آموزش نصب ویندوزxp

1392/6/26

بتدا باید یک cd ویندوزxp داشته باشید . دقت کنید که این cd باید bootable باشد. اگر میخواهید که ویندوز فعلی را تبدیل به ویندوز xp کنید یا update کنید نیازی به cd از نوع bootable ندارید
cd ویندوز را درون cd rom گذاشته و ویندوز اتوماتیک auto run خواهد شد.دقت کنید که اگر بخواهید ویندوز فعلی خود را که مثلا 98 یاme یا 2000 میباشد را update کنید اطلاعات شما مثلا my document شما و برنامه های نصب شده شما حفظ خواهد شد. ولی اگر ویندوز شما ایراد دارد.بهتر است آن را از اول فرمت و نصب کنید که این نوع نصب در اینجا توضیح داده شده است:

بعد از این که cd ویندوز را گذاشتید. خود به خود مرحله نصب ویندوز شروع خواهد شد . روی گزینه install windows xp کلیک کنید.

در قسمت بعد از شما پرسیده می شود که میخواهید یک ویندوز جدید نصب کنید یا ویندوز فعلی را update کنید در صورتی که در ویندوز فعلی شما ایرادی ندارد و میخواهید آن را تبدیل به xp کنید این مرحله را رد کنید و دست نزنید زیرا به طور خودکار upgrade recommandedانتخاب شده است. ولی چنانچه قصد دارید ویندوز جدیدی در درایوی دیگر نصب کنید باید new instalation را انتخاب کنید. در این صورت بعد از نصب کامل ویندوز xp هنگامی که سیستم را روشن میکنید دو منو ظاهر شده و از شما پرسیده خواهد شد که میخواهید وارد کدام ویندوز شوید.بدین ترتیب شما 2 ویندوز خواهید داشت.

در مرحله بعد باید سریال ویندوز را وارد کنید این سریال احتمالا روی جعبه cd یا درون خود cd داخل فایلی به نام serial یا cd key یا readme نوشته شده است.

در قسمت بعد روی دکمه advanced option کلیک کرده و در پنجره جدید گزینه دوم را تیک بزنید. این کار برای این است که شما درایوی را که ویندوز در آن ریخته شود را انتخاب کنید. همچنین جهت تسریع کار میتوانید گزینه اول را تیک بزنید تا تمامی فایلهای ویندوز روی هارد ریخته شده و از آنجا نصب شوند. بر روی ok کلیک کنید. در قسمت پایین میتوانید زبان خود را انتخاب کنید آن را farsiانتخاب کنید تا ابزار فارسی نصب شوند. (اگر تصمیم دارید از فارسی استفاده کنید این قسمت را دست نزنید ولی توصیه می کنم حدالامکان از نصب فارسی سازها خودداری کنید). حال بر روی next کلیک کنید.

در این مرحله از شما سوال میشود میخواهید نصب ویندوز رو از اینترنت به روز کنید؟ چنانچه مایل باشید میتوانید گزینه را انتخاب کرده و next را بزنید در این صورت اخرین update ها از اینترنت دانلود خواهد شدولی با انتخاب گزینه پایینی بدون update وارد مرحله بعد می شوید. به هر حال بعد از رد کردن این قسمت فایلهای ضروری اتوماتیک کپی یا دانلود خواهند شد و سیستم restart خواهد شد.

منتظر بمانید تا ویندوز مراحل نصب را طی کند بعد از این که به متنی که حاوی توضیحات مایکروسافت و نوعی قرارداد با شما میباشد رسیدید. روی F8 کلیک کنید تا تائید شود.

در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ویندوزی داشته باشید از شما خواهد شد که میخواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با شما باشد. با زدن دکمه R میتوانید روی همان ویندوز نصب کنید و با زدن دکمهEsc انتخاب درایو ظاهر خواهد شد.پیشنهاد ما Escمیباشد
.
اگر Escرا زده باشید این قسمت یعنی قسمت انتخاب درایو ظاهرمی شود. میتوانید درایو مورد نظر را انتخاب کنید همچنین با زدن دکمه Dمیتوانید درایو را پاک کنید تا بعدا تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو کنید. بعد از این که D را بزنید دوباره دکمه Lرابزنید حال درایو پاک شده میتوانید درایو پاک شده را انتخاب و با زدن دکمه C آان را دوباره بسازید. وقتیآان را میسازید میتوانید حجم آن را تعیین کنید. مثلا اگر میخواهید درایو را تبدیل به دو درایو کنید. باید حجم فعلی را تبدیل به 2 کرده و Enter کنید. حال دو درایو جدید خواهید داشت. البته برای عوض کردن یا تقسیم حجم درایو میتوانید از FDISK هم استفاده کنید که اگر لازم بود بگین تا آموزش آن را هم بذارم. به هر حال با انتخاب درایو مورد نظر خود میتوانید وارد قسمت بعد شوید.

در اینجا میتوانید انتخاب کنید که فرمت درایو شما چه باشد FAT یا NTFSتفاوت این دو در این است که FAT نوع فرمت قدیمی است و تحت DOS هم می تونید کار کنید ولی NTFS فرمت جدید بوده و 32 بیتی است و سرعت بالاست ولی برنامه های تحت سیستم عامل های 16 بیتی اجرا نمی شود. بهتر است گزینه هایی که جلوی ان کلمه Quick نوشته شده را انتخاب نکنید زیرا فرمت کامل مناسب تر است. بعد از این که مراحل را رد کردید ویندوز فرمت انتخابی شما را آغاز کرده و سپس فایلهای مورد نیاز را کپی میکند. سپس سیستم restart خواهد شد.

بعد از شروع مجدد سیستم منتظر بمانید تا مرحل نصب اتوماتیک پیش برود تا اینکه شما با پنجره ای مواجه خواهید شد.در اینجا زبان خود را انتخاب میکنید .چنانچه قبلا شما فارسی را انتخاب کرده اید این قسمت را دست نزنید . فقط در قسمت details عربی را remove کنید البته این کار بستگی به نوع کیبورد شما دارد ولی در اکثر کیبوردها با این کار چند ایراد جزئی بر طرف خواهد شد به هر حال فارسی سازی ویندوز xp بین همه افراد یکسان نیست و تفاوت هایی با بقیه ویندوزها ممکن است داشته باشد حالا رو دکمه ok زده و next کنید.

از اینجا به بعد برای هر دو حالت نصب از روی ویندوز و نصب از boot مشترک میباشد.
در این جا نام خود و نام کمپانی یا شرکت یا هرچه دوست دارید.مثلا home
بعد نام کامپیوتر خود را مینویسید که نامی به عنوان پیش فرض نوشته میشود. در قسمت پایین میتوانید پسور مدیریت کامپیوتر را وارد کنید به این ترتیب کسی نمیتواند به جای شما وارد شود زیرا شما مدیریت کامپیوتر را دارید و میتوانید حتی برای استفاده کننده های دیگر هم قواعدی خاص تایین کنید مثلا برادر کوچک شما نتواند فایلها را پاک کند.

قسمت بعدی برای تنظیمات اتصال به اینترنت است. روی منوی پایین ایران را انتخاب کنید. در قسمت What Area Code استان را میزنید مثلا برای تهران 021 در قسمت dial number چیزی ننویسید.و در پایین هم نوع ارتباط تلفنی خود تون یا پالس را انتخاب کنید و next کنید.

در اینجا ساعت محلی را انتخاب میکنید. جلوی time zone اگر در ایران هستید GMT+03:30 Tehran را انتخاب کنیدو بر روی next کلیک کنید. ویندوز نصب را ادامه داده و سر انجام به پایان میرساند و سیستم restart خواهد شد.

بعد از شروع مجدد ویندوز از شما سوالاتی خواهد شد شما تمام گزینه هایی که از شما میخواهد ویندوز را توسط اینترنت رجیستر کنید را کنسل کنید (باید گزینه های پایین را انتخاب کنید) زیرا هنوز معلوم نیست مودم شما به درستی کار میکند یا نه ؟ پاسخ با نقل قول
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0