اشاره مربوط به جان پترسون بنیانگذار شرکتNCR  می باشد.در عین حالNCR در پی شکایت علیه جعل کنندگان اختراع ثبت شده اش بود.بیشتر از 12 شرکت جنگی تمام عیار را با NCR شروع کرده بودند. استراتژی NCR بر این مبنا بود که حمایت های قانونی و هر گونه تکنیک رقابتی را برای تضعیف رقیب  و نابودی کلی رقبای تجاری خود بود.اقدامات زیادی لازم بود .برای مثال شرکت Union  cash register  نیز در همان دوره پا به عرصه رقابت گذاشت به دلایلی چند NCR نیاز به داشتن قابلیت های موجود در ماشین های union cash register  بر روی ماشین های ( تولیدی) خود داشت.

شرکتی به نام heintz cash register در سال 1894 اقدام به تولید ماشینی نمود که به جای زنگ زدن برای فروش از پرنده ای استفاده می کرد ( که کوکو می کرد) NCR  با در اختیار داشتن حق انحصاری خود اقداماتی نمود که پرنده مزبور را از دور خارج نمود. در سال 1905 از رقیب اصلی خود شرکت hall wood ، NCR  حق انحصاری قبلی را از رقیب اصلی خود شرکت hall wood  باز پس گرفت  به طوری که این شرکت از دور خارج شد  NCR  به ادامه شکایت علیه این شرکت به مدت 20 سال ادامه داد. دادگاه عالی ایالات متحده  در سال 1912 پترسون  و دیگر مقامات شرکت NCR را به دست داشتن در توطئه جنایی تحت لوای قانون ضد تراست شرمن متهم نمود. دولت متقاعد شد که NCR 95%  کل بازار صندوق های فروشگاهی را در اختیار داشته  و این اتهام به عنوان انحصار طلبی تفهیم شد. هیئت منصفه این شرکت را در تمامی موارد گناهکار شناخت.

 

روش های مناقشه برانگیز شرکت NCR

جان پترسون موسس و بنیانگذار شرکت NCR  به عنوان مبدع روش های بازار یابی و فروش در عرصه ماشین های  صندوق های فروشگاهی صاحب نظر تلقی می گردد.در عین حال مکاتبات داخلی شرکت NCR  مشخص می کند که این شرکت از روش های فریب کارانه ای برای فروش استفاده نموده است 

نامه داخلی NCR  

دیتون اوهایو – آمریکا 

4 فوریه 1892 

به کلیه مدیران :

برای از میان برداشتن  شرکت SIMPLEX CASH RESIDTER ما  ابزار های متفاوتی را متشکل از گلوله سربی که موی اسب به آن متصل شده است را  برایتان می فرستیم. از شما می خواهیم با کلیه عوامل  در حوزه کاری خود ملاقات کرده و سهولت این روش را برای آنها توضیح دهید( اما  چگونه تنها عمل کردن را به آنها نیاموزید) .

از اونها می خواست که 20 پا دورتر  از ماشین قرار بگیرند  گلوله را در دست بگیرند و به سادگی آنرا در سوراخ کوچکی  که روی ماشین است قرار داده و هر مبلغی را که مایل هستند روی ماشین زده و آنرا ثبت کنید. در تمام موارد باید اطمینان پیدا کرد که گلوله از ماشین خارج شده و در همان زمان کشوی دستگاه را باز کنید(  این باعث می شود تا رمز دستگاه را به سهولت پیدا نمایید)  البته شما کشوی صندوق را باز نخواهید کرد و شما می توانید از آن دور بایستید و ماشین ( حتی اگر چشمی به تیزی عقاب هم داشته باشد  موی اسب بیرون زده از ماشین را هرگز کشف نخواهد کرد. مخصوصا دقت داشته باشید  موی اسب را حدود یک اینچ از سوراخ قطع کنید. ما فکر می کنیم عوامل در بکار بردن موثر وسیله فوق الذکر مشکلات خاصی نداشته باشند و کاربران را تحت تاثیر قرار می دهند که آنها با ماشین با ارزش و کم نظیری مواجهند.

خواهشمندیم ما را در جریان کاربرد ابزار فوق الذکر قرار دهید.

NCR بعد از سال 1908

از بعد از اینکه NCR فعالیت تجاری خود را آغاز نمود شرکت متوجه شد که  اتهامات متوجه جان پترسون رییس کارخانه NCR است. مقامات ارشد شرکت ، شرکت را در سال 1908 ترک کرده و این اجازه داد که شرکت شروع  تازه ای داشته باشد. پترسون رقیب  مهاجمی باقی ماند .  " به منظور موفقیت در تجارت ضروری است که دیگران همه چیز را آنجور که شما می خواهید ببینند. 

کاتالوگ های پس از سال 1908  بسیار جذاب و خیره کننده طراحی شده بود- فی المثل ماشینی به هر قیمت  برای هر شرکتی. NCR انعطاف پذیر بود . اگر مشتری خوب هزینه می کرد مهندسین  جان پترسون  صندوق فروشگاهی را به صورت ویژه با کارایی بالا طراحی می کردند. و مطمئنا این یکی از اولین تولیدات بسیار انعطاف پذیر بود ملیونها محصول این شرکت در سال 1911 و تا سال 1915 فروخته شد.و شرکت دیتون با بیش از 5900 کارگر خط تولید را به راه انداخت .2 میلیون ماشین ظرف 9 سال بعد فروخته شد. 

NCR امروزه:

علی رغم ورود موفقیت آمیز به بازار تجارت در سال 1957 NCR هرگز رقیبی برای تولید کنندگان کامپیوتر نبود و در سال 1991 در حدود 4/7 بیلیون دلار توسط شرکت AT&T متضرر شد و با نام تجاری  AT&T global information solutions   فعالیتش را مجددا آغاز نمود.

در سال 1994 NCR مجددا خود را باز یافت و استقلال کامل به عنوان بخشی از شرکت AT&T در سه شرکت مجزا آغاز به کار کرد. در تلاش برای ضرر کمتر NCR 8500  کارمند خود را اخراج کرد.  همچنین به به جای تمرکز بر فرآیند موازی و چند فرآیندی برای مصارف خانگی اطلاعات تجاری،به  تجارت و تولید کامپیوتر های شخصی پرداخت.

 

صندوق فروشگاهی چیست؟

صندوق فروشگاهی اولیهاسناد را بر روی کاغذ ثبت می کردند اما در خصوص ثبت خلاصه معاملات با محدود هایی مواجه بودند.آگهی زیر در سال 1886 واقعیت هایی را در خصوص ماهیت این ابزار مشخص می کنند.

" این یک صندوق  اتوماتیک است که در هر فروشگاهی هر فروشی را به صورت مکانیکی و خودکار ثبت می کند خستگی ناپذیر است  هرگز در انجام کاری از کار دیگری غفلت نمی کند و هرگز اشتباه نمی کند ابزاری ریاضی وار است از برنج و استیل  با محاسباتی دقیق و صحیح  ابزاری است که باعث پس انداز بیشتر و بیشتر  شما می شود."


الحاقات:

یکی از بخش های اصلی صندوق فروشگاهی الحاقات آن است. اولین صندوق های فروشگاهی " الحاقات "جزیی نگر" داشتند و بعدی ها الحاقات "کلی نگر" داشتند.

الحاقات جز نگر ( که امروزه منسوخ شده است) یکی از اولین انواع ماشین هایی است که غلطک کاغذی  داشت.این نمونه  چاپگر نداشت  و منحصرا به کلید متصل بود و هر کلید به شمارشگر های جدا گانه متصل می شد به طور مثال 3 تا کلید 5 سنتی برای شمارش 15 نمایش داده می شد. هر شمارشگر چرخ مجزایی که تقریبا 30 دنده داشت و زمانی که شمارش انجام می شد مبلغ کل به طور خودکار به شمارشگر دوم منتقل می شد. به محض اینکه انتقال انجام می شد شمارشگر اولیه به طور خودکار بر روی عدد صفر تنظیم می شد.

برای پیدا کردن مبلغ کلی فروش  روزانه ضروری است که مبلغ هر شمارنده با شمارنده دیگر جمع کنند . 

الحاقات کلی:

نوع جدید تر این دستگاه جمع کننده کلی است که استفاده از آن رایج است. مبلغ کلی فروش به یک شمارشگر تحت پوششی خاص اضافه می شود جمع کننده های کلی برخی  مجهز به ابزار های تنظیم مجدد بودند و برخی نبودند.

تا سال 1902 معاملات زیادی انجام می شد. شمارشگر مشتری به کار می افتاد و مبلغ کلی با زنگ دستگاه مشخص می شد. شما 

از طریق هر صندوقداری به این نتیجه می رسیدید و معاملات محصولات را متوجه می شدید. این باعث ارتقا سطح فروش و ارتقای صندوق داری و دست یافتن به مجموعه ای از اطلاعات کمی بازار  می شد. صندوق فروشگاهی باعث اعتبار بازار بود  و همه این ابزار آلات مکانیکی در پوشش شکیل چوبی یا برنجی قرار داشت . صندوق های فروشگاهی برای توسعه و پیشرفت فرصت های اقتصادی به فعالان این امر معرفی شدند . صندوق های فروشگاهی برای اولین بار در سال 1906 برقی شدند . ادوارد ای دیدز و سپس NCR VP و همچنین  دستیار مدیر عامل شرکت یک مدل کاری را طرح ریزی کردند . دیدز سپس چارلز اف کترینگ را ( با حقوق هفته ای 50 دلار) استخدام کرد. که او اولین نمونه از موتور الکتریکی دستگاه را برای تولید طرح ریزی نمود. چارلز کترینگ همچنین طرح مدل 1000 طبقه ای کشو را طرح ریزی کرد( به نظر می رسد که او ظرف یک روز این طرح ریزی را انجام داد)  همچنین مکانیزم دستگاه 2000 طبقه ای را طرح ریزی نمود.

دیدز و کترینگ  در اختراعشان با یکدیگر شریک شدندو این شراکت به توسعه و ایجاد  سیستم خودکار برای آغاز به کار شرکت جنرال موتورز منتج شد.  دیدز و کترینگ اولین مبدعان سیستم راه اندازی خودکار بودند که نمونه های آن در مجموعه انیستیتو اسمیتسونیان نگهداری می شود.

امروزه عملکرد صندوق های فروشگاهی مکانیکی غالبا به وسیله  نسخه های الکترونیکی انجام می شود.یا به وسیله POS ( پایانه فروشگاهی)که  فعالانه در هر فروشگاه ثبت و تجزیه تحلیل و کنترل اسناد را بر عهده دارند.

تاریخچه پول و سکه:

قدیمی ترین یاد داشت هایی به دست آمده از زمانی که پول مورد استفاده قرار می گرفت به منطقه بین النهرین ( جنوب عراق فعلی) حدود 4500 سال قبل بر می گردد. پول  به طور کلی برای پرداخت جریمه ها و و هزینه های خراج های اجتماعی از قبیل ازدواج و خسارات استفاده می شد. پرداخت ها اغلب با  واحد نقره انجام می شداز آن پس استفاده از فلز در قسمت های مختلفی از جهان باب شد و این امر منجر به اختراع سکه شد.

سکه های اولیه در قرن هفتم قبل از میلاد در کشور پادشاهی لیدی ( ترکیه فعلی) ساخته شد. قطعات فلزی خاص با وزنی معین  ( ترکیبی از طلا و نقره ) توسط لیدی ها بکار برده می شد که منقوش به عکس هایی بود که وزن سکه را و ارزش آنرا مشخص می کزد. از آن زمان به بعد وزن نمایانگر ارزش سکه بود و  شکل و اندازه فلز در ارزش پول بی اهمیت بود.

پول کاغذی:

چینی ها بودند که برای اولین بار پی به فواید پول به صورت چاپ شده بر روی کاغذ شدند . در قرن دهم دولت چین سکه های آهنی سنگینی را با ارزش ناچیزضرب کرد . مردم شروع به پرداخت با این سکه ها به تجار کردند و به جای آن پول کاغذی دریافت می کردند.

در اوایل قرن یازدهم دولت چین  اختیار پول های کاغذی را از دست تجار خارج کرد و رسما کارببرد آنها به عنوان پول آغاز شد. برای اینکه این سیستم آسانتر شود اسکناس  با ارزش خاصی معامله می شد.

سوزان –بی – آنتونی

در سال 1971 یک سکه دلار منقوش به عکس یکی از رهبران فمینیست " سوزان بی آنتونی" ضرب شد اما غالبا به عنوان یک چهارم دلار اشتباه می شد و نه یک دلار! این واحد پولی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد . در سال 1996 441 میلیون دلار  از این پول از رده خارج شد.


ابزار تبدیل پول خورد:

1: دو نوع دستگاه تبدیل پول خورد وجود دارد نوع پرداخت کننده که در آن مبلغ نمایش داده شده توسط کلیدی انتخاب می شود  برای مثال با فشار دکمه ای که عدد 67 را نشان می دهد ماشین 67 سنت پول خورد تحویل می دهد.

2: نوع خورد کننده:

برای تحویل مبلغ مابه التفاوت بین مبلغ فروش تا 1 دلار  طراحی شده است.. برای مثال با فشار دکمه 67 ماشین 33 سنت پول خورد پس می دهد.

تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0