بررسی لپ تاپ HP Folio 13

1392/6/27

خوب: قیمت عالی، طراحی مناسب، صفحه کلید خوش دست، عمر باتری فوق العاده

بد: هنوز به پای اولترابوک ها نمی رسد، کلیک پد کمی بد دست است

پیشنهاد: یک لپ تاپ خوش دست تجاری که میتواند جایگزین ویندوزی خوبی برای مک بوک ایر باشد، گرچه حجیم تر و سنگین تر از اولترابوک هاست، اما از آنها نیز دست کمی نداشته و از نظر عملکرد نیز از آنها عقب تر و ضعیف تر نیست.
بررسی

با وجود اینکه اولترابوک های بسیار خوش دست و مناسبی در سال گذشته میلادی عرضه شدند، اما بازار هنوز فاصله زیادی با آنها دارد. اولترابوک ها هنوز قیمت بالایی دارند و عدم پشتیبانی آنها از درایو های نوری و گرافیک های قوی، بسیاری را از خرید یک اولترابوک منصرف میکند. این بار نیز اچ پی این لپ تاپ خوش دست را به عنوان یک اولترابوک به بازار عرضه کرده است که از نظر من کمی با آنها متفاوت است.
دستگاه HP Folio 13 کمی حجیم تر و ضخیم تر از همه اولترابوک هایی است که تا کنون عرضه شده است. البته نه به آن اندازه خیلی وحشتناک! وزن آن حدود ۱۳۶۰ گرم است و پهنای آن نیز ۱.۷ سانتی متر میباشد که از همه لپ تاپ ها باریک تر است. شاید چیزی بین اولترابوک ها و لپ تاپ ها توصیف بهتری است. اما HP Folio 13 فارغ از قیمت پایین تر از اولترابوک ها، یک چیز گرانبها دارد و آن هم باتری فوق العاده است. به شخصه ترجیح میدهم HP Folio 13 را به دلیل باتری خوبش به یک اولترابوک انتخاب کنم.
طراحی Folio 13 کاملا نشان دهنده محصولی از اچ پی است. البته این مهم نیز بد نیست، چرا که طراحی های اچ پی اخیرا بسیار پیشرفت کرده اند و دستگاههایی که این شرکت تولید میکند، زیبا و محکم شده اند.
قاب بیرونی دستگاه تمام آلومینیومی است که لپ تاپ را بسیار زیبا و شیک کرده است. سیستم لولای صفحه نمایش نیز محکم است و با باز کردن آن متوجه میشوید با یک دستگاه محکم و خوش ساخت طرف هستید. جنس لاستیکی زیر لپ تاپ نیز برهمکنش مناسبی با دستان داشته و روی میز و پا نیز اصطکاک خوبی ایجاد کرده که باعث میشود دستگاه هنگام استفاده تکان نخورد. البته باد گرمی که زیر به بیرون دستگاه میوزد کمی آزار دهنده است.
تنها دکمه بالای صفحه کلید مخصوص روشن و خاموش شدن دستگاه است. صفحه کلید به نوع خودش واقعا عالی و خوش دست است. کلید های تخت، خوش دست و از همه مهمتر پاسخگو و دارای فاصله مناسب از همدیگر. صفحه کلید همچنین دارای نور زمینه است که بر زیبایی آن می افزاید. به نظر من این صفحه کلید از اولترابوک ها نیز بسیار بهتر و خوش دست تر است.
مالتی تاچ پد یا بهتر است بگویم کلیک پد، به پای کیبورد نمیرسد. کلیک پد نسبتا خوب است و پاسخگویی بسیار مناسبی نیز دارد، اما برخی مواقع به مشکل بر میخورید. اصولا هنوز هیچ شرکتی در زمینه تاچ پد به پای اپل نمیرسد. اپل واقعا یک چیز دیگریست. پیدا کردن کلیدهای ماوس کمی سخت است و احتمالا باید به کلیک پد نگاه کنید تا آنها را بیابید. در مجموع تاچ پد از امتحان سر بلند بیرون می آید، اما نمیتوانم آن را خوب توصیف کنم.
صفحه نمایش ۱۳.۳ اینچی از نوع براق و دارای رزولوشن استاندارد ۷۶۸*۱۳۶۶ است. کیفیت صفحه بالاتر از حد قیمت دستگاه است و غلظت رنگ و درخشندگی آن کافی به نظر می آید. زاویه دید نیز بدک نیست، اما هنوز با بهترین ها فاصله زیادی دارد.
بلندگوهای بسیار قدرتمندی با قابلیت تولید صدای دالبی بالای کیبورد قرار دارند. با این بلندگوهای ستودنی، تماشای فیلم حتی در یک اتاق شلوغ و پلوغ هم ممکن است.

از نقطه نظر پورت ها Folio 13 واقعا عالی است. از همه مهمتر بین پورت ها وجود پورت اترنت است که در اولترابوک ها تقریبا میتوان گفت پیدا نمیکنید.
تنها سخت افزار عرضه شده روی این دستگاه همین سخت افزار مذکور در جدول است که ملاحظه نمودید. پردازنده کم مصرف Intel Core i5-2467M با فرکانس ۱.۶GHz در همان حد و اندازه اکثر اولترابوک هاست. خبری از گرافیک جدا نیست و باید به Intel HD 3000 بسنده کنید که برای پردازش عملیات های ساده گرافیکی کفایت میکند. این سخت افزار برای اکثر کاربران کافی است و اگر اهل بازی و یا کارهای سنگین پردازشی نیستید، همین دستگاه پاسخگوی شماست. البته در نظر داشته باشید هارد شما تنها ۱۲۸GB (از نوع حالت جامد) است و فضای خیلی زیادی ندارید.
یکی از مهمترین نقاط مثبت Folio 13 باتری آن است. باتری این دستگاه در تست پخش ویدیو تا ۶ ساعت عمر داشت که از این نظر تنها از مک بوک ایر پایین تر است.
تگ ها