NCR، آیپد را به صندوق فروشگاهی تبدیل میکند

1392/6/29

فصل تابستان 5 سالگی من، پدربزرگم سوپرمارکت کوچکی را در شهر کوچک خود در ایالت مینه­سوتا اداره می­کرد. برای من بهترین کار ممکن همراهی با او در بخشی از روز و «کار کردن در مغازه» بود. طبیعتاً، کار مورد علاقه­ی من کار کردن با صندوق فروشگاهی بود.

من فقط خواندن را یاد گرفته بودم. اما به یاد دارم که ماشین دارای برچسبی بود که «National» نام داشت و نشان شرکت تولید صندوق فروشگاهی National بود که امروزه به عنوان NCR[1] شناخته می­شود.

به شکل تصادفی روز سه­شنبه قرار ملاقاتی با مدیر عامل NCR، Bill Nuti در کنفرانس Brainstorm Tech مجله­ی Fortune داشتم که در Aspen, Colo برگزار شد.

خاطره­ی صندوق فروشگاهی پدربزرگم در ابتدای ملاقات زمانیکه با خجالت اعتراف کردم تقریباً چیزی در مورد NCR مدرن نمی­دانم، به ذهنم آمد. وی مودبانه توصیفات من را در مورد این ماشین که بخش زیادی از خاطرات کودکی من را تشکیل می­داد، شنید، طوریکه بنظر می­رسید صدها بار اینکار را پیشتر انجام داده است. اتفاقی که بارها با اداره­ی کارخانه­ای 128 ساله رخ داده بود، با این وجود، این امر دقیقاً دلیل احضار من نبود.

احتمالاً هر روز و روزانه چندین بار با دستگاه NCR زمان کسب و کار خود مواجه شده­اید: خرید قهوه و خواروبار، پرداخت پول، تأیید صندلی خود برای پرواز. NCR در کسب و کار بزرگترین خرده­فروشان، رستوران­ها، هتل­ها، بانک­ها و خطوط هوایی، ایجاد ATMها، سیستم­های فروش کامپیوتری و کیوسک­های خودپرداز استفاده می­شود.

اما NCR قصد برقراری رابطه­ی نوینی را با کسب و کارهای کوچک و متوسط دارد که امروزه در حال شروع است و قصد انجام اینکار را با استفاده از iPad شرکت اپل دارد.

امروزه NCR در حال استفاده از Silver است که ترکیبی از سخت­افزار و برنامه­های کاربردی است و iPad یا iPhone را به سیستم فروش خودکار پیچیده­ای تبدیل می­کند که علاوه بر برخی کاربردها در تلاش برای انجام کارکردهای تجاری مهم مانند ردیابی موجودی، بازاریابی وفادارانه، ردگیری سود و بسیاری عملیات دیگر است.

بجز برنامه­ی کاربردی که بر روی خود iPad نصب می­شود، نرم­افزار کارکرد اصلی خود را در بستر ابر انجام می­دهد. Nuti گفت که NCR مرکز داده­ی جدیدی را برای انجام اینکار ایجاد کرده است. هدف به ارمغان­آوردن نوعی فناوری فروش خودکار است که فقط برای کسب و کارهای بزرگ­تر در یک بسته­ی قابل مدیریت مالی در دسترس است.

باید در مورد قدرت نشان تجاری NCR گفت. NCR حدود 110 بیلیون تراکنش را به صورت سالانه سر تا سر جهان پردازش می­کند. NCR نه­تنها دارای فروشندگان اختصاصی است، بلکه محصولات خود را از طریق شرکایی مانند بانک­ها و پردازنده­های پرداخت به فروش می­رساند.

از نظر تاریخی، NCR در ابتدا کسب و کاری کوچک بود که عملاً مالک ماشین­های صندوق­داری فروش همه­ی مغازه­های محلی بود –و همچنان هست- که ستون اصلی و مهم اقتصاد ایالات متحده بودند. Nuti به من گفت: «ما تقریباً 100 درصد بازار فروش را در سال 1925 در اختیار داشتیم». حوالی سال 1968، ماشین­های صندوق­داری الکترونیکی از کارخانه­هایی مانند Sanyo و پاناسونیک مورد علاقه قرار گرفتند و جایگزین مدل­های سنگین، پر سر و صدا و الکترومکانیکی شدند که NCR همچنان تولید می­کرد. Nuti گفت : «NCR به دیجیتال تغییر روال نداد» و «تا سال 1971 به عرصه­ی مالکان کسب و کارهای کوچک وارد نشد.»

در حال حاضر NCR دارای بازاری 5.4 بیلیون دلاری است (فروش سال 2011) که بزرگ­ترین بازار در خرده­فروشی، بانکداری، سفر و خدمات مهمانداری است. این امر اعلامیه­ی امروزی شرکت را پررنگ­تر می­کند: امروزه هدف NCR بدست­آوردن بازار همه­ی کسب و کارهای کوچک در 50 سال است.

در حال حاضر واحد کسب و کار NCR مسئول Silver در کسب و کارهای نسبتاً کوچک است که کسب درآمد 30 میلیون دلار را مد نظر دارد. Nuti توقع تولید درآمد 1 بیلیون دلار را در طول سه سال دارد. هدف ساده است: ثبت یک میلیون مشتری در کسب و کار کوچک. (وی کسب و کار کوچک را تجارتی در هر نقطه از جهان تعریف می­کند که توانایی کسب در آمد 50000 تا حدود 2 میلیون دلار  را داراست).

فقط در مورد کافی­شاپ­ها صحبت نمی­کنیم، بلکه مالکان کسب و کارهای متحرک مانند کسی که استخر تمیز می­کند یا علف­ها را کوتاه می­کند نیز مد نظر ما می­باشد. برنامه­ی کاربردی بسادگی روی iPhone یا iPod touch کار می­کند.

مدت زیادی از زمانیکه Nuti حداقل یک هدف رقابتی را در ذهنش پروارنده است، نمی­گذرد: Square، سرویس نوین پرداخت موبایل است که توسط بنیانگذار Twitter، Jack Dorsey شروع شد. Nuti می­گوید Square دارای تفاوت­های زیادی با Silver است. مالکان کسب و کار که از Square استفاده می­کنند، به اطلاعاتی که در طول زمان تولید شده­اند، دسترسی ندارند. «صورتحسابی که از Square در یافت می­کنید، نحوه­ی سودآوری یک مشتری یا بازگشت وی به مغازه را بیان نمی­کند.»

صد مشتری اولی که در Silver ثبت نام کردند، 39 دلار در ماه مادامیکه از سرویس استفاده کنند، پرداخت خواهند کرد. برای مشتریان بعدی، این نرخ معادل با 79 دلار در ماه خواهد بود. ثبت­ نام نه­تنها مستقیماً از طریق NCR بلکه از طریق شبکه­ی گسترده­ی توزیع­کنندگان نیز امکان­پذیر خواهد بود: سرویس­های تجاری Bank of America و پردازشگر­های  فروش مانند First Data این سرویس را به فروش خواهند رساند.

هدف به عرصه­آوردن نیروی فروش، توزیع، زیرساخت و قابلیت­های سرویس NCR است که بر کارهای شرکت­هایی مانند Square و Intiut و کارهای پراکنده از سایر شرکت­های نوظهوری که برنامه­های کاربردی فروش خودکار را برای iPad به فروش می­رسانند غلبه خواهد کرد. Nuti گفت : «شمار زیادی تجهیزات فروش خودکار اطراف ما همه جا وجود دارند. هیچیک از آن­ها نمی­توانند آنچه ما می­خواهیم انجام دهند».

سال آینده نسخه­ی نرم­افزار برای ابزارهای اندروید و عرضه­ی بین­المللی در پادشاهی انگلستان، برزیل و چین در دسترس خواهد بود.

تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0