ریکاوری لپ تاپ اچ پی

1392/6/26

با استفاده از این برنامه می توانید سیستم عامل اصلی خود را بازیابی نمایید. اگر لپ تاپ شما تحت ویندوز ویستا باشد و شما دیسکهای ریکاوری ویندوز ویستا را تهیه کردید، و پس از مدتی ویندوز ویستا را به ویندوز 7 ارتقاء دهید، باز هم هنگام استفاده از دیسکهای ریکاوری، سیستم عامل دستگاه به تنظیمات اصلی کارخانه و یا بعبارتی به ویندوز ویستا بازیابی خواهد شد.

چرا باید از سیستم ریکاوری بگیریم؟
ریکاوری گرفتن از لپ تاپ یکی از ضروری ترین کارهایی ست که پس از خرید دستگاه می بایست اقدام به تهیه آن نمایید تا درصورت نیاز سیستم عامل اصلی آنرا بازیابی نمایید. حال این سئوال مطرح است که به چه دلیل باید از سیستم ریکاوری بگیریم! اساسی ترین دلیل تهیه دیسک ریکاوری در موارد زیر خلاصه می شود:
• ممکن است به دلایل مختلفی فایلهای سیستم عامل ویندوز از بین بروند، پاک شوند و یا مخدوش گردند و قادر به بازسازی آنها نباشید.
• لپ تاپها معمولاً در معرض هجوم عوامل مخرب، ویروس ها و بدافزارها هستند که به این سادگی از طریق نرم افزارهای آنتی ویروس از بین نخواهند رفت. این عوامل مخرب موجب مخدوش کردن فایلهای شما می گردد که در این صورت استفاده از دیسکهای ریکاوری چاره ساز است.
• ممکن است کاربر بخواهد جهت جابجا کردن فایل برنامه ها، سیستم خود را به دیگران بدهد، بنابراین توصیه می شود قبل از دادن دستگاه به افراد دیگر حتماً از سیستم عامل خود دیسک ریکاوری تهیه کند.

از آنجاییکه فرایند ریکاوری ممکن است با مشکل مواجه شود و گاهی تعدادی یا تمامی فایلها، برنامه ها و پارتیشن ها حذف شود، کمپانی اچ پی توصیه می کند تمامی گزینه های عیب یابی را برای بازگشت لپ تاپ به وضعیت مناسب اجرا نمایید و قبل از هرگونه اقدامی از تمامی اطلاعات مهم و فایلهای خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

آیا ریکاوری گرفتن انواع و اقسام مختلف دارد؟
بله، آیتم های ریکاوری متفاوت هستند. بسته به اینکه مدل چه زمانی تولید و روانه بازار شده، برنامه Recovery Manager که توسط SoftThink یا CyberLink تولید و در سیستم تان نصب شده متفاوت است. طبق یک اصل کلی، هدف از اجرای برنامه ریکاوری اینست که درصورت حذف برنامه ها، نرم افزارها و فایلهای موجود، رایانه خود را به وضعیت اولیه کارخانه برگردانید یا به عبارتی سیستم عامل اصلی دستگاه را مجدداً نصب کنید. با این حال نحوه ریکاوری گرفتن ممکن است در دستگاههای مختلف با یکدیگر متفاوت باشد.

ریکاوری سیستم: فرمت مجدد درایو سیستم (معمولاً درایو C)، نصب مجدد سیستم عامل اصلی و تمامی درایورهای اصلی سخت افزار. بدون تأثیر منفی بر پارتیشن های ساخته شده توسط کاربر. درصورتی که دو هارد بر روی دستگاه نصب باشد، تنها هاردی که سیستم عامل بر روی آن نصب است، اصلاح می گردد.
تذکر: اگر اندازه پارتیشن سیستم عامل (درایو C) از حداقل اندازه موردنیاز کمتر باشد، پارتیشن های دیگر ایجاد شده توسط کاربر حذف خواهد شد و اطلاعات ذخیره شده از بین خواهد رفت.

• تنظیمات کارخانه: حذف تمام پارتیشن ها، فرمت مجدد کل هارد دیسک، نصب مجدد سیستم عامل اصلی و تمام درایورهای اصلی سخت افزار و نرم افزار. همچنین، ساخت مجدد پارتیشن ریکاوری موردنیاز (معمولاً درایوD) و پارتیشن UEFI (معمولاً درایو E) و نصب مجدد نرم افزارهای موردنیاز.

گزینه Factory Reset باعث می شود تمام نرم افزارهای سیستم به وضعیت اولیه دستگاه و تنظیمات اصلی کارخانه در هنگام خرید تبدیل شوند. و همه تغییراتی که کاربر بر روی دستگاه اعمال کرده، کاملاً حذف خواهند شد.

• کوچک کردن ایمیج ریکاوری: توسط این گزینه تمام پارتیشن ها حذف می شود، هاردیسک اصلی مجدداً فرمت می شود، سیستم عاملی اصلی و درایورهای سخت افزار و نرم افزار اصلی اچ پی مانند HP Support Assistant, HP Recovery Manager و .... دوباره نصب می شود، اما برنامه های آزمایشی و بازیها نصب نخواهند شد.

پس از چندساعت فرایند ریکاوری سیستم به پایان می رسد؟
فرایند تکمیل ریکاوری از دستگاه از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول، سیستم عامل نصب می شود و رایانه شما به حالت اولیه برمی گردد. در مرحله دوم، مجموعه نرم افزارهای دستگاه نصب می شوند و وضعیت اصلی دستگاه تنظیم می شود. این ریکاوری بین 3 تا 4 ساعت و یا گاهی بیشتر طول می کشد که مدت زمان آن به عوامل مختلفی بستگی دارد.
پنجره HP Software Installation یا Windows Desktop ممکن است چند بار برای متوقف کردن یا مکث کردن فرایند برای چند دقیقه روی تصویر ظاهر شود. برخی از پنجره های نصب ممکن است پیام های خطا بدهند و در حین برنامه چندین بار دستگاه ریست شود. اینگونه اتفاقات قابل پیش بینی هستند و هر گونه دخالت کاربر در حین اجرای این مرحله می تواند موجب بروز مشکلات ناخواسته شود و با پیغام هایی مانند "ویندوز نمی تواند مراحل نصب را بطور کامل انجام دهد" روبرو شوید.
در طول راه اندازی دستگاه، ممکن است بخواهید تنظیماتی مانند زبان، تاریخ، ساعت، و نوع شبکه را انتخاب کنید. پس از انجام این تنظیمات، رایانه شما مجدداً راه اندازی خواهد شد و فوراً وارد محیط ویندوز می شود. سپس فرایند ریکاوری گرفتن از دستگاه به پایان می رسد و شما می توانید در همین مرحله برای ورود به سیستم نام کاربری و رمز عبور خود را معرفی کنید.

پس از اتمام مراحل بازیابی سیستم، حتماً می بایست برنامه های به روز رسانی شده و نرم افزارهای جدید را نصب کرد.

• اجرای Windows Update جهت آبدیت ویندوز
• اجرای HP Advisor یا HP Support Assistant برای نصب آخرین درایورهای بایوس اچ پی و درایورهای به روز رسانی شده. شما همچنین می توانید نسخه های جدید برنامه را بررو سایت رسمی اچ پی بیابید.

دیسکهای ریکاوری همراه با لپ تاپ عرضه نمی شوند.
هنگام خرید لپ تاپ انتظار نداشته باشید دیسکهای ریکاوری در داخل بسته باشند. شما می توانید با استفاده از برنامه Recovery Manager دیسکهای ریکاوری خود را تهیه کنید. درصورتی که هارد شما مخدوش شود و یا سیستم تان به هر دلیلی آسیب ببیند، می توانید در هر حالت از دیسکهای ریکاوری شخصی خود برای بازیابی سیستم به حالت اولیه کارخانه استفاده نمایید.

توجه: نرم افزار Recovery Manager به شما اجازه می دهد فقط یکبار از دستگاه خود دیسک ریکاوری تهیه کنید و دیسکهای تهیه شده مخصوص رایانه شخصی شماست. البته این احتمال وجود دارد که دیسک ریکاوری لپ تاپ شما برای بازیابی سیستم عامل لپ تاپ دیگر بکار برده نشود.
زیرا دیسک ریکاوری فقط حاوی فایلهای موردنیاز برای لپ تاپ خودتان است و می توانید آنرا در مدت زمان کوتاهی تهیه کنید. اگر دیسک ریکاوری سیستم تان را تهیه نکردید می توانید یک دیسک ریکاوری جایگزین (در صورت موجود بودن) از مرکز خدمات تهیه کنید.

تهیه دیسکهای ریکاوری سیستم عامل
برای تهیه دیسکهای ریکاوری شخصی خود از رایانه نرم افزار HP Recovery Manager را اجرا کنید. هرگاه فرایند ساخت ریکاوری را اجرا کردید، برنامه HP Recovery Manager لپ تاپ شما را بررسی و تعداد دی وی دی های ریکاوری را تعیین می کند. باتوجه به مدل دستگاه، ممکن است به سه یا چهار (ویا تعدادبیشتر) دی وی دی DVD-R یا مدل DVD+R (غیرخواندنی/قابل رایت) نیاز داشته باشید. فرایند تهیه دیسک ممکن است 3 ساعت یا بیشتر از آن باشد. خواهشمند است درطول اجرای برنامه هرگز آنرا قطع نکنید.

توجه: دیسکها می بایست از نوع DVD-R یا DVD+R باشند. هرگز از دیسکهای DVD-R/W خواندنی و نوشتنی استفاده نکنید، چرا که ممکن است فرایند تهیه دیسک با موفقیت به پایان نرسد.

برای تهیه دیسک ریکاوری مراحل زیر را انجام دهید:
1. کلید Start را بزنید، در فیلد جستجو روی Recovery کلیک کنید، از این فهرست Recovery Manager را انتخاب و پنجره HP Recovery Manager را باز کنید. اجازه بدهید فرایند تهیه دیسک همچنان ادامه داشته باشد.
در روشی دیگر می توانید روی Start-> All Program-> Recovery Manager کلیک کنید. خواهید دید که عملیات ساخت دیسک، فوراً اجرا می شود.
2. روی کلید Recovery Disc Creation بزنید.
در اینجا دستگاه ریست می شود و دوباره برنامه Recovery Manager اجرا می گردد.
3. مجدداً گزینه Recovery Disk Creation را بزنید تا برنامه اجرا شود.
این برنامه پس از ده دقیقه وقفه اجرا می شود، تا لپ تاپ شما را بررسی کند و تعداد دیسکهای ریکاوری مشخص گردند.
4. هرگاه برنامه اجرا شد، دیسک خام را درون درایو اپتیکال قرار داده و دستورالعمل های خودکار را یکی پس از دیگری انجام دهید.

پس از اینکه کلیه دیسکهای ریکاوری تهیه شدند، شماره هر دیسک را مشخص کرده و آنها را در جای امن نگه می دارید.
تگ ها

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php54) in Unknown on line 0