صندوق فروشگاهی

1392/6/29

صندوق فروشگاهی مانند  دخل دکان  یک  دستگاه   مکانیکی و یا الکترونیکی برای محاسبه و
ثبت خرید و فروش معاملات، و یک کشو پیوست شده برای ذخیره پول نقد است. همچنین صندوق پول شمار یک قبض رسید برای مشتری چاپ می کند.
در اغلب موارد کشو می تواند تنها پس از یک فروش باز شود، به جز زمانی که از کلید های خاصی استفاده شود، که به طور کلی تنها صاحب مغازه انها را دراختیار دارد (اگر کارکنان دیگری هم در انجا نباشند). این امرخطر دزدی کارکنان را  از صاحب مغازه هنگامی که مشتری قبض رسید لازم ندارد اما باید به او پول خرد داده شود کاهش می دهد که میتوانند پول را  بدون رسید فروش در جیبشان بگذارند، (پول نقد در برابر فروش ثبت شده نسبت به موجودی صندوق آسان تر کنترل می شود). در واقع، صندوق فروشگاهی به منظور رفع سرقت یا اختلاس کارمند اختراع شد ، نام اصلی ان صندوقدار فاسدنشدنی بود. همچنین مشخص شده است  که قیمت گذاری های عجیب و غریبب بخاطر خرد کردن مبالغ عجیب و غریب مانند 49 یا 99 سنت ایجاد میشوند، که صندوقدار به احتمال بسیار زیاد مجبور به باز کردن درب صندوق پول برای خرد کردن یک  پنی می باشد و در نتیجه از مقدار فروش مطلع می شود.


تاریخچه


صندوق فروشگاهی برای اولین بار توسط  جیمز ریتتی  پس از جنگ های داخلی آمریکا اختراع شد. او صاحب یک رستوران در دایتون، اوهایو، در ایالات متحده آمریکا بود، و می خواست از سرقت داراییش توسط  کارکنان جلوگیری نماید. او  مدل  ریتتی  Ritty  را در سال 1879  - پس از دیدن یک ابزار که تعداد چرخش های پروانه در یک کشتی بخار را  می شمرد-  اختراع نمود . او با کمک برادرش جان ریتتی، در سال 1883 حق امتیازش را به  ثبت رساند. ثبتهای مالی اولیه کاملا مکانیکی بودند و قبض رسید ارائه نمی کردند. کارمند مجبور بود تا درهربار انتقال وجه به صندوق پول شمار مبلغ فروش را در ان ثبت نماید، و زمانی که  کلید را بطور کامل در ان قرار میداد، کشو باز شده و زنگ میزد، و به مدیر خبر می داد که فروش در حال انجام است. ان ماشینهای اصلی  چیزی جز ماشینهای ساده محاسباتی نبودند.
مدت کوتاهی پس از این ثبت اختراع ، ریتتی از مسئولیت اداره کردن  دو  نوع کسب و کار خسته شد، به طوری که او تمام منافع خود را در تجارت صندوق فروشگاهی به شخصی بنام  یعقوب اچ. اکرت ساکن شهر سین سیناتی در اوهایو امریکا، فروشنده ظروف شیشه ایی و چینی واگذار نمود ، که شرکت تولید ملی را تاسیس نمود.
در سال 1884 اکرت این شرکت را به جان اچ. پترسون فروخت، که ان را به  شرکت صندوق پول شمار ملی تغییر نام داد و صندوق پول شمار را با اضافه کردن یک رول کاغذ به ان بهبود بخشید تا تراکنشهای  مالی و فروش را ثبت نموده در نتیجه رسید ارائه نماید. هدف اصلی از اعلام وصول حفاظت از کلاهبرداریهای در حال افزایش  بود . صاحب کسب و کار می تواند رسید را بخواند تا اطمینان حاصل نماید که صندوقداران برای هر معامله  مبلغ صحیح را از مشتریان دریافت مینمایند و از کشو صندوق فروشگاهی اختلاس نمی کنند.
در سال 1906، مخترع چارلز اف. کترینگ ،هنگام کارکردن در شرکت صندوق فروشگاهی ملی، یک صندوق فروشگاهی را با یک موتور الکتریکی  طراحی نمود.
طراح پیشرو ، سازنده، تولید کننده، فروشنده و صادر کننده  صندوق فروشگاهی که  در سال 1950 تا 1970 در لندن مستقر بود (و بعدا در برایتون مستقر شد)  صندوق فروشگاهی گراس بود ، که توسط برادران سام و هنری گراس تاسیس شد.  
صندوق فروشگاهی انها بطور خاصی در زمان تبدیل به سیستم دهدهی در بریتانیا در اوایل سال 1971 معروف بودند، هنری یکی از مدل های معروف صندوق فروشگاهی را طراحی نمود که می توانست پولهای رایج را از
£sd  به £p  تغییر دهد به طوری که  خرده فروش ها می توانستند به راحتی ان را از یکی به دیگری تغییر دهند و یا بعد از روز دهدهی  ان را تغییر دهند. اسویدا  نیز دارای ثبت کننده های دهدهی آماده بود که  خرده فروش ها بعنوان یک کلید خاص در روز دهدهی برای تبدیل استفاده می کردند.


استفاده رایج


صندوق فروشگاهی شامل یک کلید دارای برچسب "NS" است، که مخفف «  فروش نداریم» است، و  کشو را باز می کند، رسید را با عبارت «  فروش نداریم » چاپ میکند و آن را در دفتر که باز مانده بود ثبت می کند. برخی دیگر از صندوق فروشگاهی نیاز به یک رمز عبور عددی یا کلید فیزیکی دارند  تا هنگامی که بخواهیم در دخل  پول را  باز کنیم مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین در برخی از حوزه های قضایی   قانون از مشتریان میخواهد تا  رسید را وصول نمایند و آن را حداقل برای یک مدت کوتاهی پس از خروج از مغازه پیش خود نگه دارند ،   تا بتوان دوباره بررسی نمود که فروشگاه فروش را ثبت  میکند، به طوری که نتواند از مالیات فروش طفره برود .
صندوق فروشگاهی اغلب به ترازو ، اسکنر بارکد، پیشخوان وبه پایانه های کارت بدهی یا کارت اعتباری متصل است. به طور فزاینده ایی، صندوق های فروشگاهی اختصاصی جایگزین کامپیوتر های چندکاره دارای نرم افزار POS می شوند. صندوق فروشگاهی از کاراکتر های بیت مپ استفاده می کند.
امروزه، اسکن بارکد (معمولا
EAN یا کد محصول جهانی (UPC)) برای هر آیتم، قیمت یک پایگاه داده را بازیابی میکند ،  و به محاسبه کسر اقلام در فروش (و یا، در اصطلاحات خرده فروشی بریتانیا ، "پیشنهاد ویژه"، "فروش بیش از یک محصول" و یا "BOGOF")،  محاسبه مالیات بر فروش یا مالیات بر ارزش افزوده ، محاسبه نرخ دیفرانسیل برای مشتریان مرجح، عملی کردن موجودی، زمان و تاریخ تمبر معامله، ثبت معامله در جزئیات هر یک از آیتم های خریداری شده، ثبت روش پرداخت، نگه داشتن مبلغ کل برای هر محصول و یا نوع محصول به فروش رفته و همچنین کل فروش برای دوره های مشخص شده، و نیز انجام کارهای دیگرمی پردازد . این  پایانه های POS اغلب نیز صندوقدار را  در هنگام وصول کردن شناسایی می کنند  و اطلاعات و یا پیشنهادات اضافی را انتقال می دهند.
در حال حاضر، صندوق های فروشگاهی بسیاری مانند کامپیوتر های فردی عمل می کنند. آنها ممکن است مبتنی بر DOS، ویندوز یا یونیکس باشند . بسیاری از آنها دارای صفحه نمایش لمسی هستند. آنها ممکن است به شبکه های POS محاسبه شده با استفاده از هر نوع پروتکل  متصل باشند. این سیستم ها ممکن است از راه دور به منظور دستیابی به رکوردها یا عیب یابی بکار بروند.


قطعات
کشو پول نقد


یک کشو پول نقد محفظه زیر صندوق فروشگاهی است که در آن پول نقد حاصل از معاملات نگه داشته می شود. کشو به طور معمول شامل یک   دخل قابل جابجایی است.  دخل معمولا به محفظه هایی تقسیم شده است تا انواع اسکناس ها و سکه های مورد استفاده را به طور جداگانه بمنظور شمارش آسان تر ذخیره نماید. دخل  قابل حمل   اجازه می دهد تا پول نقد  حاصل از فروش در یک محل امن برای شمارش و ایجاد سپرده های بانکی ذخیره شود. برخی از کشو های پول نقد  مدرن دارای واحد های منفرد و جدا از صندوق های پول شمار هستند. کشو پول نقد معمولا دارای بدنه  ساختمانی قوی و محکم می باشد و ممکن است با ثبت  و یا یک قطعه جداگانه کامل شود که فهرست ثبت در بالای ان قرار دارد. آن از جعبه قفل شدنی بطرف عقب و جلو حرکت میکند و با یک  دستگیره فنری محکم نگه داشته میشود. هنگامی که یک معامله که شامل پول نقد  است به اتمام میرسد، دستگاه ثبت  یک شوک یا ضربه الکتریکی به یک  سلونوئید  می فرستد  تا  دستگیره فنری کشو را باز و بسته نماید  . کشوهای پول نقد  که نسبت به  ابزار ثبت   جدایی ناپذیر  هستند اغلب  دارای یک دستگیره  رها کردن دستی برای باز کردن کشو در صورت قطع برق هستند. بیشتر کشوهای پول  نقد  پیشرفته  دستگیره دستی را بخاطر قفل سیلندری حذف کرده  اند، که نیازمند  یک کلید هستند تا به صورت دستی کشو را  باز نمایند. قفل سیلندر معمولا دارای موقعیت های مختلفی است مانند : قفل شده،قفل نشده، آنلاین (اگر یک ضربه بدان وارد شود باز خواهد شد)، و آزاد سازی. موقعیت آزادسازی  یک موقعیت متناوب با یک فنر برای فشار دادن سیلندر به سمت وضعیت باز می باشد. در وضعیت "قفل شده" ، کشو بصورت قفل شده یا ضامندار باقی خواهد ماند حتی وقتی که یک ضربه الکتریکی به سلونوئید فرستاده می شود . به دلیل افزایش میزان اسکناسها   و انواع یادداشت های مالی، بسیاری از کشوهای پول نقدی برای ذخیره اسکناس ها در یک موقعیت روبه جلوی عمودی در عوض  وضعیت افقی سنتی
رو به بالا قرار می گیرند.ان موجب دسترسی سریع تر به هر یک از اسکناسها میشود و اجازه  میدهد تا اسکناسهای بیشتری ذخیره شوند. گاهی اوقات صندوقدار حتی اسکناسها را بدون هیچ گونه تقسیم کننده فیزیکی
در همه تقسیم میکند. برخی از کشوهای پول نقدی نیز دارای یک تلنگر فوقانی در طراحی می باشند، جایی که آنها به جای  بیرون کشیدن کشو بصورت کشویی مانند یک کشو عادی ان را  با یک ضربه یا حرکت دست باز می کنند، که مانند جعبه پول نقدی است .


خود پرداخت


برخی از شرکت ها و سوپر مارکت ها   دستگاههای خود پرداخت را ارائه کرده اند ، که در آن
مشتری بطورقابل اعتمادی  بارکدها را اسکن میکند (یا به صورت دستی اقلام  بدون کد مانند میوه را شناسایی می کند)، و این اقلام را در یک کیسه بسته بندی می کنند. کیسه وزن کشی می شود و زمانی که وزن چیزی در کیسه با وزن ان در پایگاه داده موجودی مطابقت ندارد دستگاه غیرفعال می شود.
به طور معمول، یک کارمند در حال کنترل چندین دستگاه بررسی  می باشد تا از سرقت و یا بهره برداری
نقاط ضعف دستگاه ها جلوگیری نماید  (به عنوان مثال،  عدم شناسایی عمدی محصولات گران قیمت
یا کالا های خشک). پرداخت در چنین دستگاه هایی با کارت بدهی / کارت اعتباری و یا پول نقد از طریق شکاف سکه و اسکنر اسکناس پذیرفته می شود. کارکنان فروشگاه نیز نیاز به اجازه خرید های "محدود به سن" ، مانند الکل، موادحلال یا چاقو دارند، که هر دو را می توان از راه دور  با نظارت کارمند در دستگاه  خود پرداخت انجام داد ، و یا با استفاده از "ورود به فروشگاه" که اپراتور نیاز به ورود دارد انجام می شود

تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0